Citroen vždy uměl vyrábět nadčasově působící auta, která vypadala moderně i po mnoha letech na trhu. Jinak tomu není ani u nejnovější, již třetí generace modelu C4. Ten dokáže zaujmout nejen designem, ale i nabízenými motory. Můžete mít benzinové, naftové i elektrické provedení. Do naší recenze dojel ten nejvýkonnější, nejdražší a nejvybavenější model – elektrická verze e-C4 ve vrcholné výbavě Shine Pack.
Citroën e-C4 je hatchback, který se stal crossoverem i čtyřdveřovým kupé
Citroen C4 byl odjakživa hatchback, sice trochu odlišný od ostatních, ale byl. To se však s nejnovější generací změnilo. Podvozek je poměrně vysoký a C4 lze bez problému označit za crossover. Namísto Scaly nebo Mazdy 3 tak na první pohled konkuruje spíše vozům jako Škoda Kamiq nebo Hyundai Kona. Nutno říct, že vypadá skvěle. Obzvláště působivá je přední část, která díky zajímavým tvarům a jedinečným LED světlům dodává na futuristickém dojmu. Líbivá je i svažující se střecha, která jde s trendem čtyřdveřových kupé.
Uvnitř C4 je dostatek místa a spousta odkládacích ploch
Interiér C4 je rozhodně praktický. Kufr má objem 380 litrů, na nohy je místa dostatek a odkládacích ploch je tolik, že je ani nespočítáte. Například naproti spolujezdci je klasická velká přihrádka, další na notebook/tablet a nad ním ještě držák na opření tabletu – třeba pro práci či sledování filmů. Jediným neduhem je méně místa vzadu na hlavu, to kvůli snižující se střeše.
Ovládání hlavního displeje a jeho funkcí sice není nejintuitivnější, ale zvyknete si. Líbí se mi, že teplotu, vyhřívání sedadel, volantu atd. je hezky analogové. Používáte normální tlačítka a otočné knoflíky namísto otravných dotykových plošek na displeji, jako tomu bývá u většiny moderních aut. V nedávno testovaném Peugeotu 2008 GT mě zaujal i-Cockpit 3D (3D displej namísto budíku) a mrzí mě, že elektrický, více sci-fi elektromobil na stejném základu takovou věc nenabízí. Místo toho tu je malý displej s omezenými funkcemi (nedokáže zobrazit například mapu navigace). Celkově by interiér mohl působit trochu honosněji (jako třeba v 2008 GT), když je cena takto vybavené verze s elektromotorem rovný 1 milion Kč.
Podvozek C4 je tím nejlepším pro městské jezdění, ale na sportování zapomeňte
Když jsem jezdil s již zmiňovaným Peugeotem 2008 GT na stejné platformě, říkal jsem si, jestli není až příliš tuhý. A tady tomu bylo přesně naopak. C4 se speciálními tlumiči s hydrodynamickými dorazy je dost možná tím nejpohodlnějším autem v kategorii. Krásně vyžehlí většinu nerovností všeho druhu. Zároveň se u toho ještě zbytečně 3x nezhoupne, jako umí třeba adaptivní podvozky DCC od koncernu VW. K tomu je auto dobře odhlučnění a díky absenci spalovacího motoru je tak jízda naprosto klidná a kultivovaná.
Komfortní podvozek si však příliš nerozumí s rychlejší jízdou. Auto působí hodně měkce na přední nápravě a je znatelně nedotáčivé. Je to trochu jako jízda se žvýkačkou. Řízení je příjemné. Zvyk to chce na chod brzdového pedálu, který kombinuje brzdění rekuperací a klasickými brzdami. Chvíli vám bude připadat, že nevíte, jak moc pedál sešlápnout. Ale po pár dnech si zvyknete a je to bez problému.
Elektromotor e-C4 poskytuje skvělou pružnost, ale dojezd už tak slavný není
Čím déle jezdím v elektromobilech, tím víc je mám pro běžné jezdění radši. Nemusíte každé ráno čekat, než se motor ohřeje. Auto okamžitě topí. Akcelerace a pružné zrychlení strčí většinu spalováků do kapsy. Jízda je tak plynulejší a pohodlnější. Můžete benzinové a naftové motory milovat jak chcete, ale po jízdě v elektromobilech musíte uznat, že použitelností především ve městech jsou tím nejlepším.
Horší už to je se spotřebou a dojezdem. Sice bylo mezi 0-5 stupni, což nejsou nejlepší podmínky pro elektromobil, ale i tak jsem jezdil za průměrnou spotřebu okolo 20 kWh na 100 kilometrů. Především město (s menším provozem), okresky a výjimečně dálnice. To znamená, že na plně nabitou 50 kWh baterii byste ujeli něco přes 200 kilometrů. Když bude tepleji a nebudete jezdit ve velkém provozu, je reálné, že se podíváte i za hranici 250 kilometrů. Pokud však najedete na dálnici, spotřeba se nehezky přehoupne přes 23 kWh. To znamená dojezd necelých 200 kilometrů. Ideální je, pokud máte možnost nabíjet přes noc doma nebo v práci. Potom vás dojezd trápit nemusí. Výhoda je i možnost nabíjení rychlostí až 100 kWh, během kterého doplníte 80% baterie do 30 minut. A přiznejme si, pokud je auto využíváno pro běžné městské jezdění, tak jednou za 3 dny se ta půl hodina na nabíječce přežít dá.
*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%
Citroën e-C4 je jedním z dostupnějších elektromobilů, který pro běžného uživatele nemá mnoho chyb
Pokud budete auto využívat převážně pro městské jezdění a jen občas pojedete někam dál, Citroën e-C4 si zřejmě zamilujete. Obzvláště, pokud máte rádi moderní design a jste spíše klidnější řidiči. A jestli máte kde nabíjet, případně vám nevadí jednou za pár dní strávit několik desítek minut na nabíječce, je to auto pro vás. Pokud bychom mu chtěli něco vytknout, je to obyčejněji působící interiér, chování v zatáčkách při rychlejší jízdě a nižší dojezd. Ale pokud bych se vžil do role, kterou jsem popsal na začátku tohoto odstavce, můžu mu dát 7 z 10 hvězdiček.
Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?
Plusy
Pružnost elektromotoru
Odhlučnění
Komfortní podvozek
Futuristický design
Možnost nabíjení rychlostí až 100 kWh
Spousta odkládacích ploch
Mínusy
Nízký dojezd
Chování podvozku při rychlejší jízdě
Parametry
Motor: | elektromotor |
Výkon: | 136 koní |
Točivý moment: | 260 Nm |
Převodovka: | automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1530 kilogramů |
0-100 km/h: | 9.7 sekundy |
Maximální rychlost: | 150 km/h |
Spotřeba: | 20 kWh/100 km |
Objem kufru: | 380 litrů |