Pod označením rodinné auto si mnozí představí MPV. To je pro rodinu jako dělané, ale co když potřebujete převážet víc pasažérů a zároveň náklad? Od toho je tu Citroën SpaceTourer!

Jistě, SpaceTourer není jediné takové auto, má například i sourozence Peugeot T       raveller, Toyotu Proace a nově i do rodiny PSA patřící Opel Zafira Life. Já však měl k dispozici právě Citroën, takže se zaměřím na něj.

Na výběr máte ze dvou délek. Cenový rozdíl je minimální (25 tisíc korun), ale prostorový značný. Vypadá to tedy jako jasná volba – někdo si ale delší verzi, která měří 5308 milimetrů, nemůže dovolit z důvodu místa v garáži. A ten je pak odkázaný buď na kratší verzi, nebo na parkování venku.

Testovaná delší verze XL je opravdu kus auta. Což není na první pohled moc vidět. Jedná se o celkem elegantní auto a v hnědé barvě rozhodně nepůsobí dojmem nějaké dodávky. Velikost auta však poznáte při řízení a hlavně uvnitř.

Řízení samotné je téměř jako v osobním autě. Jen sedíte mnohem výše, okolo vás jsou tvrdé plasty a volant máte před sebou více položený. Jakmile ale potřebujete zaparkovat, velikost auta se vám náležitě připomene. Musíte si zvyknout na to, že na délku zaberete jedno a půl místa. Při parkování u zdi auto dost zasahuje do cesty a navíc, pokud zaparkujete zadní částí, tak se nedostanete do zavazadlového prostoru. V zatáčkách si zase musíte trochu nadjíždět. Výška je však 1,9 metru, takže vám podzemní garáže zůstávají bez problému přístupné.

Tím však nevýhody spojené s velikostí končí. Uvnitř auta nastává prostorový ráj. Existují SUV, která vám umožní převážet šest pasažérů. Pak však přijdete o kufr a cestující v třetí řadě o pohodlí, protože toho si tam vážně moc neužijí. Jet v sedmi lidech na dovolenou je sice možné, ale o místa vzadu se bude muset tahat sirka. Navíc se zavazadla posádky musí omezit na platební karty, víc se toho do kufru nevejde.

Zde převezete sedm pasažérů a pořád ještě zbývá plno místa pro jejich zavazadla. A navíc všichni sedí pohodlně na plnohodnotných sedačkách.

Příplatek 9500 Kč za posuvné dveře na obou stranách se rozhodně vyplatí. U výbavy Business je sice nemůžete mít elektricky ovládané, i tak se jedná o skvělou pomoc, protože nejsou praktické jen pro posádku, ale i pro umístění nákladu, pokud zrovna nebudete chtít využívat sedačky.

To je ohromná výhoda. Můžete cestovat v osmi lidech se zavazadly. Bez omezování. Dokonce můžete mít na všech zadních sedadlech dětské sedačky díky isofixům, takže pokud chcete převážet menší školku, jde to. Nebo můžete jet v pěti lidech, třetí řadu sedadel nechat doma a do auta dát pohodlně kola. Máte je tak v suchu a bezpečí.

A pak je tu ta dodávková možnost. Tedy zadní sedačky vyndat úplně. Tím se kufr mění v nákladový prostor. V této velké výhodě se však najde i jedna nevýhoda. Jakmile se vaši známí dozví, že je vaše auto vlastně dodávka, často se na vás budou obracet s žádostmi o stěhování různých ledniček, skříní a podobně.

Motorizací moc na výběr nemáte, buď sáhnete po slabším naftovém dvoulitru se 150 koňmi (nově se 140), nebo po jeho silnější verzi se 177 koňmi. Případně po novince, což je 136 koňový elektromotor. Předpokládám, že většina kupujících sáhne po naftové verzi. Já měl tu silnější a nebál bych se říct, že pokud budete jezdit převážně v menším obsazení a plnou kapacitu využijete jen výjimečně, bude vám stačit ta slabší.

177 koňová verze ale nevyjde o moc dráž. Stojí o nějakých 80 tisíc více, ale nenabídne jen více výkonu, ale i automatickou převodovku. Plus samozřejmě dostatečnou rezervu při předjíždění a třeba při napojení na dálnici. Na dálnici můžete nastavit na tempomatu 140 km/h a jet na dovolenou. V autě je při takové rychlosti už více slyšet aerodynamický hluk, než třeba při 120, ale pokud spěcháte, můžete tak jet klidně i dlouhodobě.

Já jezdil převážně právě 120 km/h, protože jsem si užíval tu pohodovou jízdu. Podvozek je sice tvrdší, stejně tak sedačky, ale i díky tomu po dlouhé cestě vystoupíte bez bolesti zad. K pohodě na palubě přispívá nadhled, se kterým sledujete svět kolem vás.

A kolik za to? Nižší výbava Business, kterou jsem měl, je logicky ta levnější. A tak vás vyjde na nejméně 745 tisíc za kratší verzi a slabší naftovou verzi. Pozor však na to, že jsou ceny bez DPH! Zkoušená verze vyšla na 850 tisíc, takže s DPH na 1 075 949 Kč. Pokud by vás lákala elektrická verze, tak na tu si připravte minimálně 1 045 000 Kč bez DPH. Je tak o rovných 300 tisíc dražší, než základní naftová.

Citroën SpaceTourer je úžasně variabilní auto. Možná není nejhezčí na trhu, ale je nesmírně praktické. Můžete jet v osmi i se zavazadly na dovolenou. Nebo v pěti a vzít s sebou i kola. Případně ve dvou dospělých a se zástupem šesti dětí v autosedačkách vzadu. Také klidně můžete pořídit kempingovou vestavbu a v autě naprosto pohodlně přespat. A vždy můžete sedačky vyložit a máte velkou dodávku. To vám nabídne jen málokteré auto!