Cupra Leon VZ1 je vážně hezký hot-hatch, který může být stylovější alternativou k VW Golfu GTI nebo Škodě Octavii RS. Avšak jde o poměrně drahý špás, cena motorizace 2.0 TSI s výkonem 245 koní a dvouspojkovou převodovkou DSG startuje na 1 119 000 Kč. To je mimochodem jen o 10 900 Kč méně než za Ford Focus ST Edition, který je po stránce jízdních vlastností úplně někde jinde, a jak se dozvíte níže, tak i z pohledu kvality zpracování. Testovaný kousek zapůjčený z Auto ESA stojí 850 000 Kč, je z roku 2022 a najeto má okolo 38 000 kilometrů.

Matný šedý lak byl za příplatek 54 900 Kč.

Vypadá fakt dobře. Na nedávno testovaném kombíku Sportstourer 310 4Drive se mi nelíbilo, že vypadá jako jezevčík, ale tento problém hatchback nemá. Mému oku lichotí drává příď, které dominují výrazná LED světla, pochvalu si zaslouží i přiznané koncovky výfuku. Zajímavý je matný šedý lak, za který si automobilka účtovala tučný příplatek 54 900 Kč.

Může se přihlásit ten, kdo má na svědomí interiér? Do automobilového vyhnanství s ním!

Říkáte si, že auto z koncernu Volkswagen bude mít kvalitně zpracovaný interiér? Omyl. Sedadla, prostornost, design, to vše je fajn, ale kdo proboha vybíral materiály? A kdo je zpracovával?! Skoro všude jsou laciné plasty, které vržou, nejvíce se ozývají madla dveří a displej. Zbytek v podobě super sedadel nebo volantu už to nezachrání. Navíc pádla řazení jsou utopena hluboko za volantem, takže nemáte-li ruce velikosti Goliáše, bude se vám řadit špatně. Nevyhovuje mi ani neintuitivní infotainment, jenž se občas seká. Pod dotykovou obrazovkou jsou plošky pro ovládání klimatizace, ty nemají podsvícení, což znepříjemňuje noční jízdy.

Díky komfortně laděnému podvozku DCC je dobrým každodenním společníkem.

Na koncernových hot-hatchích se mi líbí, že nejde o prkenná auta, která by byla otravná při každodenním jezdění. Jejich adaptivní podvozky DCC dobře filtrují nerovnosti, takže jsou jako stvořené pro každodenní jezdění. Trochu lepší by mohlo být akorát odhlučnění. Taky dunivý zvuk výfuku při zrychlování může být trochu otravný, ale to je detail. Naopak je potřeba vyzdvihnout spotřebu, protože s tímto 2.0 TSI se dá jezdit do 8 l/100 km. Dvouspojková převodovka se sedmi stupni řadí hladce, ale při prudším sešlápnutí plynu v režimu Comfort trochu váhá.

Cupra Leon VZ1 je velmi rychlé auto, ale vyloženě o zábavě se tady mluvit nedá.

Rychlá jízda se dá označit jedním slovem – neutralita. Cupra je v zatáčkách jistá, navíc velmi hodná, záludnost byste tu hledali stěží. Stopu drží sebevědomě a pod plynem se hezky stáčí dovnitř zatáčky díky aktivnímu diferenciálu VAQ. Řízení je možná až příliš přeposilované, ale přesnost mu rozhodně nechybí. Jak už bývá zvykem, převodovka DSG řadí rychle a svižně reaguje na stisk pádel řazení. Trochu mě však mrzí, že před omezovačem vždy sama přeřadí, což nedělal například taktéž koncernový Volkswagen Golf R Variant R-Performance, který jsem testoval nedávno.

Motory EA888 jsou spolehlivé, navíc se snadno upravují.

Výhodou motoru EA888 je, že se osvědčil jako nadprůměrně spolehlivý. Ve čtvrté generaci už sice nemá kombinaci přímého a nepřímého vstřikování, je zde pouze přímé, takže může trpět na zanášení karbonem, ale jinak jde o solidní jednotku. Navíc se dá snadno upravovat, výkonů okolo 300 koní lze dosáhnout pouhým přehráním softwaru. Dokonce jsou k dispozici i softwary pro převodovku, ty by měly zvýšit její životnost, ale taky pozměnit k lepšímu řadící body ve sportovním režimu, případně dovolit poslat motor do omezovače.

Odpustím ostrému Leonu ten laciný a vrzající interiér?

Cupra Leon VZ1 mohl být opravdu skvělým hot-hatchem pro každodenní jezdění. Co se jízdních vlastností, designu, praktičnosti nebo sedadel týče, rozhodně se řadí mezi ty povedené, ale ten laciný a vrzající interiér mu odpustit nedokážu, obzvláště za tu sebevědomou cenu. Zklamání roku? V tomto směru jedno z. Proto si nemůže odvézt víc než 4 z 10 hvězdiček. Ale pokud ten interiér zkousnete, směle do toho. Trochu jsem doufal, že je to problém pouze daného kusu, protože u nedávno testované nové Cupry Sportstourer 2.0 TSI DSG (190 koní) to bylo o poznání lepší, ale od majitelů ojetých Leonů jsem dostal informace, že se to děje u většiny kusů.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Silný a zároveň úsporný motor.

  • Rychlé reakce převodovky ve sportovním režimu.

  • Diferenciál VAQ.

  • Komfortně naladěný adaptivní podvozek DCC.

  • Nekvalitní a špatně zpracovaný interiér.

  • Nepodsvícené dotykové ovládání klimatizace.

  • Odhlučnění ve vyšších rychlostech.

  • Vysoká cena.

Technické parametry

Motor: 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 245 koní při 5000-6500 ot./min.
Točivý moment: 370 Nm při 1600-4300 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1490 kilogramů
0-100 km/h: 6.4 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 7-11 l/100 km
Objem kufru: 380/1301 litrů

Fotogalerie: Cupra Leon 245 VZ1 (2.0 TSI, DSG)