Nejlevnější sedmimístné auto, jaké si u nás můžete koupit

Dacia Jogger je poměrně čerstvá novinka. Praktické auto pro rodinu, nejlevnější sedmimístný vůz s cenovkou startující na 411 000 Kč. Plně vybavená verze Extreme TCe 110 vyjde na krásných 548 000 Kč. Na papíře to vypadá, že poměr cena/užitná hodnota půjde o nepřekonatelné auto. Jestli je tomu tak i v reálném světě, zjistíme v dnešní recenzi Dacie Jogger Extreme TCe 110 v 7-místném provedení.

Dacia konečně vyrábí auta, ve kterých se nemusíte stydět

Když jste si dřív koupili Dacii, bylo hned na první pohled poznat, že jste šetřili. Design nebyl nijak propracovaný a šlo zkrátka o plechovou věc na kolech. Jenže to se v posledních letech mění. Dacie začínají vypadat opravdu k světu. Jejich design je jednoduchý, ale moderní. Oblé tvary karoserií, dynamicky působící masky a líbivé světlomety s LED denním svícením. Jogger je crossover, který kříží MPV, kombi a světlou výškou se inspiruje u SUV. Zadní světla pak až podezřele připomínají starší modely Volvo.

Šetřilo se, ale vadí to něčemu?

Že jde o nejlevnější sedmimístné auto na trhu, poznáte především uvnitř. Šetřilo se hned na několika místech. Nejsou zde žádné měkčené materiály, výplň dveří je z jednoho kusu plastu a na podlaze není klasický koberec, ale výlisek. Mechanika sedadla spolujezdce není zakrytá plastem, ale pouze látkou. Vadí to něčemu? Ne. Je tady vše, co člověk k životu potřebuje. Multifunkční volant, tempomat, automatická klimatizace, vyhřívání sedadel, navigace nebo třeba Android Auto. Čert vem nějaký tvrdý plast, za ty peníze si není nač stěžovat.

Jogger uveze až 7 cestujících. Vpředu je místa dostatek, ale trochu mi překáží středový panel u pravého kolene. Interiér je taky poměrně úzký. Nástup do druhé řady usnadňují velké dveře. Na místo pro nohy si nebudou stěžovat ani nadprůměrně vysocí jedinci. Na opěradlech předních sedadel se nachází sympatické stolečky, což uvítají hlavně děti. Druhá řada se dobře sklápí, takže nastupování dozadu je bezproblémové. Do třetí řady si v pohodě sednou i lidé okolo 180 centimetrů. Milé překvapení. Skvělý je kufr. Se třemi řadami sedadel má objem 212 litrů, se sklopenou třetí řadou 690, po vyjmutí zadních sedadel 820 a při sklopení druhé řady 2094 litrů.

Jízda dá vzpomenout na minulost

Jízda s Joggerem dává vzpomenout, jak jezdila běžná auta před 20 lety. To může znít kriticky, ale ve výsledku je jízda na slušné úrovni. Jogger sice není nejlíp odhlučněný ani nejkomfortnější, ale obojí je na dostačující úrovni. Celkové ovládání auta je snadné a příjemné. Pochvalu si zaslouží dobře svítící světlomety. Trochu vtipně působí extrémně hlasitý motorek elektrické ruční brzdy.

Motor dává znát, že jde o malý tříválec. Zvenku je hlučný a vibracím se taky vyhnout neumí. Na druhou stranu poskytuje překvapivě slušnou dynamiku do 100 km/h. Jen při akceleraci na dálnicích budete muset podřazovat. Spotřeba se konstantně drží na 7 litrech. V Joggeru jsem jel v kuse okolo 400 kilometrů, dojel jsem bez sebemenšího problému. Jen opěrka ve dveřích by mohla být měkčí a u sedadel bych v dnešní době uvítal nastavitelnou bederní opěrku.

Výhodou je vyšší světlá výška, díky které se Jogger nezalekne ani polních cest. Škoda, že neexistuje motorizace s pohonem všech kol, mohlo by jít o solidní pracovní náčiní. Zároveň v nabídce chybí naftový motor.

Dacia Jogger překvapivě dobře zatáčí

Málokdo by tipoval, že sedmimístné rodinné auto s obrovským kufrem váží pouze 1280 kilogramů. To znamená, že když Jogger chytíte pod krkem, umí se předvést. Taky má dobře rozmístěné pedály, takže není problém používat meziplyny při podřazování (jen motor má trochu pomalejší reakce na plyn). Do zatáček se dá posílat v překvapivě vysokých rychlostech a krásně v nich drží stopu. Zároveň je hezky čitelný. A to nemusí mít nijak promyšlený podvozek, stačí pouze nízká hmotnost.

Poměr cena/užitná hodnota nemá konkurenci

Dacia Jogger s benzinovým motorem TCe 110 a v sedmimístné verzi je sympaťák. V některých ohledech sice nezapře, že jde o levné auto, ale jako celek je to povedený stroj. Jezdí dobře, je v něm hodně místa a má ucházející spotřebu. Co víc by člověk od rodinného auta s cenovkou 411-548 tisíc Kč mohl chtít? Defacto nemá žádnou konkurenci. S čistým svědomím mu můžu dát 8 z 10 hvězdiček.

Plusy

3 použitelné řady sedadel
Ochota zatáčet
Poměr cena/užitná hodnota
Světlá výška

Mínusy

Extrémně hlasitý motorek elektrické ruční brzdy
Tvrdá loketní opěrka ve dveřích
Úzký interiér
V nabídce není naftový motor a pohon 4×4

Technické parametry

Motor: 999 ccm L3 Turbo
Výkon: 110 koní při 5000-5250 ot./min.
Točivý moment: 200 Nm při 2900-3500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1280 kilogramů
0-100 km/h: 11.2 sekundy
Maximální rychlost: 183 km/h
Spotřeba: 7 litrů
Objem kufru: 212 (3 řady), 690 (3. řada sklopena), 820 (2 řady), 2094 litrů (sklopená sedadla)