Nové Sandero vypadá moderně a stylově. Mezigeneračně sice trochu zdražilo, vyšší cenu ale snadno obhájí.

Z různých stran můžete slyšet, že nové Sandero už není tak levné auto, jako bývalo dříve. Když se ale řekne A, musí se říct i B. To B je to, co nyní za své peníze dostanete rovnou v základní výbavě. Jsou to hlavně bezpečnostní prvky. S názorem, že by si někdo raději pořídil auto třeba za 170 tisíc, které ale nebude bezpečné, se moc často nesetkáme. Provoz na silnicích roste a zrychluje. Je potřeba s ním držet krok nejen co se týká jízdy, ale hlavně bezpečnosti.

I tak ale Sandero stále zůstává levným autem. Vždyť základní cena je bez sta korun 240 tisíc. A za ty peníze dostanete auto, které má sice nelakované nárazníky, ale LED přední světla, 6 airbagů, systém nouzového volání, automatické rozsvěcení světel, elektricky ovládaná přední okna… a také třeba záruku rovnou na tři roky.

Vzhledově se nové Sandero posunulo opravdu výrazně dál. Dřívější generaci jsem považoval za povedenou a líbila se mi. Ale tu současnou se nebojím označit za vyloženě hezkou. Díky tvaru světel se auto podařilo opticky rozšířit, což mu hodně pomohlo. V interiéru na vás sice čekají jen tvrdé plasty, ty však působí kvalitním dojmem, jak to jen u tvrdých plastů jde. A ve vyšší výbavě můžete mít interiér ještě trochu veselejší díky textilnímu potahu.

Nemusíte se bát, že by vás u levného auta zruinovaly příplatky. To jsou také spíše korunové záležitosti. Chcete prodlouženou záruku na čtyři roky? Vyjde vás na 2490 Kč. Základní výbava ale moc dalších příplatků mít nemůže. U vyšších výbav je už ale situace výrazně jiná, stejně jako u verze Stepway, kterou jsem měl k testu.

Ta nabídne o čtyři centimetry větší světlou výšku (na pohon všech kol ale zapomeňte), dobrodružnější vzhled a třeba modulární střešní ližiny, ze kterých jednoduše vytvoříte klasickou zahrádku. Stepway se základní motorizací SCe 65 nepořídíte, stejně jako ho nemůžete mít v nejnižší výbavě. Proto jeho základní cena vychází na 304 900 Kč. Nově má samostatný ceník, jelikož se jedná o samostatný model.

V současné době je ale základní cena nižší, protože díky akční nabídce je motorizace TCe 100 LPG zlevněná a vyjde na 299 900 Kč. Pokud tedy hledáte auto na plyn, toto je velice lákavá možnost. U Sandera s pohonem na LPG získáte dojezd až 1300 kilometrů, jelikož má nejen plnohodnotnou nádrž na benzín, tedy na 50 litrů, ale i dalších 40 litrů na LPG.

Já měl k dispozici motorizaci TCe 90, která je vlastně tou základní. Další je pak výše uvedená na LPG a pak ještě také TCe 90, ale s přídavkem CVT, takže s automatickou převodovkou. Žádný robotizovaný manuál jako kdysi, ale opravdu povedená CVT převodovka. Naftový motor v nabídce nenajdete, ale ten by cenově ani nedával smysl. Jeho roli zastupuje LPG.