Do Chorvatska s MG HS 1.5 TGI v základní výbavě Emotion, jak si povede?
O nových MG se v poslední době mluví hlavně kvůli jejich nízkým cenám. Mohlo by se zdát, že půjde o laciná auta pro ty, kteří chtějí za každou cenu ušetřit. Jenže ono to není tak úplně pravda, protože vlajková loď této anglo-čínské značky umí zaujmout i v základní motorizaci. Přivítejte MG HS 1.5 TGI Emotion, které přijelo do dnešní recenze. A jelikož jde o rodinné SUV za rozumné peníze, musím vyrazit do oblíbené destinace této cílové skupiny, Chorvatska.
Ceny jsou víc než příjemné, stejně velký Tiguan je o 273 960 Kč dražší
Když už jsem načal ceny, pojďme si je probrat. MG HS s benzinovým 1.5 TGI, manuální převodovkou a základní výbavou Emotion dnes koupíte za 599 940 Kč. Naopak automat s vrcholnou výbavou Exclusive stojí 709 940 Kč. Napadá mě tak jediné SUV těchto rozměrů, které s cenou startuje ještě trochu níž – Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Start, jenž pořídíte od 579 900 Kč. Pokud však budete chtít vybavenější kousek s automatem, hravě překročíte 750 000 Kč, když se rozvášníte, tak i 900 000 Kč. Zajímavou alternativou je Ford Kuga 1.5 EcoBoost Titanium, za něho zaplatíte 672 900 Kč. Lepší výbava ST-Line X stojí 718 900 Kč, ale není problém se podívat přes 800 000 Kč. Stálicí v kategorii je oblíbený Volkswagen Tiguan, startuje na 873 900 Kč za 1.5 TSI Life. Za automat a výbavu Elegance už sáhnete hluboko do kapsy pro 1 070 900 Kč. Na papíře tak MG HS vypadá jako neodolatelná nabídka, ale obhájí si to i na silnici?
Jedinečné SUV, které splyne s davem
S MG HS jsem projel čtyři státy, přičemž v každém dokázal splynout s davem, ale taky zaujmout svou jedinečností. HS zatím na silnicích moc nepotkáte, což přitahuje zvědavé oči, které zkoumají nejen výrazný znak MG v masce. Při pohledu na ten pořádný kus auta byste ani nehádali, že jde o nejlevnějšího zástupce kategorie. Působí robustně, má hezká světla vpředu i vzadu, třpytivou masku a dvě poctivé koncovky výfuku.
Uvnitř nadchne zpracováním a použitými materiály, ale má i stinné stránky
Hned po usednutí jsem byl velmi mile překvapen. Sedadla jsou pohodlná a mají slušné boční vedení, použité materiály jsou kvalitní a na dobré úrovni je zpracování. Líbí se mi dostatek odkládacích ploch, displej místo klasických budíků a přehledně rozmístěné ovladače na volantu. Pohádkově je místa na zadních sedadlech, a to pro nohy i hlavu. Vzadu jsou navíc opěradla s nastavitelným sklonem. Kufr s dvojitým dnem má objem 463 litrů, případně 1454 se sklopenými sedadly, čímž se řadí na chvost kategorie. Zklamáním je i pozice za volantem, chtěl bych mít možnost sedět níž, dál a volant si přitáhnout blíž k tělu. Takto přes zpětné zrcátko nevidím doprava. Poslední výtku si zaslouží informační systém, který není uživatelsky zrovna přívětivý, navíc jeho displej má špatnou viditelnost na slunci. Audio s 6 reproduktory je podprůměr a bohužel nelze připlatit lepší.
Překvapivě komfortních 2300 kilometrů nejen po dálnicích, ale i rozbitých horských cestách
Už jsem testoval plug-in hybridní verzi EHS, takže jsem tušil, že s obyčejným benzinovým motorem půjde o dobře jezdící auto. A to se mi cestou do Chorvatska jen potvrdilo. Podvozek je velmi měkce naladěný, díky čemuž si posádku hýčká až nečekaným komfortem. Navíc má dobrou směrovou stabilitu a nezalekne se ani zatáček, ve kterých působí jistě. Rozhodit ho dokáže až svižnější jízda po rozbitém asfaltu, kde tlumiče občas nestíhají, přičemž nechají odskočit kola, ale to jen v hodně krajních situacích. Pohodlí doprovází klid na palubě, což má na svědomí kvalitní odhlučnění. Výsledek? 900 kilometrová cesta z Prahy do Starigradu mě nijak zvlášť neunavila. Dokonce jsem ještě ten večer otočil 50 kilometrů vzdálený Zadar.
Další den bylo cílem pohoří Velebit, odkud jsme pěšky vyrazili na třetí nejvyšší horu Chorvatska – Vaganski vrh (1758 m.n.m.). Vycházeli jsme nikoliv od moře, ale ze 75 kilometrů vzdáleného vnitrozemí. Přes hory vede úžasná cesta. Zprvu se stoupá po zakroucené asfaltce, kterou by mohl závidět kdejaký petrolhead jezdící v Alpách, ale po chvíli se hladký asfalt promění v šotolinovou cestu s nádhernými výhledy na moře i hory. Jak já litoval, že MG HS není čtyřkolka, nebo že nesedím v Porsche 911 Dakar, které by dokonale pasovalo na tuto silnici. HS si občas jen decentně pohodilo zadkem na brzdách, takže žádné radovánky se nekonaly. Na druhou stranu, hezky šel cítit systém XDS (přibrzďováním zabraňuje prokluzu vnitřního kola v zatáčce). Dobrou práci zde odváděl podvozek, který byl komfortní i v těchto nehostinných podmínkách.
Může to znít, že k MG HS z pohledu jízdy nemám žádné výtky, ale něco se samozřejmě najde. Nejsou tady žádné výrazné nedostatky, spíše drobné chybky, nad kterými potenciální zájemci stejně přivřou oko. Nejvíce mi vadí slabá halogenová světla. Světlá výška 174 milimetrů je i mezi městskými SUV podprůměr. Znamená to, že polní cesty projet dokáže, ale občas si štrejchne ochranným plastem pod nárazníkem. Konkurenční Hyundai Tucson má světlou výšku 183 milimetrů a Volkswagen Tiguan 191 milimetrů. Dynamika na papíře úplně oslnivá není, za což nemůže přeplňovaný čtyřválec, ale velmi dlouhé zpřevodování. Na trojku jede až 157 km/h, na šestku při dálničních 130 km/h točí 2700 ot./min. Motor má slušných 119 kW výkonu při 5500 ot./min. a 250 Nm točivého momentu při 1500-4400 ot./min. Z 0 na 100 km/h toto 1520 kilogramové SUV zrychlí za 9.9 sekund. Maximální rychlost je 190 km/h, ale v tom automobilka trochu kecá, protože mně se povedlo maximálku překonat změřit 100-200 km/h za 56.31 sekund. S tímto časem se řadí 4 sekundy za menší Škodu Karoq 1.5 TSI DSG Sportline (110 kW, 250 Nm, 1393 kg). Dynamika je naprosto dostačující, a že má pomalé reakce na plyn a řízení s nulovou zpětnou vaznou? To je v této kategorii úplně jedno.
Jaká byla spotřeba za cestu do Chorvatska a zpět? A kolik ujede na nádrž?
Z Prahy přes České Budějovice a Graz až do Starigrad Paklenica jsem jel převážně předpisovým tempem, výsledná spotřeba za necelých 1000 kilometrů byla 6.5 l/100 km. V tamních kopcích jsem motoru dával napít a spotřeba stoupla na 7.1 l/100 km. Cestou zpět jsem jel Chorvatsko, Slovinsko i Rakousko předpisově, ale v Česku už uháněl vyššími rychlostmi. Výsledná spotřeba za 2300 kilometrů byla 6.9 l/100 km. Na jednu 55 litrovou nádrž tak zvládá přes 750 kilometrů.
MG HS není jen pro ty, kteří nemají na víc, je to dobré rodinné SUV
Mnozí MG pohrdají, že už nejde o tu poctivou britskou značku, ale o čínský výrobek, který parazituje na slavném jméně. A myslet si můžete co chcete, jenže když s v MG HS svezete, zjistíte, že jde o dobré rodinné SUV. Je pohodlné, tiché, prostorné, úsporné, dobře zpracované a dostupné. Zaběhlým značkám nekonkuruje jen cenou, ale i jízdou. Může si odvézt 7 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1490 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 162 koní při 5500 ot./min. |
Točivý moment: | 250 Nm při 1500-4400 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1520 kilogramů |
0-100 km/h: | 9.9 sekund |
Maximální rychlost: | 190 km/h |
Spotřeba: | 7 l/100 km |
Objem kufru: | 463/1454 litrů |