Už jsem seděl za volantem více než 500 aut, zažil supersporty, muscle cars, nabroušené hot-hatche i šílené limuzíny. Sakra, to zní dobře, co? Mohl bych tím začít machrovat. Ale proto tady nejsem. Zmiňuji to kvůli tomu, že už mám spoustu bestií za sebou. Třeba Mercedes-Benz CLS 63 AMG Performance Package Package byl opravdový zabiják, auto, které pod plným plynem vyvádí, dělá bordel a kouše. Vypněte vše a rozbije vám hubu, fakt bláznivá věc. A teď jsem se konečně dostal za volant jednoho z nejvýkonnějších a nejrychlejších sedanů, přivítejte Dodge Charger SRT HellCat. Rovnou vám můžu říct, že bláznivé CLS je vedle něho hodná a poslušná holčička.

Na fotkách možná nevypadá, ale na živo je to obrovský kus auta. Měří 5.1 metru na délku a 1.905 metru na šířku, jen pro porovnání, jde o rozměry vrcholného Mercedesu třídy S. Váží dokonce 2082 kilogramů, čímž překonává nejedno velké SUV. Vše je zabaleno do svalnatě vyhlížející karoserie, která budí respekt. Když jsem uháněl 300 km/h ve Ferrari 458 Spider a viděl v zrcátku HellCat lízající mi zadek, normálně jsem se bál, je jako svině, která chce sežrat vše před sebou. Zaujmout rozhodně umí, kdekoliv a kdykoliv. Jen to asi není příliš reprezentativní auto jako BMW M5 nebo Audi RS7, přijet s ním na nějaký vznešený ples… Nevím, no. Leda bych tam chtěl někoho zabít a zmizet.

Uvnitř je místo pro tři vyžrané Američany a do kufru dáte brokovnici, lopatu a dvě mrtvoly… Že by ho vyvíjeli pro nájemné zabijáky? Kdo ví. Za volantem se cítím útulně, sedadla jsou fajn (nechybí odvětrávání ani vyhřívání), jen bych si na takovém prostoru dokázal představit lépe promyšlené odkládací plochy. Úplně slavně na tom není ani infotainment, který sice nabízí nepřeberné množství funkcí, ale ovládání není zrovna nejpřívětivější.

Ale honem k tomu nejdůležitějšímu, k jízdním vlastnostem. Srdce pod kapotou bylo ukuto přímo v pekle, jde o 6.2 litrový V8 dopovaný kompresorem s výkonem 717 koní při 6000 otáčkách a točivým momentem 881 Nm při 4000 otáčkách. Dokážete si představit ten bordel?! Plný plyn z místa znamená… bídnou akceleraci a špičkové maskování v kouři z pneumatik, jako na fotce níže. To auto je tak nesmyslně silné, že hrabe i v rychlostech nad 100 km/h a zadek mu tančí při každém sešlápnutí plynu. Nájezdy na dálnici umí být doslova děsivé, i takto běžná věc se může proměnit v noční můru, u které se pěkně zapotíte. Pak zaboříte plyn do podlahy a není problém podívat se přes hranici 330 km/h, vše za burácení osmi válců a kvílení kompresoru, které připomíná zoufalý nářek všech, kteří se smaží v pekle. Nezáleží na tom, jak rychle zrovna jede nebo kolik má otáček, v každé situaci je záběr motoru dechberoucí. Své o tom může říct i žebříček 100-200 km/h, v němž si vzal HellCat první místo mezi sériovými vozy, vcelku jednoznačně, nedal žádnou šanci ani velikánům typu Ferrari 458 Spider nebo Nissanu GT-R Nismo. Úplně nejlepší na tom je fakt, že jde o pohodlné, tiché a vybavené auto, do kterého naložíte 3 kámoše a bečku piva.

Všem musí být jasné, že na okresce už to na prohánění sportovních dravců nebude, toto teritorium bych dál přenechal domácím hot-hatchům. Ne že by měl HellCat špatný podvozek, v Track režimu má trakci překvapivě dobrou, ale tak nějak necítíte, co se pod vámi děje, nevíte, jestli jedete na limitu nebo můžete ještě přitlačit. Do táhlých zatáček jezděných pod plynem to chce hooodně velké koule, ale já se vždycky pos*al a k limitu jsem ho v takových pasážích zatlačit nedokázal. Jiné už to bylo na klikatější okresce, kde ale na rychlost zapomeňte, vše končí jízdou bokem s kouřem od pneumatik, kompletně prohrabanými rovinkami a panikou v očích. Takže jo, jde s ním jet rychle, ale dřív nebo později se zabijete, určitě.

Absolutní nesmysl, auto, které by nemuselo existovat a nikomu by to nevadilo, protože si ho žádný smrtelník neumí ani představit. Při jízdě s ním máte strach a nonstop sevřené půlky, musíte přemýšlet, kdy dáte nohu na podlahu. Je to vůbec potřeba? Ne, ale stejně chcete a tajně po něm toužíte, dát mu napít znovu, znovu a znovu. Je to připomenutí doby, ve které vznikl Boeing 747, lidstvo se snažilo překonat samo sebe, Američanům se to ve zmenšeném měřítku povedlo, zase. HellCat je novodobá ikona a bude se na něho vzpomínat ještě hodně dlouho. Hodnocení? 10 z 10 hvězdiček, protože měli odvahu v dnešní době vytvořit tak nesmyslnou věc.

Hodnocení WikiCars

  • šíleně silný motor
  • komfortní podvozek
  • odhlučnění
  • jedinečnost
  • zvuk pod plným plynem
  • složitější informační systém
  • pár lacinějších materiálů v interiéru
  • pomalejší převodovka při podřazování

Technické parametry

Auto: Dodge Charger SRT HellCat
Motor: 6162 ccm V8 kompresor
Výkon: 717 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 881 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 2082 kilogramů
0-100 km/h: 3.9 sekund
Maximální rychlost: 332 km/h
Průměrná spotřeba: nezájem
Objem kufru: 467 litrů