Vstupní brána mezi francouzskou prémii

DS 3 Crossback je základním modelem francouzské značky DS Automobiles, která je prémiovým odvětvím značek Peugeot, Citroën a Opel. DS-ka tak mají nejkomfortnější podvozky, nejlepší odhlučnění, nejvyšší výbavy, jedinečný design a nejtučnější cenovky. Tato francouzská auta jsou opravdu exkluzivní a na silnicích je jen tak nepotkáte. Modely DS 4, DS 7 Crossback i DS 9 si mě získaly a rád na ně vzpomínám. Jak si ale povede vstupní model? To zjistíme v dnešní recenzi elektrického DS 3 Crossback E-Tense.

Hezká Francouzka nebo ošklivé káčátko?

Asi se shodneme na tom, že je to auto pro holky. Představit si v něm dokážu 18-25 letou slečnu z movitější rodiny, která má auto jako módní doplněk. Chlap si v DS 3 jako drsňák rozhodně připadat nebude. Jestli je to hezké auto, posuďte sami. Já sám se nemůžu úplně rozhodnout. Ale jedno vím jistě, zvláštní je, a to hodně.

Na pohled exkluzivní interiér, ale tvrdé plasty to kazí

Světlý interiér je na první pohled WOW. Kůží obšitá část palubní desky, výplň dveří, exoticky vypadající volant a skvělá sedadla. Jak milé překvapení, říkám si. Když v tom to zkazí laciné tvrdé plasty na spodní části středového tunelu, ve dveřích atd. Jde vidět, že interiér je bohužel pouze pozlaceným Citroënem. Abych vás vyvedl z omylu. Je to útulné místo, ale za tu cenu to mohlo být lepší. To platí i pro parkovací kameru, která je pouze vzadu a má mizernou kvalitu. Se svými 184 cm si dozadu sednu tak, že se mi kolena dotýkají opěradla. V této kategorii průměr. Průměrný je i objem kufru 350/1050 litrů. Ten nemá zrovna nejintuitivnější otvírání. Prvně se musí zmáčknout tlačítko pod ním a poté se dá za hranu otevřít. V zimě se tak člověk pokaždé ušpiní. Navíc to jsou zbytečná dva úkony místo jednoho.

Nadprůměrně komfortní jízda

Čekal jsem, že půjde o pohodlné a tiché auto, jak už je u DS zvykem, ale musím říct, že jsem byl opravdu mile překvapen. Podvozek je nádherně komfortní a nerovnosti žehlí tak, že by se za to nemusela stydět ani německá konkurence vyšších tříd. Výborné je i odhlučnění, a to až do maximální rychlosti 150 km/h. Dynamika nikterak oslnivá není, z 0 na 100 km/h zrychlí za 9 sekund, ale vynahrazuje to pružností v jakékoliv situaci. Na městské myšky a občasné předjetí ideál. Dobrá je na danou kategorii směrová stabilita. V normálních rychlostech působí jistě i v zatáčkách, ale na žádné divočení to není.

Dojezd zázračný není, ale do města stačí

Pamatuji si, že e-C4 se stejným pohonem jezdil průměrně za 20 kWh. To bylo zapříčiněno jízdou převážně po městě a chladným počasím kousek nad nulou. A podobně na tom je i DS 3 E-Tense. Tomu hrála do karet teplota přes 10 stupňů a občasné výlety po okreskách mimo město. Výsledná spotřeba byla mezi 18 a 19 kWh. Reálný dojezd se tak blíží 250 kilometrům. Když bude tepleji a nebudete jezdit ve velkém provozu, je reálné, že se podíváte i za tuto hranici. Pokud vyrazíte na dálnici, spotřeba vyskočí na 22-23 kWh. To znamená dojezd necelých 200 kilometrů. Ideální je, pokud máte možnost nabíjet přes noc nebo v práci. Potom vás dojezd trápit nemusí. Maximální rychlost nabíjení je 100 kW, během kterého doplníte 80% baterie do 30 minut. A přiznejme si, pokud je auto využíváno pro běžné městské jezdění, tak jednou za 3 dny se ta půl hodina na nabíječce přežít dá. Silnější by mohla být rekuperace. Řídit pouze plynovým pedálem, jako je zvykem u některých elektromobilů, se tady nedá.

*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%

Vysoká cena je největším problémem DS 3, vedle svých sourozenců se nevyplatí

Cena základního Performance Line s 1.2 PureTech 100 je 640 000 Kč. Výkonnější 1.2 PureTech 130 s automatem stojí 730 000 Kč. 1.5 BlueHDI 110 vyjde na 700 000 Kč. Testovaná výbava Rivoli je dostupná pouze s výkonnějšími motory a s automatickými převodovkami. Cena je dle specifikace 815-875 000 Kč. Za elektrický E-Tense 136 Rivoli zaplatíte 1 155 000 Kč (elektrická verze startuje na 1 075 000 Kč). S příplatky, jako je například světlý interiér, lak nebo vyhřívání sedadel, se cena přehoupne přes 1 200 000 Kč.

A právě cena je tím největším problémem DS 3, ať už jde o běžnou nebo elektrickou verzi. Hezčí, lépe jezdící i praktičtější DS 4 je o pouhých 65 000 Kč dražší (1.2 Puretech 130 s automatem v základních výbavách). Dalším futuristicky vypadajícím crossoverem je Citroën C4. Se stejným benzinovým motorem je o 71 000 Kč levnější. Komfort je minimálně stejný a design ještě zajímavější. Jen nemá tak načančaný interiér. Jeho elektrická verze pak startuje na 965 000 Kč. V neposlední řadě je tady Peugeot 2008 ze stejné rodiny. 1.2 PureTech s automatem stojí 675 000 Kč, jako elektromobil 1 005 000 Kč.

Koupí si ho v Česku vůbec někdo?

DS 3 Crossback E-Tense rozhodně není špatné auto. Zajímavě vypadá, je pohodlné a dobře odhlučněné. Jen za ty peníze by člověk čekal víc. Kamera má bídné rozlišení a je pouze vzadu, uvnitř jsou tvrdé plasty, při otvírání kufru se pokaždé ušpiníte a oslnivý není ani dojezd. Jako stylové auto pro mladou holku, která nechce zapadnout v davu, budiž. Jinak mi DS 3 Crossback příliš smysl nedává. DS 4 je ve všem lepší a není o moc dražší. Citroën C4 zase v ničem není vyloženě horší a je levnější. A kdo chce styl s jedinečným interiérem, může sáhnout po levnějším Peugeotu 2008 s lepšími jízdními vlastnostmi při rychlejší jízdě. S výsledným hodnocením je to těžké. Auto jako takové je příjemné, jezdí se s ním dobře, ale jeho koupě rozumná není. Leda byste se do něho zamilovali a nedokázali bez něj žít. 3 z 10 hvězdiček.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

  • Komfortní podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • Na pohled luxusně působící interiér

  • Pružnost elektromotoru

  • Po bližším ohledání tvrdé plasty v interiéru

  • Podivný design

  • Maximální rychlost pouze 150 km/h

  • Vysoká cena

  • Vedle „sourozenců“ nedává smysl

Technické parametry

Motor: elektromotor (50 kWh baterie)
Výkon: 136 koní
Točivý moment: 260 Nm
Převodovka: automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1525 kilogramů
0-100 km/h: 9 sekund
Maximální rychlost: 150 km/h
Spotřeba: 15-20 kWh/100 km
Objem kufru: 350/1050 litrů