Když jsem před rokem a půl testoval DS 3 Crossback E-Tense Rivoli, nadšený jsem nebyl. Vadila mi hlavně vysoká cena, která přebila všechny klady. To znamená, že po modernizaci se bude muset opravdu hodně snažit, protože v nové vrcholné výbavě Opera je ještě dražší. Uspěje? To zjistíme v dnešní recenzi DS 3 Opera E-TENSE 156 (54 kWh) facelift za více než 1.4 milionu Kč.

Slušet bude hlavně slečnám a dámám.

Jako chlap se v něm necítím nejlíp, protože si připadám jako Barbie s kabelkou, ale musím uznat, že designově jde o zajímavý počin. Po modernizaci si můžete všimnout hlavně LED světel, která nově disponují technologií Matrix, ta mimochodem velmi dobře svítí. Zajímavým detailem je výstupek zadních dveří, jenž připomíná ploutev nebo kýl/směrovku letadla, jen otočenou do protisměru.

Sedadla jsou nejen hezká, ale i se v nich výborně sedí.

Interiér je stylový, baví mě hlavně sedadla, která nejen skvěle vypadají, ale hlavně se v nich parádně sedí. Pokud máte do 185 centimetrů a okolo 80 kilogramů, vpředu se usadíte pohodlně, vzadu s přimhouřeným okem. Líbí se mi specifické ovládání oken, které je umístěno na středovém tunelu. Oproti předfaceliftu musím vyzdvihnout nový infotainment, jenž je přehlednější, svižnější a má kvalitnější kamerový systém, k tomu potěší poctivým ozvučením. Zavazadlový prostor disponuje objemem 350 litrů, po sklopení sedadel se kufr rozroste na 1050 litrů.

Velmi komfortní podvozek v kombinaci s pružným zrychlením z něho dělá parádní městský crossover.

Jízda je super. Podvozek nerovnosti filtruje tak dobře, že by se za to nemusela stydět většina prémiových aut střední třídy, ne-li té vyšší střední. Komfort je na takové úrovni, že v rozbitých městech překonává i výše postavené modely DS 4 CROSS RIVOLI E-TENSE 225, nebo dokonce DS 7 E-TENSE 300 4×4 Esprit de Voyage. Klid na palubě kazí akorát výsuvné kliky, které jsou při zasunování poměrně hlučné. Milým překvapením pak bylo, že DS 3 i poměrně slušně zatáčí, nepůsobí tak neohrabaným dojmem jako třeba Citroën ë-C4, s nímž sdílí platformu e-CMP. Solidní je i odhlučnění, ve všech rychlostech. Ačkoliv zrychlení z 0 na 100 km/h mu zabere poměrně dlouhých 9 sekund, pružnost elektromotoru je výborná, elektromobily tak umí být návykové hlavně při městském kličkování.

Spotřeba je ukázková. Když se budete vyhýbat vyšším dálničním tempům, dostatečný je i dojezd.

Po městech jsem jezdil za spotřebu krásných 11-13 kWh/100 km, na okreskách jsem se pohyboval okolo 15, na dálnicích si vezme zhruba 22 a při zrychlení na maximálních 152 km/h to dělá 33 kWh. To znamená, že po městech a okreskách najede více než 300 kilometrů, po dálnicích něco málo přes 200. Takže oproti předfaceliftu s menší baterií (využitelná kapacita 46.3 kWh) vítaný posun vpřed. Nutno podotknout, že v zimě budou spotřeby o něco vyšší i navzdory použití tepelného čerpadla, které je dodáváno v základu. Nová baterie s využitelnou kapacitou 50.8 kWh se zvládá nabíjet výkonem až 100 kW, ale tento výkon nedokáže držet příliš dlouho. Do nějakých 25% sice tuto hodnotu dokonce překračuje, ale potom začne klesat. Z 10 na 50% se umí dobít zhruba za 15 minut, na 80% to dělá necelých 30 minut. Chcete-li nabíjet do plna, jako u většiny elektromobilů se obrňte trpělivostí, protože to prostě trvá, z 20% přes 1 hodinu. Elektromobily do 100% má smysl nabíjet akorát doma nebo v práci.

DS 3 E-TENSE jezdí velmi dobře, ale cena minimálně 1 190 000 Kč ho pohřbívá hluboko do země.

Doposud jsem hlavně chválil, proč tedy DS 3 E-TENSE nemám rád? V základní výbavě Performance Line startuje na 1 190 000 Kč, v testovaném provedení Opera to dělá 1 350 000 Kč. Červená perleť DIVA je za 30 000 Kč, dále lze připlatit PACK EXTENDED SAFETY za 22 000 Kč. To znamená, že DS 3 E-TENSE v plné výbavě stojí vysokých 1 402 000 Kč. Ačkoliv je to velmi pohodlný, malý a úsporný elektromobil, svou cenu si obhájit nedokáže. Dokonce ani Tesla Model 3 Performance není dražší. Jedním z hlavních rivalů je pak Volvo EX30, to v nejvyšší výbavě Ultra startuje na 1 159 000 Kč. Ve verzi Performance, která zrychlí z 0 na 100 km/h za 3.6 sekundy, za něho dáte 1 190 000 Kč, se všemi dalšími příplatky 1 267 700 Kč.

Za 1.4 milionu bych chtěl, aby to byl oslnivý šperk na kolech. K tomu by stačilo odstranit pár tvrdých plastů z interiéru, nepoužívat zastaralý head-up displej s vyjíždějícím sklíčkem, dát kvalitnější masážní funkci, kůží potáhnout celou palubní desku, výbavu doplnit o elektrické víko kufru nebo vyhřívaný volant apod. Taky by se mi líbilo, kdyby DS oproti levnějším sourozencům z koncernu Stellantis přivezlo něco navíc, co se pohonu týče – vyšší výkon, větší kapacitu baterie nebo pohon všech kol. Skoro bych zapomněl na maximální rychlost pouze 150 km/h, což je v této cenové prostě bída.

Mohl to být exkluzivní městský crossovere pro bohaté, kterým by v garážích doplnili svá luxusní GT, ale místo toho upadne v zapomnění.

DS 3 Opera E-TENSE mohl být exkluzivním městským crossoverem pro bohaté, kteří by jím doplnili svá luxusní GT, ale místo toho upadne v zapomnění. Je sice extrémně pohodlný, ale odvézt si může pouze 4 z 10 hvězdiček, hlavně kvůli nepřiměřené ceně. A co si o tom myslí zákazníci? Z celkových 54 846 prodejů DS Automobiles za rok 2023 bylo pouze 3 419 elektrických DS 3, spalovacích 6 386. Celkově bylo DS 3 s 18% z celkových prodejů třetím nejprodávanějším modelem značky. Za ním byla pouze limuzína DS 9 – 2%, před ním pak DS 4 – 38% a DS 7 – 42%.

Pokud by vás zajímaly modely od DS Automobiles, které za to rozhodně stojí, přečtěte si test DS 7 E-TENSE 300 4×4 Esprit de Voyage, jenž jsem vzal do Itálie, nebo DS 9 Rivoli E-TENSE 225 1.6 Plug-in Hybrid, což je dokonalá limuzína, pokud se chcete odlišovat.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Komfortní podvozek.

  • Kvalitní odhlučnění.

  • Pružnost elektromotoru.

  • Nízká spotřeba.

  • Výborná sedadla.

  • Absence vyhřívaného volantu.

  • Nemá elektrické víko kufru.

  • Zastaralý head-up displej s vyjíždějícím sklíčkem.

  • Tvrdé plasty v interiéru.

  • Maximální rychlost pouze 150 km/h.

  • Vyšší spotřeba na dálnicích.

  • Výrazně přepálená cenovka.

Technické parametry

Motor: elektromotor
Výkon: 156 koní
Točivý moment: 260 Nm
Převodovka: 1-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1625 kilogramů
0-100 km/h: 9.0 sekundy
Maximální rychlost: 150 km/h
Spotřeba: 13-22 kWh l/100 km
Objem kufru: 350/1050 litrů

Fotogalerie: DS 3 Opera E-TENSE 156 (54 kWh) facelift