Luxusní hatchback, chcete-li crossover, se kterým nesplynete s davem

DS Automobiles už je opravdová značka a nejen Citroën s líbivějším znakem na kapotě. Nedávno jsem si zamiloval výjimečný model DS 9 RIVOLI E-TENSE, takže jsem se hodně těšil na populární hatchback, chcete-li crossover DS 4. V dnešní recenzi máme čistě benzinové provedení 1.6 PureTech 225 ve sportovně střižené výbavě Performance Line+.

Světlá výška jako u velkých SUV, zajímavé detaily a dravě vyhlížející LED světlomety

Ať už si vyberete jakýkoliv model od značky DS, jedno máte zaručeno – pozornost okolí. V tomto směru Francouzi ostatním ujíždí. Stačí se podívat na futuristicky vyhlížející Citroën C4 nebo extravagantní Peugeot 308. A DS 4 se nese ve stejném duchu. Vypadá výjimečně. Má mohutnou příď, na kterou navazuje ostře svažující se čelní sklo. Zadní část je stejně svalnatá jako ta přední. Vše doplňují propracované LED světlomety, masivní maska, vyjíždějící kliky a nespočet dalších detailů. DS 4 se odlišuje ještě jednou věcí – světlou výškou 189 milimetrů, kterou dorovnává i velká SUV. Například Kodiaq má světlou výšku jen o 5 milimetrů vyšší. Spojte všechno dohromady a dostanete exkluzivní crossover, za kterým se každý otočí.

Kvalitní interiér s dostatkem odkládacích ploch

Nedávno jsem si pochvaloval kvalitní, až prémiově působící interiér v Peugeotu 308. A jelikož DS 4 stojí na stejném základu (většina komponentů je však odlišných), očekával jsem, že to bude ještě lepší. A ono je. Kvalitou je o kousek dál a plně se vyrovná konkurentům od Mercedesu, Audi či BMW, v mnohém je i překoná. Oproti 308 je interiér přehlednější a nikoho nebude štvát rozporuplný i-Cockpit. Zároveň je zde více místa, co se šířky týče. Vpředu jsou komfortní sedadla (skvělá na dlouhé trasy), která navíc dobře podrží v zatáčkách. Dozadu si pak bez problému sednou i osoby okolo 180 centimetrů a kufr má slušný objem 430 litrů. Je zde dostatek objemných odkládacích ploch a přihrádek. Oproti předchůdcům se zlepšil informační systém s krásně jasným a ostrým displejem. Mírným zklamáním jsou neprémiově působící detaily. Teda hlavně jeden. Přihrádka ve dveřích spolujezdce má neopracovanou hranu plastu. Toto by se u prémiových aut dít nemělo. Zároveň není nejlíp umístěná klika ve dveřích, což platí i pro ovládání oken.

Motor má říz a potěší skvělou spotřebou, ale vypněte stop/start

Čtyřválcová šestnáctistovka s turbodmychadlem 1.6 PureTech je vylepšenou jednotkou známou pod označením 1.6 THP. Motor má řízný projev. Až bych si ho díky jeho ostrosti a hezky lineárnímu zátahu dokázal představit pod kapotou malého hot hatche. 225 koní udává dostatečnou dynamiku. Například při akceleraci ze 100 na 200 km/h překonává i hybridní Octavii RS. Osmistupňový automat řadí rychle a hladce. Avšak rozjezdy a popojíždění nemá příliš v lásce. V první řadě vás při rozjezdu do kopce vyděsí stop/start. Než se motor nastartuje, auto nepříjemně popojede kousek dozadu. Po přidání zase poskočí kupředu. Naštěstí se dá vyřešit vypnutím stop/start systému. Jediným mínusem tak zůstává naladění převodovky při popojíždění do 20-30 km/h, kdy občas trochu cuká. Zvolíte-li hybridní provedení, tento problém řešit nemusíte. To se rozjede jemně na vlně točivého momentu elektromotoru. Výborná je spotřeba. Po týdnu a 1500 kilometrech se ustálila na 7 litrech, a to jsem zrovna nejúsporněji nejezdil. S trochou snahy se dá jezdit za 6 litrů.

Komfortní podvozek, dobré odhlučnění a dostatek jistoty

Největší předností DS 4 je velice komfortní podvozek, kterému skvěle sekunduje kvalitní odhlučnění. Dalo by se tak čekat, že v zatáčkách to bude rozbředlá pohovka, která neumí zatáčet (tímto se vyznačuje například velice pohodlný Citroën C4). Jenže omyl. DS 4 skvěle drží směrovou stabilitu a pokud to nepřeženete s nájezdovou rychlostí, umí jet i velice svižně. Stačí netlačit příliš na hranu a je z toho příjemné svižné svezení. Řízení je hodně přeposilované i ve sportovním režimu. Výhodou je vyšší světlá výška, která umožňuje jízdu v lehčím terénu a přejíždění různých městských nástrah. Až je škoda, že se nedá připlatit pohon všech kol.

DS 4 je vážně povedené auto, které umí dělat radost v mnoha směrech

Když k němu jdete, s úžasem koukáte na ten jedinečný design. Uvnitř si užíváte útulný interiér. Za jízdy vás potěší nízká spotřeba, komfortní podvozek a kvalitní odhlučnění. Když je potřeba, úsměv na tváři vytvoří řízný motor pod kapotou. S DS 4 se jezdí vážně skvěle. Těch pár chybiček mu odpustíte. Nejvíce mě štve systém stop/start a cukání při rozjezdech a popojíždění. DS 4 si zaslouží 8 z 10 hvězdiček.

Plusy

Jedinečnost
Komfortní podvozek
Propracovaný design
Řízný motor s nízkou spotřebou
Slušná světlá výška
Útulný interiér
Lepší informační systém a kvalitnější kamera než u DS 9

Mínusy

Užší kufr
Otravný systém stop/start
Cukání při popojíždění do 30 km/h
Umístění kliky a ovládání oken

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo
Výkon: 225 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment: 300 Nm od 1900 ot/min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1420 kilogramů
0-100 km/h: 7.9 sekundy
Maximální rychlost: 235 km/h
Spotřeba: 7 litrů
Objem kufru: 430 litrů