Silné konkurence je víc než dost, dokáže si s tím DS Automobiles poradit?

1 374 000 Kč, to je cenovka tohoto DS 4. Je v druhé nejvyšší výbavě RIVOLI s pár dalšími příplatky a má nejvýkonnější hybridní motorizaci 1.6 PureTech 225 Plug-in hybrid. To už je cena, ve které najdete nespočet malých crossoverů. Můžete mít BMW X1, Audi Q3 nebo Mercedes-Benz GLA. Tuto trojici však můžeme automaticky vyřadit, protože DS míří na zákazníky, kteří rádi jedinečnost a nevídaný styl, což populární německá trojice nabídnout neumí. Hlavními rivaly tak jsou například Jaguar E-Pace nebo Mini Countryman. Dokáže nás crossover od prémiové značky koncernu Stellantis přesvědčit? To zjistíme v dnešní recenzi.

Design je vyvážený, jedinečně působivý

DS 4 zaujme už světlou výškou, která je slušných 189 milimetrů. Tím to ale teprve začíná. Dál je tady mohutná maska s výraznými LED světly, pod ostrým úhlem svažující se čelní sklo a svalnatá záď. Celé auto je hezky vyvážené, díky čemuž vypadá jedinečně, velmi působivě. Z hlediska designu jsou na tom Francouzi opravdu na špičce.

Přebrandovaný Citroën? Na to zapomeňte, interiér je 100% prémiový

Často slýchám, že auta od DS Automobiles jsou jen přebrandovanými Citroëny. To už ale dávno není pravda. Využívají sice stejné platformy a pohony jako některé modely koncernu Stellantis, ale jinak jde o plnohodnotnou automobilku. Poznáte to hned na první pohled, protože karoserie je úplně jiná než u ostatních členů rodiny. A stejně na tom je i interiér. Shodné jsou jen některé ovládací prvky, ale to vůbec nevadí, protože Francouzi se v interiérech posunuli tak daleko, že i Peugeot 308 umí působit prémiovým dojmem. Kvalitou a použitými materiály se tak DS 4 řadí mezi ty lepší v kategorii.

Dobrá je pozice za volantem. Sedíte v příjemných sedadlech a vysoká palubní deskou i středový tunel vás hezky obklopují. Dozadu si pohodlně sednou osoby do 180 centimetrů (vyšší budou mít málo místa na hlavu). Na odkládací prostory si taky nemůžu stěžovat. Informační systém je sice zprvu složitější, ale jak si na něho člověk zvykne, tak i to digitální ovládání klimatizace se dá přežít. Displej má rychlou odezvu a vysoké rozlišení. Trochu nešťastně jsou umístěny kliky a tlačítka na ovládání oken vpředu. Mínusem může být i menší kufr u hybridní verze. Standard má objem 430 litrů, ale hybrid jen 391. Ovšem tou nejsmutnější věcí na celém interiéru je absence vyhřívání kožených sedadel. U druhé nejvyšší výbavy a auta s cenovkou přes 1.3 milionu? To jako vážně? Připlatit si je můžete pouze s elektrickým sedadlem řidiče za 30 000 Kč.

Oproti klasickému spalováku více pohodlí a méně jistoty v zatáčkách

DS 4 v hybridní variantě je i díky vyšší hmotnosti 1635 kilogramů velmi pohodlné auto. Skvěle tlumí většinu nerovností (nepřiplácejte 20-palcová kola). Čistě spalovací 1.6 PureTech má 1430 kilogramů, a i když jde o komfortní auto, tak po silnici nepluje s takovou noblesou. Příjemný je i mohutný zátah čtyřválce za doprovodu elektromotoru, čímž se donedávna pyšnila jen velká luxusní auta s objemnými motory. Má to ale i své neduhy. Pří dobrzďování na nulu není ideálně sladěná rekuperace s konvenčními brzdami, takže málokdy zastavíte úplně plynule. Na druhou stranu, u standardního spalováku byl zase otravný systém stop/start a mírné cukání při pomalém popojíždění. Kde se ale hybrid nechytá, je rychlejší jízda na okreskách. Vyšší hmotnost je znát, jízda je těžkopádnější a nedotáčivost přichází o poznání dříve. S hybridním pohonem se navíc nedá dávkovat výkon tak přesně jako s klasickým motorem. Zvláštní je i vlastnost elektromotoru, který táhne ještě chviličku po ubrání plynu.

Spotřeba je slušná, ale pokud pravidelně nenabíjíte, hybrid nekupujte

Při minulém testu DS 4 1.6 PureTech 225 mě překvapilo, o jak úsporné auto jde. Bez problémů se dalo jezdit za spotřebu pod 7 litrů. Když budete jezdit s vybitým hybridem, dostanete se na totožné hodnoty. Pokud však trochu zrychlíte, hybrid si vezme o 1-2 litry více. Vyplácet se začne až ve chvíli, kdy pravidelně nabíjíte. Baterie má kapacitu 12.4 kWh a lze na ni ujet 30-50 kilometrů podle podmínek. Když každých 100 kilometrů dobijete do plna, umí jezdit za méně než 4 litry. Dlouhé, především dálniční trasy předpisovým tempem, zvládá za spotřebu okolo 7 litrů. Nabíjí se výkonem až 7.4 kW, takže na AC nabíječce ho dobijete do dvou hodin.

DS 4 je působivé auto, ale dobře si rozmyslete, jakou verzi koupíte

DS 4 RIVOLI E-TENSE 225 Plug-in hybrid je vážně působivé auto. Velmi tiché, pohodlné, krásné a s kvalitním interiérem. Vůbec se nedivím, že si ho někdo díky té jedinečnosti koupí místo známější konkurence. DS si nekupujete rozumem, to byste skončili u jiných značek. Tady jde hlavně o ten styl. Nicméně i když se mi s 225-koňovými hybridy Stellantis jezdí příjemně, šel bych pro nehybridní variantu 1.6 PureTech. Tu už ale neobjednáte, takže budete muset najít skladovku, škoda. E-TENSE si odváží 7 z 10 hvězdiček.

  • Krásný, vyvážený design

  • Komfortní podvozek

  • Vyšší světlá výška

  • Kvalitně zpracovaný interiér

  • Druhá nejvyšší výbava RIVOLI nemá vyhřívání sedadel v základu

  • Úzký kufr

  • Souhra rekuperace a klasických brzd při brzdění na nulu

  • Umístění kliky a ovládání oken vpředu

  • 1.6 PureTech 225 bez hybridu má lepší jízdní vlastnosti

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + elektromotor
Výkon: 225 koní (180 koní spal.motor, 110 koní el.motor)
Točivý moment: 360 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1635 kilogramů
0-100 km/h: 7.7 sekundy
Maximální rychlost: 233 km/h
Spotřeba: 3.5/8 l na 100 km (nabito/vybito) nebo 18-24 kWh
Objem kufru: 391 litrů