DS Automobiles dělá výjimečná auta, ve kterých je radost jezdit

Z řad DS Automobiles jsem zatím měl tu čest s modely DS 4 a DS 9. Oba mě zaujaly. Jde o výjimečná auta, která umí okouzlit svou jedinečností. A toto tvrzení podtrhuje i hybridní SUV DS 7. Na to se v jeho nejluxusnější a nejvýkonnější verzi podrobněji podíváme v dnešní recenzi.

Vypadá jako auto majitelky klenotnictví

DS 7 je oproti ostatním odlišné už od prvního pohledu. Diody v LED světlech se po odemčení roztočí a grafika denního svícení trochu připomíná tu z Bugatti Chiron. Stylově svítí i zadní světla. Nad mohutnou maskou je plaketka s nápisem Louvre. Ta je i na obou bocích a víku zavazadlového prostoru. Je to takový šperk na kolech, módní doplněk. Dokážu si v něm představit třeba majitelku klenotnictví.

Nestojí málo, ale uvnitř se budete cítit výjimečně

Základní cena DS 7 Crossback Performance Line s 300-koňovým plug-in hybridem je 1 490 000 Kč. Plně vybavená verze Louvre se všemi doplňky stojí 1 961 500 Kč. Za tyto peníze dostanete dvojitá akustická okna, odvětrávaná sedadla s masážní funkcí, noční vidění nebo elektricky nastavitelný sklon opěradel vzadu. Má i full-LED světlomety, které bohužel stejně jako u DS 9 neumí obsvěcovat ostatní auta.

Na DS občas můžete slyšet kritiku, že materiály nejsou kvalitní. Na ostatní prémiové značky nestačí. A já s tím rozhodně NEsouhlasím. Tvrdé plasty jsou akorát ve spodní části středového tunelu. Jinak je vše kvalitní, buď měkčené nebo potažené kůží. Je trochu škoda, že kůží není čalouněna celá palubní deska, třeba jako sedanu DS 9. Design interiéru je doslova noblesní. Připadáte si jako v exkluzivním autě. Startovací tlačítko je uprostřed palubní desky pod výklopnými hodinkami. Středový tunel je široký a pokrytý tlačítkami pro ovládání oken. Avšak jsou tu i drobné nedostatky. Informační systém má dobrou odezvu a hezkou grafiku, ale není nejpřehlednější. Navigace občas má svou hlavu. Největším, do očí bijícím mínusem, je parkovací kamera, která kvalitou připomíná nějaký přístroj z doby kamenné. Naopak parádní jsou pohodlná sedadla s kvalitní masážní funkcí. Vzadu je dostatek místa, akorát chodidla nejdou zasunout pod přední sedadla. Zavazadlový prostor má objem 555 litrů, je dobře přístupný a prakticky široký.

Pohodlnější SUV do 2 milionů najdete jen těžko

Nedávno jsem chválil Citroën C5 Aircross kvůli velice pohodlnému podvozku. Je to jedno z mála neprémiových aut, u kterého se vývojáři nezabývali ovladatelností při rychlé jízdě, ale šlo jim jen a pouze o komfort. DS 7 stojí na stejném základu, ale jde o prémiové auto, takže by mělo být ještě lepší. A taky je. Aktivní podvozek je řízený kamerou, která čte terén před vozidlem. Díky tomu jde o velmi komfortní auto. Pravděpodobně o jedno z nejkomfortnějších do 2 milionů. Plavnému podvozku skvěle sekunduje velice kvalitní odhlučnění. Při jízdě čistě na elektřinu je ticho v kabině až uspávající. Když se do hry připojí spalovací motor, je to skoro k nerozeznání. Vědět o sobě dává jen ve vyšších otáčkách. Dobře si rozumí s hladce řadícím osmistupňovým automatem Aisin, ve kterém je zabudovaný jeden z elektromotorů. Ten druhý pohání samostatně zadní kola. Když si na dálnici zapnete částečně autonomní řízení, stačí jen přidržovat volant a užívat si pohodlí. Jedinou výtku mám k jízdě po rozbitých městských cestách, protože jakmile je více příčných nerovností za sebou, podvozek s nimi má problémy a mírně odskakuje.

U spotřeby hodně záleží na nabíjení a stylu jízdy. Když budete nabíjet (běžná zásuvka 7 hodin, klasické 22 kW nabíjecí stanice do 2 hodin), vzdálenosti do 40-50 kilometrů můžete překonávat čistě na elektřinu (do 135 km/h). 300 kilometrů s plně nabitým autem (10% město, 90% dálnice) se dá předpisově zvládnout pod 7 litrů. S vybitou baterií je to o 1.5 až 2 litry více. Ve městě s vybitou baterií umí jezdit do 10 litrů. Slušné hodnoty na 300-koňové SUV s benzinovým motorem.

Na rovinkách se předvést umí, ale na okreskové dovádění zapomeňte

Když v DS 7 zaboříte pedál plynu do podlahy, mile překvapí. Zprvu je cítit záběr elektromotorů a poté se do hry zapojí 200-koňový čtyřválec 1.6 PureTech. Kombinovaný výkon 300 koní a točivý moment 520 Nm udávají solidní dynamiku, díky které na dálnici většině autům ukáže zadní světla. Trochu nepříjemným detailem je tah elektromotorů, který pokračuje ještě malou chvíli i po ubrání plynu. Na klikaté silnici se dá jet svižně, ale při čemkoliv ostřejší začne zmatkovat a řidič hned cítí, že DS 7 radši klidnou jízdu, při které posádku zahrnuje pohodlím.

Skvělé auto, které není pro každého

Pokud vám jde čistě o objektivní pohled na věc a řešíte podstatné věci, DS 7 si zřejmě nikdy nepořídíte. K DS 7 vás to musí přitahovat. Jestli máte touhu po něčem výjimečném, může být ideálním řešením. DS 7 Crossback Louvre 1.6 PureTech 300 Plug-in Hybrid je úžasně pohodlné a tiché auto, které potěší nízkou spotřebou a překvapivou dynamikou v přímce. Já mu těch pár chyb rád odpustím, a co vy? 8 z 10 hvězdiček.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

  • Útulný interiér

  • Skvělá sedadla

  • Nadprůměrně komfortní podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • Dynamika úsporného hybridního ústrojí

  • Méně místa na chodidla vzadu

  • Stěrač nechává poměrně velkou mezeru vedle A sloupku

  • Informační systém s obrazovkou by mohl být přehlednější

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + 2x elektromotor
Výkon: 300 koní
Točivý moment: 520 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1825 kilogramů
0-100 km/h: 5.9 sekund
Maximální rychlost: 235 km/h
Spotřeba: 7 l/100 km (300 km, nabitá baterie), 8-10 l/100 km (vybitá baterie), 20-25 kWh/100 km
Objem kufru: 555 litrů