Původní DS 7 mělo několik nedostatků, dokázal je facelift napravit?

Když jsem testoval DS 7 Crossback, okouzlil mě. Především různými designovými prvky a jedinečným interiérem. Pár chyb, jakými byla hlavně přehnaně vysoká cena a podvozek špatně filtrující řadu příčných nerovností, jsem mu rád odpustil. Nejvíce mě zarážela absence vyhřívaného volantu, nad čím jsem taky přivřel oko, jelikož šlo o auto představené v roce 2017. Za výjimečnost si DS 7 Crossback E-TENSE 300 4×4 Louvre odvezl hezkých 8 z 10 hvězdiček. Do této recenze dorazila modernizovaná verze DS 7 E-TENSE 300 4×4 Opera, takže stejná motorizace a nejvyšší výbava. Tentokrát mě však neošálí svou výjimečností, ke kladnému hodnocení budu chtít, aby byly napraveny původní nedostatky. Jestli se to povedlo, zjistíte za chvíli.

Zmizela kouzelná světla s otáčejícími se diodami, ale přibyla Matrix LED technologie.

Člověk čeká zlepšení, ale místo toho přichází zklamání. Zmizela ta kouzelná LED světla, jejichž diody se po odemknutí otáčely o 180 stupňů tam a zpět. Ta nová to naštěstí vynahrazují technologií Matrix LED (umí vystínit protijedoucí auta) a moderněji působícím denním svícením. Jinak jde o to staré dobré mohutné SUV, které nezapadne v běžné šedi. Leckdo se za ním otočí.

Interiér je exkluzivní, ale stále chybí vyhřívaný volant a spodní část středového tunelu není měkčená.

Vozy DS sice spoustu prvků sdílí s běžnými vozy Stellantis (hlavně Peugeot, Citroën, Opel), ale díky pečlivé práci DS Automobiles to uvnitř poznáte jen podle informačního systému a různých ovládacích prvků. Interiér umí navodit opravdu prémiovou atmosféru, přičemž se přinejmenším vyrovnává některým konkurentům z Německa. Stále mě však trochu mrzí, že spodní část středového tunelu je z tvrdého plastu a vrch palubní desky není čalouněn kůží ani v nejvyšší výbavě, jako je tomu například u limuzíny DS 9. Stejně tak bych uvítal modernější informační systém, se kterým Stellantis přišel u Peugeotu 308. Místa je dostatek ve všech směrech, stěžovat si možná budou jen prostorově objemnější jedinci, kteří budou mít méně místa pro pravou nohu. Vyzdvihnout si zaslouží masážní funkce předních sedadel, která se řadí k těm nejlepším na trhu, jen z nějakého důvodu je systém hlučnější než u Peugeotu 5008. A když sedíme na místě řidiče, nepotěšil mě ani fakt, že stále nemá vyhřívaný volant. U auta, jehož cena startuje na 1 100 000 Kč a v naší výbavě stojí 2 041 000 Kč, jako vážně? Přesuneme se dozadu, kde je hromada místa na nohy, ale chodidla se nedají zasunout pod přední sedadla, což trochu snižuje cestovní komfort, avšak na to už jsme si u koncernu Stellantis zvykli. Opěradla zadních sedadel se nastavují elektricky tlačítkem ve dveřích, v dané kategorii nevídané. Kufr má objem 555, respektive 1752 litrů se sklopenými sedadly.

Jízda s DS 7 je doslova uklidňující.

Pokud chcete pohodové SUV, které si posádku doslova hýčká, jste na správné adrese. Úžasné odhlučnění a plavný podvozek vykouzlí blahodárný pocit. Tomu sekunduje kultivované hybridní ústrojí, které je tiché, a to i když se do hry zapojí spalovací motor, ten se více rozezní jen ve vyšších otáčkách. Zvýšený komfort má mimo jiné na svědomí kamera zaznamenávající stav vozovky před autem, podle čehož systém upravuje nastavení adaptivních tlumičů. Bohužel jediný neduh, který jsem vyčítal i předfaceliftu, tady zůstal. Podvozek stále nedokáže dobře odfiltrovat řadu příčných nerovností.

Dynamikou v přímce překonává i hot-hatch Ford Fiesta ST Performance.

Velmi příjemná je dynamika hybridního ústrojí. Pohon předních kol má na starost v první řadě přeplňovaný čtyřválec 1.6 PureTech. Produkuje 200 koní výkonu a 300 Nm točivého momentu. V převodovce je zabudovaný elektromotor, jenž doplňuje 110 koní a 320 Nm. Zadní kola jsou poháněna pouze elektromotorem, ten disponuje výkonem 113 koní a točivým momentem 166 Nm. Kombinované hodnoty čítají 300 koňských sil a 520 Nm. Ačkoliv váží 1911 kilogramů, z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 5.9 sekundy, tím překonává kdejaký hot-hatch. Při měření akcelerace ze 100 na 200 km/h jsem se dostal na čas 17.93 sekundy, čímž o 8 desetin poráží VW Touareg 4.2 V8 TDI R-Line a o 89 setin Ford Fiesta ST Performance. Maximální rychlost je 235 km/h. To znamená, že 300-koňová verze je naprosto dostačující a je zbytečné připlácet si za 360-ku, která nemá tak komfortně naladěný podvozek (lépe zatáčí a má lepší brzdy). Když se člověk rozhodne vlítnout na klikatou okresku, během pár chvil se radši zase zklidní, protože zatáčky DS 7 zrovna nevoní.

Spotřeba benzinu i elektřiny se odvíjí od stylu jízdy a pravidelnosti nabíjení.

Jako u každého plug-in hybridu, spotřeba se odvíjí od stylu jízdy a pravidelnosti nabíjení. Čistě na elektřinu dokáže ujet 40-50 kilometrů se spotřebou 20-25 kWh/100 km (max. rychlostí 135 km/h), za což vděčí 14.2 kWh baterii. Tu lze dobít do 7 hodin ze zásuvky nebo do 2 hodin na AC nabíječce. Když se vydáte na 300 kilometrovou cestu s plně nabitou baterkou (10% město, 90% dálnice), dá se dosáhnout spotřeby pod 7 l/100 km. S vybitou baterií je to o 1.5-2 litry více. Pří městském jezdění s vybitou baterií si vezme zhruba 9 l/100 km. Na 300-koňové SUV s pohonem všech kol to nejsou špatné hodnoty, ale mohlo to být lepší.

Modernizace DS 7 bohužel nenapravila vše potřebné, proto získává o 1 hvězdičku méně než předfacelift.

Bohužel, ačkoliv zde máme kus po faceliftu, svůj věk zapřít neumí. V DS Automobiles nedokázali eliminovat nedostatky původního auta před modernizací. Jediným výrazným zlepšením jsou světla s Matrix LED technologií a trochu povedenější je informační systém, ale další neduhy v podobě absence vyhřívání volantu nebo podvozku špatně filtrujícího více příčných nerovností za sebou, tady zůstávají. Proto už nedostane 8 z 10 hvězdiček, ale o 1 méně.

Plusy a mínusy

  • Exkluzivní interiér

  • Komfortní sedadla s masážní funkcí

  • Kvalitní odhlučnění

  • Pohodlně naladěný podvozek

  • Dynamika hybridního ústrojí

  • Podvozek neumí dobře odfiltrovat řadu příčných nerovností

  • LED diody už se při odemknutí efektně neotáčí jako u předfaceliftu

  • Absence vyhřívání volantu

  • Spodní část středového tunelu je z tvrdého plastu

  • Cestující vzadu nemůžou zasunout chodila pod přední sedadla

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + 2x elektromotor
Výkon: 300 koní
Točivý moment: 520 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1911 kilogramů
0-100 km/h: 5.9 sekundy
Maximální rychlost: 235 km/h
Průměrná spotřeba: 7 l/100 km (300 km, nabitá baterie), 8-10 l/100 km (vybitá baterie), 20-25 kWh/100 km
Objem kufru: 555/1752 litrů

Fotogalerie: DS 7 E-TENSE 300 4×4 Opera (1.6 PureTech 300 Plug-in Hybrid)