Dva absolutně odlišně přístupy v SUV za stejné peníze
Pokud si vybíráte prémiové SUV s výkonným motorem do 2 milionů, určitě vás napadne trio BMW X3, Audi Q5 nebo Mercedes-Benz GLC. Ovšem to jsou auta, která ve vrcholnějších motorizacích a s vyšší výbavou dvoumilionovou hranici překračují. Pokud tak chcete přes 300 koní ve vybaveném SUV, budete se muset poohlížet jinde. Nejluxusnější možnost pochází z Francie. DS 7 se zaměřuje na maximální komfort a jedinečnost. Naopak nejsportovnějším kouskem je německý Volkswagen Tiguan R. V této recenzi se nám sešly oba kousky. Tak pojďme zjistit, jaké přednosti a neduhy má každý z nich.
Ceny DS 7 Crossback E-Tense 4×4 a Volkswagen Tiguan R
Základní cena DS 7 Crossback Performance Line s 300-koňovým plug-in hybridem je 1 490 000 Kč. Plně vybavená verze Louvre se všemi doplňky stojí 1 961 500 Kč. VW Tiguan R je v základu za 1 682 900 Kč. Když se výbava dorovná do DS – panoramatická střecha, kožené čalounění atd., konfigurátor ukáže 1 931 900 Kč (na 20 palcových kolech a bez výfuků Akrapovič). Avšak DS 7 je ve výsledku vybavenější auto. Má dvojitá akustická okna, odvětrávaná sedadla s masážní funkcí, noční vidění nebo elektricky nastavitelný sklon opěradel vzadu. Tiguan umí nabídnou navíc pouze lepší LED světlomety. Ty u DS neumí obsvěcovat ostatní auta.
DS 7 je šperk na kolech, Tiguan R dravý Golf na chůdách
DS 7 je odlišné už od prvního pohledu. Diody v LED světlech se po odemčení roztočí a grafika denního svícení trochu připomíná tu z Bugatti Chiron. Stylově svítí i zadní světla. Nad mohutnou maskou je plaketka s nápisem Louvre. Ta je i na obou bocích a víku zavazadlového prostoru. DS 7 vypadá jako módní doplněk, šperk na kolech.
Tiguan R zaujme především výrazným modrým lakem a dravě tvarovaným předním nárazníkem s velkými nádechy. Chybět nesmí čtveřice koncovek výfuku. Jinak jde o klasické SUV z dílen VW.
V interiéru se Francouzi předvedli, Němci jedou stále na stejné vlně
Občas jsem zaslechl kritiku na DS, že některé materiály nejsou kvalitní. Na ostatní prémiové značky prý nestačí. Já s tím rozhodně nesouhlasím. Tvrdé plasty jsou akorát ve spodní části středového tunelu. Jinak je vše kvalitní, buď měkčené nebo potažené kůží. Trochu škoda, že kůží není pokryta celá palubní deska, jako tomu je u sedanu DS 9. Design interiéru je až noblesní. Startovací tlačítko uprostřed palubní desky pod výklopnými hodinkami přidává na pocitu jedinečnosti. Středový tunel je široký a jsou na něm tlačítka pro ovládání oken. Informační systém má dobrou odezvu a hezkou grafiku, ale není nejpřehlednější a navigace má občas svou hlavu. Nejhorší věcí je parkovací kamera, která kvalitou připomíná mobilní fotoaparáty před 15 lety. Sedadla jsou extrémně pohodlná a i díky nim je DS 7 dokonalým společníkem na dlouhé cesty. Dostatek místa na nohy je vzadu, akorát chodidla nejdou zasunout pod přední sedadla. Sklon opěradel lze nastavovat elektronicky pomocí tlačítek ve dveřích. Zavazadlový prostor má objem 555 litrů, je dobře přístupný a prakticky široký.
Tiguan R uvnitř ničím vyloženě nenadchne, ale ani neurazí. Je to klasický koncern. Normálně bych řekl, že materiály jsou fajn, ale po přesednutí z DS 7 si myslím, že na nich ve VW mohli trochu víc zapracovat. Dotykové ovládání klimatizace není zrovna nejpřívětivější (u DS se ovládá přes displej informačního systému, je to podobně otravné). Informačnímu systému v nových VW nemůžu přijít na chuť, ale je to o zvyku. Dobrá je pozice za volantem a úžasná jsou sportovní sedadla. Ta skvěle podrží v zatáčkách, ale zároveň jsou pohodlná na dlouhých cestách. Vpředu je o trochu více místa než v DS. Zadní sedadla jsou komfortnější v DS, ale v Tiguanu je trochu více prostoru na nohy. Sklon opěradel lze nastavovat taky, ale manuálně. Kufr má větší objem 615 litrů, reálně to však nepoznáte.
DS 7 je nejkomfortnější SUV do 2 milionů, ale i Tiguan R v tomto směru potěší
Nedávno jsem vychvaloval Citroën C5 Aircross kvůli extrémně pohodlnému podvozku. Je to jedno z mála neprémiových aut, které kašle na ovladatelnost při svižnější jízdě a zaměřuje se čistě na komfort. DS 7 má stejný základ, ale už jde o prémiovou značku, takže by mělo být ještě lepší. A taky je. Aktivní podvozek je řízený kamerou, která čte terén před vozidlem. Díky tomu jde o extrémně komfortní auto. Pravděpodobně o jedno z nejkomfortnějších do 2 milionů. Plavnému podvozku skvěle sekunduje velice kvalitní odhlučnění. Při jízdě čistě na elektřinu je ticho v kabině až uspávající. Když se do hry připojí spalovací motor, je to skoro k nerozeznání. Vědět o sobě dává jen ve vyšších otáčkách. Dobře si rozumí s hladce řadícím automatem. Když si na dálnici zapnete částečně autonomní řízení, stačí jen přidržovat volant a užívat si pohodlí. V tomto směru si nemůžu na nic stěžovat. Co se spotřeby týče, je to složitější. Hodně záleží na nabíjení a stylu jízdy. Když budete nabíjet (běžná zásuvka 7 hodin, klasické 22 kW nabíjecí stanice do 2 hodin), vzdálenosti do 40-50 kilometrů můžete překonávat čistě na elektřinu (do 135 km/h). 300 kilometrů s plně nabitým autem (10% město, 90% dálnice) se dá předpisově zvládnout pod 7 litrů. S vybitou baterií je to o 1.5 až 2 litry více. Ve městě se dá i s vybitým autem jezdit pod 10 litrů. A to jsou slušné hodnoty na 300-koňové SUV s benzinovým motorem.
Milým překvapením je i Tiguan. Jasně, vedle DS 7 je to hlučný kostitřas. Ale jinak jde o příjemné auto na každodenní jezdění. Adaptivní podvozek DCC není přehnaně tvrdý a slušné je i odhlučnění. Příjemný je přeplňovaný čtyřválec, který má kultivovaný chod a dostatek síly od 2000 otáček. Nejnovější sedmistupňové automaty DSG už si cuknou zřídkakdy. 99% času řadí rychle a hladce. Stejně jako DS může mít i Tiguan částečně autonomní řízení (všichni tomu tak říkají, ale ve výsledku jde o kombinaci adaptivního tempomatu a chytřejšího systému jízdy v pruzích). Hlavně v kolonách a na dálnicích je to super. Spotřebou na tom není o moc hůř než DS 7. Předpisová dálniční jízda si vyžádá 8-9 litrů, ve městě si vezme přes 10 litrů.
DS 7 poskytuje solidní dynamiku, ale Tiguan R je opravdové sportovní SUV
Když v DS 7 zaboříte pedál plynu do podlahy, překvapí. Zprvu je cítit záběr elektromotorů a poté se do hry zapojí 200-koňový čtyřválec 1.6 PureTech. Kombinovaný výkon 300 koní a točivý moment 520 Nm udávají solidní dynamiku. Jen se k tomu komfortnímu projevu auta nehodí ostrý čtyřválcový zvuk, jako z nějakého hot hatche. Na klikaté silnici se dá jet svižně, ale přitlačí-li se trochu na pilu, začne zmatkovat. Hrne se ven a jasně dává najevo, že mu sedí klidnější jízda. Rychlé přemisťovadlo to je, ale na nějaké okreskové průlety zapomeňte.
Naopak Tiguan R se na okreskách cítí jako doma. Konečně může DS-ku vrátit porážku v interiéru a komfortu. Chytrý pohon všech kol dokáže poslat 50% síly na zadní kola, přičemž zvládá až 100% z této porce přenést na vnější kolo. Marketingový kec? Vůbec ne. V zatáčkách je krásně cítit, jak čtyřkolka s aktivním diferenciálem vzadu pracuje a pomáhá stáčet zadek mírným sklouznutím. Na mokru se to dá poslat klasickým čtyřkolkovým bokem s rovnými předními koly. Dost cool na rodinné SUV. Řízení je strmé a přesné. Pochvalu si zaslouží ostré a trvanlivé brzdy. Jedničku s hvězdičkou pak musí dostat samozřejmě motor 2.0 TSI. Ten tahá v širokém spektru otáček a má dobré reakce na plyn. Zvuk z podkapoty je nulový, ale z výfuku už zní sympaticky, občas si dokonce decentně zaprská (v tomto typu auta bych hlučnější Akrapovič za příplatek přes 100 000 Kč nepotřeboval). Líbí se mi velká pádla pod volantem, která mají rychlou odezvu a ještě zlepšují pocit z řízení. Celkově jde o velice rychlé a efektivní auto. Sice na okresce vyloženě nepobaví, ale spráší kdejaký sporťák. A to je přesně to, co od sportovního SUV chcete. Navíc dám ruku do ohně za to, že na sněhu s ním zábava opravdu bude.
Je libo luxus nebo sport?
V DS Automobiles tvrdí, že se auta snaží dělat trochu jinak. Zatím jsem jezdil v DS 4 a DS 9, u obou platilo, že jde o výjimečná, z řady vykračující auta. Jak je na tom DS 7 Crossback? Už z předešlých odstavců jste pravděpodobně pochopili, že stejně. Vypadá majestátně zvenku i zevnitř a jezdí úžasně pohodlně. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček. Špatnou kameru a tvrdý plast na spodní části středového tunelu prominu. Tiguan R na první pohled tak výjimečný není. Je to klasické, dravě vyhlížející SUV. Uvnitř jsou neobvyklá jen sportovní sedadla, jinak klasický koncern. Při běžném jezdění jde o normální Tiguan s trochu tužším podvozkem. Ale jakmile ho chytíte pod krkem na klikaté okresce, začnou se dít věci. Skvěle drží stopu a na mokru dokáže lehce pohodit zadkem. Je velice rychlý a efektivní. Pro někoho to bude dokonalé sportovně laděné auto, které umí všechno. Mínus jen za ovládání klimatizace a informační systém. 8 z 10 hvězdiček.
Auto: | DS 7 Crossback E-Tense 4×4 | Volkswagen Tiguan R |
Motor: | 1598 ccm L4 Turbo + 2x elektromotor | 1984 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 300 koní | 320 koní |
Točivý moment: | 520 Nm | 420 Nm |
Převodovka: | 8-st. automatická | 7-st. automatická |
Pohon: | AWD | AWD |
Hmotnost: | 1960 kilogramů | 1713 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.9 sekundy | 4.9 sekundy |
Maximální rychlost: | 235 km/h | 250 km/h |
Průměrná spotřeba: | 7 litrů (s 1 nabitím na 300 kilometrů) | 9 litrů |
Objem kufru: | 555 litrů | 615 litrů |