Výjimečný sedan pro milovníky jedinečnosti

Ráno zjistíte, že se co nejrychleji potřebujete dostat z Prahy do Paříže. Dobře se nasnídáte, elegantně oblečete a vycházíte na nádvoří, kde čeká majestátní limuzína DS 9. Jakmile se dostanete blíž, auto ožije. Pozdraví pozičními světly v C sloupcích a rozsvítí všechny LEDky, přičemž ty přední se s nádechem fialové kouzelně roztočí. Jakoby Devítka dávala najevo, že se těší na tento mezistátní přelet. Člověk se usadí do komfortních sedadel, zapne masáž a dá pokyn ke komfortnímu stylu jízdy. Čistě na elektřinu za absolutního ticha dorazí k dálničnímu nájezdu, kde se do hry kultivovaně připojí benzinový motor. DS 9 plynule zvyšuje tempo na 200 km/h a za doprovodu klasické hudby se doslova vznáší nad asfaltem. Občas se jen nerušeně zhoupne jako soukromé letadlo narážející na poryvy větru. Jízda je pohodová a všichni cestující dorazí na schůzku do pařížské restaurace naprosto svěží.

V DS 9 už jsem strávil několik dlouhých cest. A na všech jsem byl rád, že mi dělá společnost právě toto auto. Po výstupu v Alpách jsem mohl cestou zpět doslova odpočívat. Vánoční osmihodinová jízda z Prahy do Zlína plná kolon byla taky ničím nerušená. To stejné platí i pro svižnou cestu zpět. Nakonec jsem s ním na Silvestra podruhé otočil Alpy.

DS 9 E-TENSE 225 je v testu podruhé, může za to náhoda, za kterou jsem rád

Původně jsem měl Vánoce strávit ve společnosti DS 9 E-TENSE 360 4×4 Rivoli, ale bohužel ho někdo přede mnou naboural. Proto mi byla nabídnuta slabší varianta, kterou už jsem v testu měl. Tato má ale jiný lak a nebyla obdařena příplatkovou kůží. A já jsem za tuto skutečnost vlastně rád. Znamená to, že strávím více času s jedinečným sedanem, kterých je na trhu jako šafránu. A už teď se těším, až zkusím nehybridní i tu nejsilnější hybridní variantu, která má stejný pohon jako Peugeot 508 PSE.

Kde si vás v Audi A6 nevšimnou a v BMW 5 budete za člověka bez vkusu, tam DS 9 zapůsobí svou elegancí

Klasické prémiové sedany z Německa jsou skvělými auty. Ať už jde o Audi A6, BMW řady 5 nebo Mercedes-Benz třídy E, vždy vás zahrnou komfortem a poskytnou skvělé jízdní vlastnosti. Jenže u toho všeho působí trochu chladně. Zároveň už si jich nikdo nevšimne, protože je potkáte na každém kroku. Pokud chcete sedan, který nezapadne v běžné šedi a přiváží sebou neodolatelnou eleganci, musíte hledat jinde. Někde na půl cesty je švédské Volvo S90. Dále se nabízí japonský Lexus ES nebo britský Jaguar XF. Pokud byste chtěli ještě něco exkluzivnějšího, je tady italské Maserati Ghibli. Tím nejojedinělejším je pravděpodobně francouzská vlajková loď DS 9. Elegantní limuzína, která umí okouzlit na první pohled.

Interiér Rivoli je hezký a kvalitní, ale příplatková Opera za to stojí

Komfortní sedadla s masážní funkcí mají vyhřívání i odvětrávání. Jsou příjemná na dlouhých cestách a dobře podrží v zatáčkách. Zpracování je kvalitní a místa je dostatek ve všech směrech. Hodně lidí říká, že je to jen převlečený Peugeot 508, ale to nepoznáte zvenku, zevnitř, ani při jízdě. Toto je opravdový prémiový sedan se vším všudy. Pohodlná jsou i zadní sedadla, kde je spousta místa na nohy. Tento kousek nemá příplatkový interiér Opera, který měl minule testovaný exemplář. Základní kůže je tvrdší a není jí čalouněna palubní deska.  Tady by se konkurence mohla učit, ale i tak bych přemýšlel nad Operou. Má luxusnější nádech a dlouho bych přemýšlel, jestli těch 150 000 Kč navíc neobětovat.

Tiché, komfortní a dobře ovladatelné auto

DS 9 je velmi komfortní auto, které si v poklidu pluje na silnici. Adaptivní podvozek dokážou rozhodit jen hodně rozbité silnice. Více příčných nerovností za sebou neumí filtrovat s takovou jistotou. Nicméně jak zrychlíte nad 100 km/h, nerozhodí ho už vůbec nic a vyžehlí téměř vše. Komfort ještě zvýrazňuje kvalitní odhlučnění, které zajišťuje klid na palubě i při 200 km/h. Auto je v těchto rychlostech jisté a skvěle drží směrovou stabilitu. Překvapivě dobrá je i přilnavost v zatáčkách a celková ovladatelnost. Nedotáčivost přichází postupně a čitelně. Příjemné je dobře nastavené řízení, které není přehnaně strmé, jak bývá u mnohých moderních aut zvykem. V noci potěší noční vidění upozorňující na chodce a zvířata.

Dynamika je dostačující, ale důležitější je kultivovanost hybridního systému

Jízda na elektřinu je plynulá, bez vibrací a hluku. To se nezmění, ani když se do hry zapojí spalovací motor. Ten je kultivovaný a dává o sobě vědět jen nepatrně. Dobře si rozumí s osmistupňovým automatem. V DS 9 je hybridní systém naladěný lépe než například u nového Peugeotu 308 se stejnou technikou. Tady se nemusíte bát žádného cukání při dobrzďování v nízkých rychlostech, kdy auto kombinuje rekuperaci a klasické brzdy. Samotná dynamika není nijak oslnivá, ale v takto klidném autě, které je jako stvořené pro dálniční přesuny, je naprosto dostačující. Ani jednou jsem si neřekl, že bych chtěl sedět ve výkonnější 360-koňové verzi.

Spotřeba je závislá na stylu jízdy a nabíjení

Dlouhé trasy klidným tempem do 135 km/h umí za 6-7 litrů. Jízda rychlostí 150-160 km/h spotřebu zvedne na 8-9 litrů. Zrychlení na 170-200 km/h znamená překročení 10-11 litrů. Tyto údaje platí pro trasy o vzdálenosti +/- 300 kilometrů, které jsou zahájeny s baterií nabitou na 50-100%. Čistě na elektřinu lze ujet zhruba 40 kilometrů. Pokud budete jednou za 100 kilometrů nabíjet, není problém jezdit za 4-5 litrů. Na kolik vyjde nabití baterie si můžete spočítat v kalkulačce. Má kapacitu 11.9 kWh, ale neustále si nechává rezervu pro rozjezdy a řazení, takže do ní nenatlačíte víc než 9-10 kWh.

Vánoční cesta do Zlína mi trvala skoro 8 hodin. Asi 100 kilometrů jsem jel rychlostí 150-160 km/h. Následovalo X hodin v kolonách. Posledních 100 kilometrů jsem to nevydržel a jel 200 km/h. Výsledná spotřeba byla těsně pod 10 litry (vyjížděl jsem s 50% baterie).

S DS 9 jsem jel i do alpského pohoří Tennengebirge. Jízda byla předpisová a vyjížděl jsem s nabitou baterií. Po 900 kilometrech palubní počítač ukazoval parádních 6.4 litru.

Za jedinečnost se platí, ale stojí to za to

Testovaný kousek je v maximální výbavě. Základní cena je 1 625 000 Kč. Příplatky jsou následující – alarm, paket Snadný přístup, DS Park Pilot, DS Night Vision, panoramatická střecha, zapalovač + popelník a audio Focal Electra se 14 reproduktory o výkonu 515 W. Chybí jen interiér Opera. Celková cena je 1 796 500 Kč, v čemž je zahrnuta i záruka na 5 let nebo 100 000 kilometrů.

Jedinečnost přináší i nedostatky, které musíte odpustit

DS 9 má i pár drobných mínusů, které mu v případě zájmu o něho musíte odpustit. LED světlomety sice umí hrát divadlo, ale nejde o Matrix světla, která by zvládla obsvěcovat ostatní auta. Taky tady není vyhřívání volantu, což je u auta za 2 miliony docela mínus. V neposlední řadě by to chtělo kvalitnější kamery a luxusní sedan by si zasloužil roletky na zadních oknech.

Je mi líto, že zajímavých sedanů je míň a míň

Stejně jako v minulém testu, i v tomto mě DS 9 E-TENSE 225 přesvědčil, že jde o jedinečné auto, které si rozhodně zaslouží pozornost. Nezapadne v té sedanové šedi z Německa, která sice může být objektivně lepší, ale rozhodně ne tak exkluzivní. Když jsem v týdnu parkoval vedle Jaguaru XJ a cestou ze Zlína uháněl po boku Maserati Quattroporte, bylo mi líto, že tato kategorie zajímavých sedanů pomalu vymírá. Reálně je to auto na 7-8 z 10 hvězdiček, ale já mu stejně jako posledně dám 10. Proč? Je to exotický a jedinečný sedan, který si v dnešní době zaslouží obdiv. A já bych byl rád, kdyby s námi takto zajímavá auta ještě chvíli zůstala.

  • Komfortní podvozek

  • Odhlučnění

  • Kultivovanost hybridního ústrojí

  • Kvalitní interiér

  • Místo na zadních sedadlech

  • Jedinečnost

  • Nekvalitní parkovací kamery

  • Malá nádrž

  • Chybí vyhřívání volantu

  • Nemá Matrix LED světlomety

  • Luxusní sedan by si zasloužil roletky na zadních oknech

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + elektromotor (baterie 11.9 kWh)
Výkon: 225 koní
Točivý moment: 360 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1914 kilogramů
0-100 km/h: 8 sekund
Maximální rychlost: 238 km/h
Spotřeba: 6-9 litrů s vybitou baterií
Objem kufru: 510 litrů