Chtěl jsem udělat srovnávací test s BMW 545e xDrive, ale byla by to chyba

Sedím v kavárně, jím dort a přes okno koukám na zaparkované DS 9. Je to už třetí DS 9, které mám na test, takže přemýšlím, co o něm budu psát. Tentokrát jde o nejvýkonnější verzi E-TENSE 4×4 360 v bohaté výbavě Rivoli s luxusním interiérem Opera. Je to takový supersedan po francouzsku. Říkal jsem si, že bych k němu sehnal konkurenta do přímého srovnání, třeba BMW 545e xDrive, které je jen o něco málo dražší. Potichu mezi námi, ať se nikdo nelekne, DS 9 ve vrcholné výbavě stojí 2.3 milionu Kč. Rychle jsem si však uvědomil, že dávat do srovnáváku německou prémii by byla chyba. Francouz by z rozumového hlediska neměl šanci, a to i navzdory lepšímu interiéru a vyšší výbavě (u cenově srovnatelných kusů). Proto se v této recenzi zaměřím na to, o jak výjimečné a jedinečné auto jde. Je to totiž sedan, který sice chyby má, ale dá se do něho bez problému zamilovat.

V Česku jich je jako šafránu

Počet prodaných DS 9 je v České republice poměrně skromný, takže ať koupíte jakoukoliv variantu, na silnicích budete jedineční. Od roku 2021 do února 2023 se v ČR prodalo celkem 23 DS 9. Z toho 6 čistě spalovacích 1.6 PureTech 225, 7 hybridních E-TENSE 225, 1 E-TENSE 250 a dokonce 9 E-TENSE 4×4 360. V roce 2022 to bylo celkem 17 kusů. To je 7% ze všech prodaných DS Automobiles u nás.

Decentně extravagantní. Dá se takové slovní spojení vůbec použít?

Když se k DS 9 přiblížíte, ožije. Pozdraví pozičními světly v C sloupcích a rozsvítí všechna LED světla. Ta přední se s nádechem fialové roztočí a okouzlí široké okolí. Jakoby Devítka dávala najevo své nadšení z nadcházející jízdy. Málo aut má tak detailně promyšlený design. Karoserii můžete sledovat hodiny a stejně pokaždé objevíte novou zajímavost. Zní to zvláštně, ale opravdu je decentně extravagantní. V reálném světě se za ním otáčí víc lidí než za Panamerou Turbo a řadou 8 GC, které jsem testoval stejný týden.

Uvnitř je to přehlídka francouzského umění

Červený interiér Opera čalouněný kůží Nappa Rubis je na pohled úžasný. Ve stejný týden jsem měl na test Porsche Panamera Turbo a BMW 840d xDrive. Auta se skvělými interiéry, ale ani jedno uvnitř nepůsobilo tak exkluzivně jako DS 9, a to je velká pochvala. Kůží jsou čalouněna nejen sedadla, ale i palubní deska a celý volant. Strop je pokrytý alcantarou. V automobilovém průmyslu jedinečné je i perlové prošívání odkazující na haut couture. Gilošování s motivem CLOUS DE PARIS inspirované luxusním hodinářstvím zdobí nejen sedadla, ale i ovladače (tvary pyramid, jako u pásku od hodinek). Palubní desce vévodí hodiny B.R.M R180 od firmy B.R.M Chronographes. O kvalitní zprostředkování hudebních zážitků se stará audio Focal Electra se 14 reproduktory o výkonu 515 W. A takto bych mohl pokračovat dál. Naštěstí to nekončí jen u designu, interiér je totiž skvěle zpracovaný a použity jsou jen kvalitní materiály. Zvyknul jsem si i na často kritizovaný informační systém s dotykovým displejem. Bohužel nadšení trochu kazí některé drobnosti. Není tady vyhřívaný volant, bezdrátové Android Auto, parkovací kamery mají otřesné rozlišení a luxusní sedan by si zasloužil roletky pro zadní okna. Naopak potěší spousta odkládacích ploch, štědrý prostor na zadních sedadlech, široká loketní opěrka vzadu a hlavně vyhřívaná, odvětrávaná a masážní sedadla vpředu i vzadu. Příjemnou vychytávkou je noční vidění. To ale zase „vyvažují“ LED světla, která sice svítí skvěle, ale neumí obsvítitt ostatní auta.

Supersedan z Francie?

Hybridní ústrojí kombinuje spalovací motor 1.6 PureTech (200 koní při 6000 a 300 Nm při 3000 otáčkách), elektromotor v osmistupňové převodovce Aisin (110 koní a 320 Nm) a elektromotor mezi zadními koly (113 koní a 166 Nm). Kombinovaný výkon je 360 koní a točivý moment 520 Nm. Oproti běžnému DS 9  jsou jinak naladěné pružiny, stabilizátory a adaptivní tlumiče, ty jsou jednotlivě řízeny senzory a kamerou (DS Active Scan Suspension). O zastavení se spolu s rekuperací starají čtyřpístkové třmeny Alcon s dvoudílnými kotouči o průměru 380 milimetrů (vpředu). Jen pro úplnost, hmotnost je 1989 kilogramů, z klidu na 100 km/h zrychlí za 5.6 sekundy a jede až 250 km/h. S těmito parametry a cenovkou blížící se 2.5 milionu Kč si tak klidně může říkat supersedan z Francie.

A jak to funguje v reálném světě? Velmi dobře. Stejný pohon má totiž i Peugeot 508 PSE, který sice není nejzábavnějším sportovním autem, ale je velice rychlý a efektivní. A DS 9 se mu blíží, jen si u toho zanechává svou luxusní tvář a posádku se stále snaží hýčkat tichem a pohodlím. Dá se s ním jet přesně, je hezky neutrální a elektromotor vzadu umí decentně zabrat, čímž jemně utahuje stopu. Dynamika je solidní ve všech otáčkách motoru, což potvrzuje zrychlení 100-200 km/h za 15.47 sekundy. Pokud ho trápíte úplně na hraně, dostaví se mírná nedotáčivost. Kupodivu brzdy jsou na dvoutunové auto trvanlivé. Lehce vadnout začnou, ale nikdy jsem se nedostal do bodu, kdy bych se na ně nemohl spolehnout. K rychlé jízdě mám jen dvě výtky – nemožnost plně manuálního řazení pádly a nemožnost deaktivovat ESP. Tady mi to naštěstí vadí méně než u 508 PSE, přeci jen jde spíše o luxusně zaměřenou limuzínu, nikoli sportovní sedan.

Komfort není tak vysoký jako u DS 9 E-TENSE 225

Zatím to vypadá, že jsem z vrcholného DS 9 nadšený, že? A vážně jsem. To auto mám kvůli jeho jedinečnosti hodně rád. Bohužel E-TENSE 4×4 360 to kazí jedna věc, kvůli které bych hodně přemýšlel, jestli radši nedám přednost E-TENSE 225. Odhlučnění je solidní a i podvozek umí být komfortní, ale ne tak jako u slabší varianty. Ta po silnici doslova pluje, jen málokterá nerovnost naruší klid na palubě. To ale bohužel neplatí pro 360-ku. Adaptivní podvozek umí být pohodlný a dokonce mu nevadí ani cesta z žulových kostek, ale s ostrými příčnými nerovnostmi, většími výmoly nebo kanály si poradit nedokáže.

Jaká je spotřeba a doba nabíjení?

Dlouhé trasy rychlostí 130 km/h umí za 7-8 litrů. Jízda rychlostí 160 km/h spotřebu zvedne na 9-10 litrů. Město s vybitou baterií zvládá pod 8 litrů a při plném nabití lze ujet 30-40 kilometrů čistě na elektřinu. Na kolik vyjde nabití 11.9 kWh baterie si můžete spočítat v kalkulačce. Nabíjet se umí výkonem až 7.4 kW, takže do 100% se baterie doplní za necelé 2 hodiny. Pokud budete jednou za 100 kilometrů nabíjet, není problém jezdit pod 5 litrů.

Dává DS 9 E-TENSE 4×4 360 smysl, když stojí skoro 2 a půl milionu?

DS 9 RIVOLI E-TENSE 250 koupíte od 1 875 000 Kč. S interiérem Opera a nejvýkonnějším hybridním systémem E-TENSE 4×4 360 zaplatíte minimálně 2 275 000 Kč. S příplatkovým lakem Perla Nera to je rovných 2 300 000 Kč. Dává za tyto peníze smysl? Z hlediska rozumu ne. Například BMW 545e xDrive je celkově povedenějším autem. Pokud se ale rozhodnete DS 9 koupit srdcem, vaši touhu plně podporuji. Jiná auta v kategorii nezaujmou svou umělecky vyhlížející karoserií a už vůbec ne tak designově propracovaným a kvalitním interiérem. V DS 9 se budete cítit výjimečně. A jako bonus dostanete velmi dobře jezdící sedan. Přijeli byste do divadla nebo na ples v BMW/Audi nebo radši ve vznešeném DS Automobiles? Těch pár chyb mu vždycky rád odpustím. Jen bych si nepřiplácel za nejvýkonnější variantu. Ta slabší je totiž dostatečně rychlá, komfortnější a levnější. Dobrou volbou je i nehybridní 1.6 PureTech 225. 7 z 10 hvězdiček. A pokud chcete vyloženě sportovní sedan z Francie, lepší službu udělá Peugeot 508 PSE.

  • Vyhřívaná, odvětrávaná a masážní sedadla vpředu i vzadu

  • Krásný a kvalitní interiér kompletně čalouněný kůží

  • Jistota podvozku v zatáčkách

  • Dynamika v přímce

  • Kvalitní odhlučnění

  • Promyšlený design z něho dělá umění na kolech

  • Nemá bezdrátové Android Auto

  • Nemá vyhřívaný volant

  • Nemá roletky pro zadní okna

  • Podvozek není tak plavný jako u slabší verze E-Tense 225 (lepší s 19″ koly)

  • Nekvalitní parkovací kamery

  • Aktivní LED světla neumí obsvěcovat auta

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + 2x elektromotor
Výkon: 360 koní (200 spal.motor, 110 a 113 koní el.motor)
Točivý moment: 520 Nm (300 spal.motor, 320 Nm a 166 Nm el.motor)
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1989 kilogramů
0-100 km/h: 5.6 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 4/8 l na 100 km (nabito/vybito) nebo 18-24 kWh
Objem kufru: 474 litrů