V dnešní době neustále posloucháme debaty dvou táborů, jejichž zástupci se mnohdy k smrti nenávidí. Jedni zastávají spalovací motory, druzí elektromobily. Avšak je tady ještě třetí skupina, která by chtěla s mobilitou pracovat úplně jinak. Auta, především ta městská, dělat tak, aby byla co nejmenší, nejúspornější a představovala minimální zátěž pro naši planetu. Může to v reálném světě fungovat? To zjistíme v pražských ulicích, protože do dnešní recenze přijelo vozítko EcoWheel Squer mini, které se snaží kombinovat přednosti skútru s těmi automobilu.

Pro koho se EcoWheel hodí?

Abych byl upřímný, k vozítku EcoWheel jsem byl trochu skeptický. Čínské autíčko s výkonem 2 kW za 120 až 150 tisíc korun? To zní jako špatný vtip, ale pak se na to člověk podívá z druhé strany, najednou zjistí, že má celkem široké využití. Já osobně bych jej v naší domácnosti na krátké popojíždění po Praze klidně bral. Šlo by o takového sdíleného parťáka, kterého si vezme ten, kdo zrovna potřebuje malé přemisťovadlo. Vejde se všude, parkuje zdarma a nechybí mu ani solidní výbava či druhé místo vzadu. Zároveň si v zimě zatopíte, v létě zapnete klimatizaci, můžete ho dálkově zamknout či s ním odvézt menší nákup. Nechybí ani rádio či možnost připojit si chytrý telefon a pouštět „trendy“ hudbu.

Dalším potenciálním uživatelem by mohl být dospívající puberťák, kterému rodiče logicky nechtějí koupit spalovací Aixam či Ligier za nesmyslných 400 tisíc korun, ale zároveň se mu bojí pořídit skútr či „namotorovanou“ elektro koloběžku. Takový mladík sice nebude nadšený z dynamiky, ale co se bezpečnosti a osvojování dopravních předpisů týče, EcoWheel dává perfektní smysl.

Technika a výbava EcoWheel Squer mini.

O pohon se stará malý elektromotor o výkonu 2000 W. Dynamika není pochopitelně slavná, ale ve městě to vlastně vůbec nevadí. Maximální rychlost je omezena na 45 km/h. Na výběr jsou dvě varianty, které se liší kapacitou baterie. Menší má 65Ah, větší 100Ah. V našem voze jsme měli tu větší, díky níž by měl dojezd atakovat 120 kilometrů. Slabší verze se dostane zhruba na 70. Doba nabíjení z domácí 220 V zásuvky činí cca 8 hodin (65Ah).

Výbava? Elektrická okna na obou stranách, dvě místa k sezení, bezpečnostní pásy, střešní okno, klimatizace, topení, parkovací kamera, infotainment s dotykovou obrazovkou a dálkové centrální zamykání.

Díky jeho rozměrům si ho zamilujete, protáhne se totiž úplně všude. Na délku měří 2350, šířku 1100 a výšku 1535. Rozvor čítá 1660 milimetrů. Hmotnost je nízkých 275 kilogramů.

Jak EcoWheel Squer mini jezdí?

První kilometry jsou zážitkem. Autíčko je uvnitř překvapivě prostorné. I se 185 centimetry mám dostatek místa, věci si mohu odložit do přihrádky na zemi a nebo za sebe. Na maximální rychlost 45 km/h zrychluje, řekněme úsměvně, a dle reakcí okolí jsem nebyl jediný, kdo se bavil. Dlouho jsem nezažil, abych při focení auta poutal tolik pozornosti. Během půl hodiny se u mě zastavili tři nadšení chlapíci se spoustou dotazů.

Má EcoWheel nějaká ale? Samozřejmě. Nepřišel jsem na to, jestli, případně jak nastavit zpětná zrcátka, takže viditelnost dozadu je bídná. Podvozek pak neprošel školou obláčků, tudíž je třeba být na pozoru a vyhýbat se dírám. Po projetí výmolem se ozve rána a auto nepříjemně odskočí. Jinak jsou pocity z jízdy spíše kladné – EcoWheel jede, brzdí svítí i troubí.

Ze všeho nejvíc jsem si užíval parkování. Díky minimální délce není problém na podélných místech parkovat kolmo, což je svým způsobem uspokojující, obzvláště vyplníte-li zbytečnou mezeru, kam se normální auto nevejde.

Ceny EcoWheel Squer mini.

Cena za slabší variantu činí 120 tisíc korun včetně DPH, pokud byste chtěli testovanou verzi s větší baterií, připravte si 140 tisíc korun. Podrobnější informace najdete na webu společnosti EcoWheel, která se zabývá prodejem elektrických koloběžek, skútrů, motorek a těchto sympatických mini elektromobilů.

EcoWheel je stylovější, levnější i praktičtější než Aixam, vedle skútru potěší hlavně v zimě.

Pokud žijete převážně ve městě, EcoWheel Squer mini je skvělou alternativou k běžnému autu, skútru, kolu, elektrické koloběžce i MHD. Stačí pár dní, možná i hodin a jízdu s ním si oblíbíte. Náklady na kilometr jsou minimální, navíc stačí řidičské oprávnění AM, takže stejně jako na „padesátku“. Je to skvělá nákupní taška, pro kterou najde uplatnění celá domácnost – táta, máma, děti a pravděpodobně i babička s dědou. EcoWheel Squer mini 100Ah si může odvézt hodnocení 7 z 10 hvězdiček. Škoda jen, že nemá sofistikovanější podvozek a výraznější dynamiku.

Více informací: www.ecowheel.cz

Autor: Lukáš Suchý

Plusy a mínusy

  • Kompaktní rozměry.

  • Snadné parkování.

  • Levný provoz.

  • Vnitřní prostor.

  • Proti Aixamu je výrazně levnější.

  • Vedle skútru je praktičtější a bezpečnější.

  • Dynamika.

  • Nekomfortní podvozek.

  • Lacinější zpracování.

  • Zpětná zrcátka.

Fotogalerie: EcoWheel Squer mini 100Ah