Minulý rok jsem fotil pro půjčovnu obytných aut. Obytňáků jsem projel desítky, třeba Ford Transit RIMOR EVO 5, a ačkoliv mi přišly zajímavé, toužit jsem po nich nezačal. Naopak se mi líbila auta se spacími vestavbami – Mercedes-Benz Marco Polo, Toyota ProAce Nomad Wanderer nebo Volkswagen Multivan od Egoe, úplně nadšený jsem byl z expedičního Mitsubishi L200 Rock Proof EVO 2. To nejenže bylo úžasným offroadem, ale zároveň si sebou vezlo vše potřebné k životu – kuchyň, stan a mnoho dalšího. Podobně je zaměřené i auto z dnešní recenze – Toyota Hilux od Alu-Cab a More 4×4. Na první pohled vypadá opravdu extrémně, ale jaké bude naše několikadenní soužití? Vyplatí se terénní obytňák, který stojí 2 424 800 Kč (auto 1 291 070 Kč + lak 15 730 Kč, úpravy 1 118 000 Kč)?
Obytná nástavba od Alu-Cab je uživatelsky dokonale přívětivá.
Obytnou nástavbu má na svědomí firma Alu-Cab z Jižní Afriky, která se expedičním úpravám věnuje přes 20 let. Použit byl model Canopy Camper, ten zahrnuje světly a kapsy vybavený střešní stan, 270° markýzu a pracovní “místnůstku“ s dalšími úložnými prostory, nebo-li předsíň v korbě. Nechybí ani stůl zasunutý nad střechou. Na straně spolujezdce je “sprchový kout“ doplněný o šestilitrový bojler a 60-litrovou nádrž. Na zádi je pak jasně viditelný 20-litrový kanystr na benzin. A hýčkání nekončí, dále tu je 100Ah baterie nabíjející se ze solárního panelu, nezávislé topení Plannar a 42-litrová lednice Snowmaster. Je toho dost, co? A to jsem na něco určitě zapomněl.
Nejvíce mě na této nástavbě zaujala její uživatelská přívětivost. Zvyknout si musíte jen na vysokou nástupovou hranu, ale jinak je to paráda. Střešní stan je vysunutý za pár sekund. Do toho se vylézá zevnitř, stačí vyklopit stropní díl u zadních dveří, vyklopit jde i ten větší, čímž se zvětší prostor v “korbové“ místnosti. Samozřejmostí je možnost dveře zamknout zevnitř, tudíž se k vám nikdo nedostane, až na hladového medvěda nebo zuřícího myslivce, kterému jste projeli lesem. Parádní je i markýza se sprchovým koutem, vše je tak jednoduché, že to během několika desítek sekund zvládne rozložit/složit i nemehlo jako já. Ani u nedávno testovaného Mitsubishi L200 to nebylo náročné, ale tady je to ještě mnohem snazší. Abych nezůstal jen u planých řečí, s Hiluxem jsme s přítelkyní vyrazili do českého středohoří. A nemůže být větší pochvaly, než že jsme místo do 8:00 spali do 9:30, jen proto, že matrace je pohodlná a stan tak dobře izoluje (hlavně od světla), že můžete mít noc i v poledne. Navíc má síťky, sbohem komáři. Další předností je jeho těsnost, dovnitř se nedostává prach ani vlhkost.
Již tak skvělé vlastnosti v terénu ještě vylepšují úpravy od More 4×4.
Co se schopností v terénu týče, ty jsou parádní už u sériového auta, ale tady je vylepšuje společnost More 4×4. Od té tu jsou přední pevnostní nárazníky (přední má zabudovaný naviják, utáhne až 5.9 tuny), boční ochranné prahy, ochranné kryty spodní části vozidla, horní ramena na přední nápravě a zvýšení o 5 centimetrů. Podotýkám, že sériový Hilux má světlou výšku minimálně 255 milimetrů, takže tady hrubě přesahuje 300. Škoda, že v českém zastoupení Toyoty nezměřili nájezdové úhly, ty sériové jsou: přední 29°, zadní 26° a přejezdový 23°. Brodivost se zvýšila ze 700 na nějakých 750 milimetrů. Zadní uzávěrka diferenciálu je tady standardně, a kdyby náhodou nestačila, pomůžou vyprošťovací pásy (3 metry/12 tun a 20 metrů/4.5 tuny) nebo desky Max Trax, v neposlední řadě je tu kladka na 8 tun. Toyota pak z vlastního katalogu doplňků přidala rozšíření blatníků, deflektory nad okny a inklinometr (budíky na palubní desce).
Jak si teda vede v terénu? Pokud jste četli test sériového Hiluxu Invincible 2.8 D-4D, musí vám být jasné, že parádně. Už běžný Hilux patří mezi nejschopnější pick-upy, tento upravený kus to jen pozvedl na další úroveň. Začnu u bočních náklonů, které na offroadování nesnáším nejvíc, klasický Hilux se umí dostat na těžko uvěřitelných 45°, tady to bude kvůli těžké nástavbě o něco méně, ale i tak se mi dělalo mdlo. Křížení náprav? Žádný problém, uzávěrku zadního diferenciálu jsem v Hummer centru (děkuji za opětovné umožnění vjezdu) zapínal později než u konkurentů, stejně tak redukci. Vlastně jsem nenarazil na žádnou překážku, kterou by nezdolal, skončil by asi až tam, kam už se neodvážím já. A kdyby selhala veškerá technika, je tady již zmíněný naviják a vyprošťovací desky/pásy. Terénem můžete jezdit i v noci, protože s přídavnými světly si sebou vozíte den. Rozhodně jde o jeden z nejlepších offroadů, jaký jsem řídil, z pick-upů se mu vyrovná snad jen expediční Mitsubishi L200 (to mělo navíc uzávěrku předního diferenciálu a šnorchl), ze sériových pak Ford Ranger Raptor, jenž hraje svou vlastní ligu.
Po úpravách se budete muset smířit s vyšší spotřebou.
Těžká nástavba Hiluxu napomohla v jedné věci, je komfortnější. Avšak i tak se řadí k těm méně přívětivým pick-upům, vozy jako Ford Ranger nebo Volkswagen Amarok jsou v tomto směru nejdál. Cestování dálniční rychlostí 110-130 km/h však problémem není, a to hlavně díky objemnému čtyřválci 2.8-litru, jenž díky přeplňování produkuje 204 koní výkonu při 3400 ot./min. a 500 Nm točivého momentu při 1600-2800 ot./min. Ten auto i po neaerodynamické úpravě roztáhne na tachometrových 165 km/h. V sériové podobě si poradí s nákladem o hmotnosti až 1 tuny a utáhne brzděný přívěs o hmotnosti až 3.5 tuny. K tomu je na poměry užitkových aut poměrně kultivovaný, navíc si dobře rozumí s hladce řadícím šestistupňovým automatem. Spotřeba? Ta s nástavbou trochu vzrostla, místo průměrných 9 budete jezdit za nějakých 11 l/100 km.
Vzhledem ani materiály v interiéru nenadchne, ale vynahrazuje to odolností.
A co kabina v autě? Ta je prostorná vpředu i vzadu, bezproblémová mi přišla i sedadla. Avšak konkurence za dané peníze umí nabídnout o trochu hezčí a ergonomicky promyšlenější interiéry. Na druhou stranu, sice tvrdé, ale odolné plasty jsou kvalitně slícované, takže se nemusíte bát vrzání nebo poškození ani v náročnějších podmínkách. Vyloženě zastarale působí infotainment s dotykovou obrazovkou.
Expediční offroady patří mezi auta, která bych jednou chtěl mít v garáži.
Toyota Hilux není nejlépe jezdícím pick-upem, ani tím nejstylovějším nebo s nejhezčím interiérem, ale i tak si dokáže vydobýt místo na trhu. Jde o odolný offroad, který v terénu většině konkurentům natrhne zadek. S obytnou nástavbou a offroadovými doplňky je to dokonalý obytňák na dlouhé výlety do divočiny. Mít na tento typ auta peníze, stojí mi v garáži vedle Porsche 911 (škoda, že zatím nemám ani tu garáž). Na závěr musím zmínit ještě WOW-efekt tohoto Hiluxu. Lidi se za ním otáčí, debatují o něm a vyptávají se. Odvézt si může 8.5 z 10 hvězdiček. A ještě jedna věc, troubíte-li na ostatní účastníky provozu, nainstalujte si pořádný klakson, tento respekt rozhodně nebudí, styděla by se za něho i Fabia.
Přečtěte si také test Toyoty Hilux Invincible 2.8 D-4D
Toyota Hilux patří mezi nejprodávanější pick-upy světa. Vyrábí se už od roku 1968, přičemž za těch 56 let vzniklo celkem 8 generací. Nový Hilux vyráběný od roku 2015 koupíte od 1 055 120 Kč, ale pouze jako Single Cab. Double Cab pořídíte od 1 103 520 Kč, v testované výbavě Invincible, která je třetí nejvyšší, stojí 1 483 460 Kč. A to není zrovna málo, takže aby obstál v dnešní recenzi, bude muset předvést vynikající výkony nejen v terénu, protože hned po úvodním seznámení vím, že interiérem, ale ani jízdou po silnici konkurenční Ford Ranger nebo Volkswagen Amarok překonat nedokáže. Výhodou testovaného kousku z Auta Super je, že jde o zánovní auto s necelými 7 000 kilometry na tachometru, díky čemuž hodně ušetříte, stojí 1 199 000 Kč. Pokračování…
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2755 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 204 koní při 3400 ot./min. |
Točivý moment: | 500 Nm při 1600-2800 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2212 kilogramů (bez úprav) |
0-100 km/h: | 10.7 sekundy (bez úprav) |
Maximální rychlost: | 175 km/h (bez úprav) |
Spotřeba: | 11 l/100 km |
Rozměry korby: | 1555 x 1540 x 480 milimetrů (bez úprav) |