První Ford Bronco vznikl před 59 lety, teď je po 25-leté pauze zpět.

Ford Bronco je jednou z offroadových ikon, která se zrodila v roce 1965. Vyrábět se přestal na rok mého narození – 1996, nepřímým nástupcem se stal model Expedition. Ford se však po dlouhých 25 letech rozhodl Bronco vzkřísit, čímž vznikl jeden z nejzajímavějších offroadů na trhu. Nejlepší na tom všem je, že si ho můžete oficiálně koupit i v České republice, a to za cenu pod 2 miliony, což je dobrá nabídka, protože jak se dozvíte níže, dostanete stylový a odolný offroad se zajímavým motorem, který všem zeleným mužíkům a mužatkám ukazuje vztyčený prostředníček.

Designově mi připomíná Suzuki Jimny na steroidech, nebo veselejší Mercedes třídy G.

Ford Bronco Badlands vypadá opravdu skvěle. Kolemjdoucí si ho fotí a často se i vyptávají. Můžete mít 3x dražší Mercedes-AMG G 63, ale větší rozruch budit nebudete. Navíc v něm nevypadáte jako někdo, kdo si tento typ auta koupil jen na machrování v Pařížské. V Broncu Badlands dáváte jasně najevo, že to s jezděním v terénu myslíte vážně. Designem mi trochu připomíná Suzuki Jimny, do kterého babička přes prázdniny necpala buchtičky s krémem, ale mix trenbolonu, testosteronu a růsťáku. Jednou z největších předností Bronca je, že ho na tuzemských silnicích skoro nepotkáte. Během testovacího týdne jsem nepotkal ani jedno, zatímco Defendery 4, Géček asi 8, Wranglerů 5 a dokonce 2 Grenadiery.

Co znamená „Bronco“, logo se vzpínajícím se koněm na předních a „Badlands“?

Ptáte se, proč má ve znaku vzpínajícího se koně na předních? Když jsem se ptal v okolí, padaly názory jako „narážka na Ferrari“, nebo „parodie na Mustang“, ale není tomu tak. „Bronco“ ve španělštině znamená „hrubý, drsný“, jsou tak označovaní „bucking horses“, tedy vzpínající se koně při rodeu. Další slovíčko „Badlands“ označuje vyprahlou pustinu.

Interiér není luxusní, ani prémiově kvalitní, ale odolá větru, dešti.

Ačkoliv má základ v Rangeru, interiér je zcela odlišný. Plasty a pogumovaná tlačítka sice můžou působit lacině, ale rychle zjistíte, že jsou vlastně naprosto geniální. Interiér odolá vodě, prachu i blátu, navíc se dobře čistí. Přední sedadla jsou komfortní, avšak při jízdě bez dveří bych uvítal výraznější boční vedení, takto se budete muset naučit žít se strachem, že vypadnete. Vzadu se sedí poměrně vysoko, ale nemáte-li 2 metry, dají se tam zvládnout i delší cesty. 10 reproduktorů Bang & Olufsen hraje dostatečně kvalitně a hlasitě na to, aby se dala poslouchat hudba/rádio i při rychlostech nad 100 km/h, a to bez dveří a střechy. Co se praktičnosti týče, potěší kufr o objemu 562 litrů (po sklopení sedadel 1804), několik USB a zásuvek včetně 230V/400W. Fajn je dveřní síťka nahrazující klasickou přihrádku, která pevně drží předměty o různých velikostech. Hodit se můžou i uchycovací oka v kufru.

Jelikož jde o Ford, navíc americký, trochu jsem se bál ergonomie, ale rozmístění ovládacích prvků je fajn, trochu mě trápilo jen ovládání elektrické ruční brzdy, která je vlevo pod volantem. Uživatelsky přívětivý je i infotainment SYNC 4 s 12″ dotykovou obrazovkou. Jediná výtka putuje k přední kameře, mohla být trochu kvalitnější. Menší displej zabudovaný vedle tachometru je přehledný, krom palubního počítače na něm lze sledovat teplotu vody, oleje, převodovky atd., nebo rozdělování výkonu mezi jednotlivá kola či ukazatel náklonů.

Je civilizovanější, ale přesto rychlejší než nabroušený sourozenec Ranger Raptor.

Že to bude jedno z nejzajímavějších aut letošního roku naznačuje i fakt, že základ sdílí s WikiCars autem roku 2023 – Ranger Raptor. Stojí na platformě Ford T6 s podvozkovým rámem. Zajímavostí je, že ačkoliv má pod kapotou menší motor než Raptor – 2.7 V6 Twin-Turbo vs 3.0 V6 Twin-Turbo, disponuje o 43 koní vyšším výkonem, tedy 335 koní při 5250 ot./min. Točivý moment čítá 563 Nm při 3100 ot./min., což je o 72 Nm více. Mohlo by se tak zdát, že Bronco bude agresivnější pod plynem, ale opak je pravdou. Je sice rychlejší, z 0 na 100 km/h zrychlí za 7.2 sekundy, zatímco Raptoru to zabere o 6 desetin déle, ale jinak je motor tišší a jemnější. Je tak kultivovaný, že při běžném jezdění o sobě vůbec nedává vědět. Pod plynem se do kabiny line decentní šestiválcový hukot. Trochu mě však mrzí, že nemá pádla řazení pod volantem, manuální režim se ovládá tlačítky na řadící páce, přičemž reakce na ně jsou pomalé. Jinak desetistupňový automat řadí hladce a docela chytře, navíc se zdá, že je spolehlivý.

Kvalit Defenderu na silnici nedosahuje, ale největšího rivala Wranglera překonává.

Když už jsme na asfaltu, pojďme se po něm trochu projet. Bronco je komfortnější a kultivovanější než největší rival Wrangler, ale kvality jízdy Defenderu nedosahuje. Podvozek sice v zatáčkách funguje skvěle, ale nedokáže se zapřít o offroadové pneumatiky. Řízení je na poměry offroadů hezky přesné a s příjemným odporem posilovače. Podvozek je tuhostně někde na úrovni Rangeru Tremor, který má taktéž tlumiče Bilstein, ale pocitově je na tom Bronco trochu hůř, kvůli kratší mu rozvoru se více natřásá. Co se odhlučnění týče, problémové může být akorát dálniční cestování, kde se projeví neduh sundavací střechy. Za kolik jezdí? Spotřeba ve městech se pohybuje mezi 11 a 14 l/100 km, na dálnicích se přiblíží tomu z vyšších čísel, na okreskách se dokáže dostat pod to nižší. Já měl týdenní průměr 16.8 l/100 km, ale nutno podotknout, že 2 z 6 dní jsem se proháněl po offroad centrech, nešetřil jsem ho ani na silnicích. Při dovádění v terénu se dá jezdit i za 30 l/100 km.

Bronco Badlands je doslova nabité tou nejlepší technikou.

Jeden z nejlepších pětidveřových offroadů současnosti – Land Rover Defender 110 se vzduchovým podvozkem, má světlou výšku až 290 milimetrů, nájezdový úhel 37.5°, přechodový 27.8° a odjezdový 40°, brodivost čítá 900 milimetrů. Jak je na tom Bronco Badlands? Světlost 261 milimetrů, nájezdový úhel 40.6°, přechodový 23.6° a odjezdový 33.3°, brodit se zvládá hloubkou až 800 milimetrů. To znamená, že Američan za Britem mírně zaostává, ale verze Badlands tahá esa z rukávu. Nejenže pohon e-4WD disponuje uzávěrkou předního i zadního diferenciálu, ale k tomu má systém HOSS 2.0 (High-speed Off-road Suspension System), což znamená, že přední stabilizátor je hydraulicky rozpojitelný, takže kola se můžou více vychýlit při křížení náprav. Vynikající jízdní vlastnosti při rychlé jízdě po nezpevněných površích zajišťují tlumiče od renomované společnosti Bilstein, ty mají zdvih 240 milimetrů vpředu a 260 milimetrů vzadu. Síly mezi přední a zadní kola rozděluje vícelamelová spojka s proměnlivým sevřením, takže Bronco umí pracovat s tím, kolik výkonu zrovna posílá dopředu nebo dozadu, k tomu pracuje s přibrzďováním jednotlivých kol. Krásně to jde cítit při změnách jízdních režimů. Systém módů se jmenuje G.O.A.T., což je zkratka pro „Goes Over Any kind of Terrain“, ale já to překládám jako „Greatest of All Time“. Zajímavou vychytávkou je Trail Turn Assist, ten umí přibrzďováním vnitřního zadního kola snížit poloměr otáčení až o 25%. V neposlední řadě si na podvozku můžete všimnout jeho ochrany, nebo ocelového nárazníku. Obuty jsou pneumatiky BF Goodriche All-Terrain T/A K02 o rozměru 285/70 R17.

Jednoznačně jde o jeden z nejlepších sériových offroadů na světě.

Jaké je Bronco v reálné divočině? Neuvěřitelné! Při „rallycrossové“ jízdě funguje skvěle, oproti Raptoru sice více bouchá a odskakuje, ale i tak jde o nadprůměr. V těchto situacích umí efektivně lítat bokem, ale kvůli kratšímu rozvoru u toho není tak čitelné jako delší pick-up. Mimochodem, driftovat umí i na mokrém asfaltu, ale chcete to hodně rychlé ruce. Skákání? Z fotek vám je asi jasné, že s ním nemá sebemenší problém. A skákání bez dveří a se střechou dole? To mě baví!

Není se čemu divit, že Bronco po lesních cestách lítá jako bláznivé, protože podvozek s víceprvkovým zavěšením vpředu je inspirován tím z Raptoru, třeba ramena jsou pro snížení neodpružené hmotnosti hliníková. Dokonce i vzadu se podobá více Raptoru než běžnému Rangeru, nenajdete tam listová pera, ale vinuté pružiny. Málem bych zapomněl na věc, kterou většina z vás asi ví, Bronco nemá samonosnou karoserii jako třeba konkurenční Defender, ale poctivý rám, což je pro offroad ideální.

Jelikož mě Bronco uchvátilo, vzal jsem ho s kamarádem Lukášem Suchým (nafotil ty skvělé jízdní fotky) do areálu Offroad Milovice trať, další den i do Hummer centra. Na prvním místě jsme si vyzkoušelo rychlou jízdu „savanou“, přes kterou jsme dojeli do kopcovitého lesa. Drobné křížení náprav Bronco zvládlo bez zaváhání, a i když píšu drobné, myslím tím takové, jaké by většina SUV neprojela. Netrvalo to dlouho a odhodlali jsme se i do prudkých výjezdů s vysokými schody, kde se ukázala přednost skvělých nájezdových úhlů, ale i důležitost ochrany podvozku. Bronco se až nepochopitelně snadno šplhalo kupředu. Zkusil jsem zastavit, abych mu to ztížil, a povedlo se. Kola hrabala, ochrana podvozku se dotýkala podkladu a auto stálo. Řešení? Couvnout si 30 centimetrů a přidat plyn, najednou jsem byl nahoře. Takových míst jsme zde našli mnoho, ale Bronco nikde nezaváhalo.

Do Hummer centra jsem se těšil, protože ho znám jako své boty. Během posledních měsíců jsem ho navštívil s vozy Ford Ranger Wildtrak, Jeep Cherokee Trailhawk, Jeep Renegade Trailhawk, Toyota Hilux Invincible, Volkswagen Amarok Life, expediční Toyota Hilux, Ford Ranger Tremor a Subaru Crosstrek. Jelikož mám tamní překážky v ruce, pravděpodobnost průšvihu je menší, klid na duši větší, což mě však s Broncem rychle přešlo, protože všechny překážky projelo bez zaváhání, takže jsme se začali hecovat a vymýšlet kraviny. Zaseklo se akorát v jednom stoupání s hlubokým pískem, ale jen kvůli tomu, že jsem jel pomalu a zastavil, s rychlejším rozjezdem by to šlo, akorát já byl podělaný a nechtěl dané stoupání znovu couvat dolů. Limity auta byly v nedohlednu, takže jsme si začali vymýšlet vlastní překážky. Výjezdy přes kolmé metrové „schody“ do strání dávalo s prstem v nose. Když jsme jeli kolem hroudy hlíny, která slouží ke zkoušce bočních náklonů, Lukáš zahlásil: „Byla by sranda, kdyby to Bronco přejelo, ale to nemá šanci.“ Já si řekl: „Proč to nezkusit?“ Pod tímto hrdinským kecem se skrývalo docela dost strachu, že se čerstvá nahrnutá hlína sesune a já se převrátím, takže jsem zvolil kolmější cestu s riskem, že to pověsím na břicho. Rozpojil jsem přední deferenciál a pro jistotu uzamknul obě uzávěrky diferenciálů. Během přejezdu jsem několikrát zastavil na fotku, ale Bronco se vždy bez zaváhání rozjelo. Skončili jsme až na dalším místě, kde už se nápravy zkřížily za tak výrazného bočního náklonu, že jsem to vzdal, neměl jsem na to koule. Předpokládám však, že s lepším offroadistou by to Bronco zvládlo. Nicméně, i tak si troufnu tvrdit, že jsme ho dostali do situací, do jakých ho v Česku jen tak někdo nedostal.

Speciální pozornost bych chtěl věnovat systému HOSS 2.0. Pokud jste pozorně četli odstavce výše, tak víte, že jde o rozpojitelný přední stabilizátor. Když ho rozpojíte během zkřížení náprav, zatížené kolo se výrazně propadne do podběhu, to odlehčené naopak klesne k zemi (rozdíl můžete vidět na fotografii níže). Díky většímu rozsahu kol tak pneumatiky snadněji a dříve získají trakci, což v kombinaci s přední uzávěrkou diferenciálu znamená jediné – projetí daného místa. Uzávěrky diferenciálů mnohdy ani nejsou potřeba, protože velmi dobře pracuje elektronika, a to v závislosti na zvoleném jízdním režimu. U té jsem objevil jediný neduh, v některých režimech občas odstaví plyn i ve chvílích, kdy je potřeba jet a nezastavovat. Naopak velmi schopnou se ukázala při křížení náprav na místě, které můžete vidět na fotografii níže. Bronco ho dokázalo projet v režimu pohonu zadních kol a s otevřeným diferenciálem. Z fotky to možná nevypadá, ale zdolat tuto překážku měl problém třeba Jeep Renegade Trailhawk, ale pak přijede Bronco a dá to jako zadokolka, nechápu.

Umí být i dělníkem, nebo je to jen terénní hračka či auto pro dobrodruhy?

Zatím to vypadá, že nemá žádnou větší vadu na kráse, ale ono se přeci jen něco najde. Taháte-li často přívěsy, Bronco zklame, protože utáhne brzděný přívěs o hmotnosti pouze 1000 kilogramů. Střechu lze zatížit 50 kilogramy (za jízdy), což je tak tak na střešní stan. Naštěstí Ford dodává vlastní, který se staví na zádi auta. Pohotovostní hmotnost je vysokých 2 418 kilogramů, maximální přípustná 2 805 kilogramů, což není moc.

Sundavací dveře a střecha? Budete žrát písek, ale je to boží!

Díky použití rámu se vývojářům Bronca otevřely zajímavé cesty k cíli, které velmi dobře využili. Bronco vypadá jako normální offroad, ale během pár minut lze sundat všechny dveře a střechu. U dveří je to snadné – odklopit zrcátka, odpojit kabel a malou ráčnou povolit dva šroubky. Pak jen zvednout a jsou fuč. Mimochodem, dveře mají bezrámová okna a nejsou k nim připevněna zrcátka jako u Wrangleru, takže jsou skladnější. Střecha? Pro přední díl stačí odjistit páčky z interiéru, pro zadní je potřeba ještě demontovat střešní ližiny. Pár šroubků a sundat můžete i celý zadní střešní díl, který jsem na autě nechal. Auto pak vypadá jako buggyna.

Můžete takto jezdit po běžných silnicích? Bez střechy ano, bez dveří ne, protože auto je homologované s nimi. Jezdil jsem bez dveří po normální silnici? Ano. Odpověď na otázku: „Jak bys reagoval na policajty?“ Je jednoduchá: „335 koní výkonu a 261 milimetrů světlé výšky, v horším případě vyskočím.“ Bez dveří jsem jezdil jeden den, Bronco kroutilo krky kolemjdoucích, ostatních řidičů a občas i zvířat. Ale teď vážně. Nedělal bych to úplně často, může to skončit debatou nejen s policií, ale i s úřady. Já tak přejel pouze pár desítek kilometrů do terénního centra Offroad Milovice trať.

Jezdit bez dveří je sranda už na běžných silnicích, ale ještě lepší je to v terénu. Člověk se může pohodlně vyklánět z auta a stopu volit na centimetry přesně. Trochu horší je to na prašných cestách, třeba na takové, kde jsme fotili skok. Plné oči prachu, mezi zuby skřípající kamení a interiér zasviněný jako 100 let nepoužívaná skříň v chátrajícím baráku. Takže příště pořádné brýle, šátek a bude to super. Jakmile jsem nasadil dveře zpět, byla to nuda. Bronco je najednou tiché, nepropleskávají mě větve, nebičuje vítr a nemusím žrát písek.

Pokud to s terénem myslíte vážně, potřebujete Badlands za 1 699 900 Kč.

Bronco Outer Banks sice koupíte od 1 594 900 Kč, ale pokud to s jezděním v terénu myslíte vážně, větší smysl dává Badlands. Za ten si Ford řekne minimálně 1 699 900 Kč, ale dostanete takřka vše, připlatit lze jen Thule příčníky střešního nosiče – 20 242 Kč, cargo organizér a organizér na sluneční clonu v jedné sadě – 5 168 Kč, kryt náhradního kola – 6 365 Kč, stan na zadní výklopné dveře – 12 900 Kč a lak za 30 900 – 32 900 Kč. V našem případě byla vybrána barva šedá Azure, ale já bych volil tyrkysovou Area 51, už jen pro ten název. Celkově se tak můžete dostat na 1 777 475 Kč.

Cena může působit vysoce, ale vedle konkurence je to přijatelná částka.

Jak je na tom s cenou konkurence? Land Rover Defender 110 D200 koupíte od 1 800 707 Kč, za výkonnější D250 už dáte 1 942 781 Kč, s výkonnějšími motory musíte sáhnout po vyšších výbavách, k dorovnání Brona jsou potřeba i další příplatky, takže počítejte klidně s částkou přes 2 500 000 Kč. Pravděpodobně tím největším rivalem je Jeep Wrangler. Aktuálně je za akční cenu od 1 699 900 Kč pro verzi Sahara, Rubicon, který je konkurentem pro Bronco Badlands, stojí 1 749 900 Kč. Připlatit lze akorát lak (32 000 – 36 000 Kč) a elektrickou stahovací střechu (84 000 Kč). Většinu z vás určitě napadne ještě legendární Mercedes-Benz třídy G. Nejlevnější je s motorem 450 d, za ten dáte přinejmenším 3 277 890 Kč. Zajímavou alternativou může být i Ineos Grenadier, za pětimístné provedení zaplatíte přinejmenším 1 777 605 Kč.

Oslavujme typ aut, jakým je Bronco, dlouho s námi nebudou.

Je to hračka pro kluky s řidičákem, jeden z nejlepších sériově vyráběných offroadů světa. Bronco je definicí toho, jak by nemělo vypadat auto v roce 2024. Nemá elektromotor, ale užraný šestiválec s dvojicí turb, taky nemá ekologické pneumatiky z recyklovaných zubních kartáčků, ale drapáky rvoucí trsy ohrožených druhů rostlin, navíc mu jde sundat mnoho dílů karoserie včetně dveří a střechy. Podobně jako Ranger Raptor, tak i Bronco ukazuje, jak skvělý stroj může vzniknout, když se tak trochu vykašlete na pravidla. Oslavujme taková auta, dokud s námi jsou. 10 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Skvělý podvozek a z toho plynoucí chování při rychlé jízdě po „polních cestách“.

  • Prvotřídní technika, díky které patří mezi nejlepší sériové offroady.

  • Kultivovaný šestiválec.

  • Příjemná desetistupňová převodovka.

  • Odolný interiér.

  • Možnost sundat dveře a střechu.

  • Moderní design s retro prvky.

  • Absence pádel řazení pod volantem.

  • Sedadla by mohla mít výraznější boční vedení, bez dveří bych se pak cítil bezpečněji.

  • Zvýšená hlučnost od sundavací střechy.

  • Na evropském trhu se neprodává verze Raptor.

Technické parametry

Motor: 2688 ccm V6 Twin-Turbo
Výkon: 335 koní při 5250 ot./min.
Točivý moment: 563 Nm při 3100 ot./min.
Převodovka: 10-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2418 kilogramů
0-100 km/h: 7.2 sekundy
Maximální rychlost: 161 km/h
Spotřeba: 11-14 l/100 km
Objem kufru: 562/1804 litrů

Fotogalerie: