Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid

Že se do našich končin oficiálně podíval Ford Explorer někdo možná vůbec nečekal. Je to však něco za něco – k zakoupení je jen jako plug-in hybrid a není zrovna nejlevnější.

Rozhodně budí respekt

Pro někoho je to pravé americké auto pořádný pick-up, pro někoho zase obří SUV. U Fordu si vyberete, Explorer patří do té druhé kategorie. Na první pohled je velký. Ve výbavě Platinum, která se mně osobně pro tento model hodí mnohem více, než sportovnější ST-Line, dostanete matně chromovanou masku, která vypadá, že pojídá menší auta k snídani.

Pohled do zpětného zrcátka na tuto masku nejednoho řidiče přesvědčí o tom, že pro něj v levém pruhu není místo, že by se měl klidit z cesty. Velikost to není jen optická, na to je třeba myslet, když nastane na dálnici zúžení – na předjetí kamionu rovnou zapomeňte.

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid

Místo pro sedm i pro náklad

Z boku je zase jasně vidět, že se dovnitř posádka vejde rozhodně pohodlně. A je to přesně tak. Dokonce i cestující v třetí řadě, jejíž sedačky se dají elegantně elektricky vyklopit, mají dostatek prostoru. A pořád za nimi zbývá nějakých 330 litrů pro náklad. Škoda, že v nákladovém prostoru nezůstalo místo pro odložení roletky, kterou musíte prostě nechat doma, v autě ji není kam elegantně dát.

V zadní části mě trochu mrzelo, že zde Ford stále využívá hodně žárovek. Samotná světla jsou LED, ale to je tak všechno. Blinkry, osvětlení značky, mlhovka… to vše je řešeno dnes již trochu zastaralým způsobem.

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid

Uvnitř se ukáže i negativní stránka

Interiér vám také napoví, že je to opravdu auto amerického stylu. Sedačky jsou rozměrné a pohodlné, ovládání jednoduché a přehledné. A zpracování na nižší úrovni, než jsou zákazníci v Evropě zvyklí. Rozhodně neříkám, že je interiér nekvalitní, ačkoli je pravda, že kůže na sedačce řidiče již po nějakých 17 tisících kilometrech vypadala jak po pár desítkách tisíc. I přes využití jednoduchých řešení v podobě menších dílů, které je snadnější slícovat, se to úplně nepodařilo. A tak autu musíte odpustit, že někde najdete jinou spáru, než na druhém konci téhož plastu.

Celkově vzato se ale v autě žije moc příjemně. Svůj podíl na tom má skvělé audio, pohodlí jak sedaček, tak podvozku a vysoký posez, když máte veškeré dění na silnici hluboko pod sebou. Na svět tak koukáte s nadhledem a to je nesmírně uklidňující. Stejně jako to, že víte, že máte v zásobě tolik výkonu, že se z každé nepříjemné situace rychle dostanete.

Interiér Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid

Plug-in hybrid jako jediná možnost

Pohonná jednotka je plug-in hybridní, ačkoli to ze značek není na první pohled poznat. Ty totiž nejsou EL a majitel tak nemůže čerpat výhody v podobě například bezplatných dálnic a možnosti parkování ve fialových a modrých zónách. Proč tomu tak je? Protože ačkoliv má obří Explorer skvělé emise na kilometr, jen 71 g CO2, stále je to 21 více, než je potřeba pro tyto značky.

To je však náležitě kompenzováno výkonem. Ten je totiž 457 koní a ohromných 825 newtonmetrů! Zrychlení na stovku zvládne za šest sekund a je to opravdu intenzivní zážitek. U sportovního auta vás takové zrychlení nepřekvapí, ale v takové krabici je to nečekané. A nesmírně zábavné. V každém z nás je malý kluk a to jsem si uvědomil, když jsem na výjezdu z vesnic dával plný plyn a nechal se zatlačit do sedačky.

Na předjetí rozhodně nemusíte přepínat na sportovní režim. Což je dobře, protože změna režimu trvá opravdu dlouho. Doprovází ji i animace a vy tak máte pocit, že to je trochu nekonečné. Sportovní režim mi obecně u tohoto auta nedává moc smysl. Stejně jako pádla pod volantem, jelikož má auto desetistupňový automat, takže by člověk vlastně neustále řadil. Toto auto je o pohodlí, majestátnosti a rychlosti. Prostě skvělý dálniční křižník.

Jelikož se ale jedná o plug-in hybrid, můžete jet i čistě na elektřinu. Sice to asi nebude ten hlavní důvod, proč si toto auto někdo koupí, plug-in zde nejspíš mnozí budou brát jako nutné zlo, nějakých 45 kilometrů ale elektricky ujedete. Já neměl moc kde nabíjet, takže má spotřeba tomu odpovídala. A i tak byla skvělá. Pokud jsem jel úsporněji, měl jsem 7,5 l/100 km. Při svižnější jízdě pak pod deset litrů. Podle údajů Fordu se při nabitém akumulátoru spotřeba dostane na 3,1 litru na sto. Není to sice to hlavní, proč by si to auto někdo pořizoval, vyčítat mu to ale asi nikdo nebude.

Jakmile však naskočí benzínový šestiválec, který je stále ten hlavní, udělá vám radost skvělým zvukem. Ten je spíše tlumený, ale působí příjemně důstojným dojmem. Vlastně stejně, jako celé auto. To by se dalo charakterizovat jako důstojné.

Ford Explorer

Není levný, konkurence ale moc nemá

Cena je ovlivněná i tím, že se jedná o plug-in hybrid. Nebude se jednat o auto, které budeme vídat na silnicích každý den. I když současná akce ubrala z ceny 200 tisíc, což není rozhodně málo. Aktuálně tak Explorer vyjde na 1 875 900 Kč v testované výbavě Platinum. Připlatit si můžete jen za barvu, jinak máte plnou výbavu. A za tak velké, silné a originální auto to vlastně není až tak moc…

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid