Z Fordu Fiesta ST Mk8 se stává atraktivní ojetina.
Už v několika testech jsem se rozepsal o tom, jak jezdí Ford Fiesta ST z let 2018 až 2023. Zajímá-li vás detailněji, jak tato nakoňovaná krabička od sirek jezdí, odkážu vás třeba na článek o projížďce po jihočeských okreskách, kde jsem protáhl nejen Fiestu ST, ale i ikonický Ford Focus RS (Mk1). V této recenzi se zaměříme na to, proč byste si ojetou Fiestu ST měli koupit, nebo jestli vůbec?
Poslední Fiesta ST je definicí kategorie hot-hatch.
V rychlosti si shrňme, jak Fiesta ST jezdí. Je to malá agresivní krabička, která má nevídaně charismatický tříválec. Ten má sympatický zvuk, hromadu síly od nízkých otáček a s chutí tahá až k omezovači. Docela slušné jsou i reakce na plyn. Zní to jako pohádka, co? Ona taky je, obzvláště, když umí jezdit za za 6-10 l/100 km. Představit bych si dokázal lepší brzdy, avšak takřka dokonalý je podvozek, alespoň co se zábavného jezdění po okreskách týče. Ten má přetáčivé tendence a v každé druhé zatáčce zvedá zadní vnitřní kolo. K tomu přesné řízení, dobré řazení a o zábavu je vystaráno. Navíc jde o příjemné daily, má super sedadla a veškerou výbavu, kterou ke každodennímu jezdění potřebujete. Že jde o úžasné auto potvrzuje i fakt, že Fiesta ST zvítězila v Top Gear Car of the Year 2018. Myslím si, že dík za tento úspěch patří člověku, jenž prosadil, aby šlo o první ST se samosvorem (verze Performance mají mechanický Quaife). Ten totiž jízdní vlastnosti posunul na zcela jinou úroveň.
Zdá se, že 1.5 EcoBoost 147 kW (Dragon) bude nadprůměrně spolehlivým motorem.
Když jsem se snažil zjistit, na co trpí motory 1.5 EcoBoost s cool označením Dragon, takřka nic jsem se nedozvěděl. Kamarád mechanik Jan Cajthaml z JC Auto, který servisuje hlavně Fordy, řekl: „Jezdí jich ke mně hodně, ale zatím jsem řešil jen brzdy nebo běžnou údržbu.“ Další známý Jiří Honěk specializující se výhradně na opravy motorů Ford, neřekl nic jiného: „Tyto motory zatím nepadají, neřešil jsem ani jeden.“ Od kluků jezdících okruhy se mi podařilo zjistit akorát následující: motory se při dlouhodobé zátěži mohou přehřívat, alespoň podle hlášení palubního počítače. Ale toho se dočkáte jen v horkých letních měsících při drsném dovádění na okruzích. Na okreskách není z čeho mít strach. Výhodou je, že má duální vstřikování, takže tolik netrpí na zanášení karbonem. Problémy nebývají ani s deaktivováním jednoho válce při nízkém zatížení. Rozvody jsou zde řešeny řetězem, dle slov autorizovaného servisu je má smysl měnit až ve chvíli, kdy začnou chrastit. Před zveřejněním článku se mi k této problematice vyjádřil i Richard Czeizel, servisní poradce z auto MOTOL BENI: „Ani si nevybavuji, že by na Fiestu ST byly nějaké svolávací akce. Tyto tříválce jsou spolehlivější než čtyřválcové 1.6 EcoBoost z předchozí generace ST180. Občas se stává, že začne prolínat olej mezi motorem a bočním krytem motoru v zadní části ve spoji hlavy a bloku. K údržbě není potřeba dodávat nic speciálního, snad jen to, že při častém sportovním zacházení doporučujeme měnit olej po 5-10 tisících kilometrech, výrobcem je jinak předepsáno 20 tisíc/1 rok.“
Fiestu ST Mk8 trápí jen drobné problémy.
Jiné neduhy? Z okolí vím, že v záruce se u některých aut řešily třeba problémy s klimatizací, nebo prodírání hadice vedoucí od nádržky s chladící kapalinou. Od jednoho z majitelů jsem se dozvěděl, že za dobu vlastnictví zrezly zadní kotouče, ulomil se držák vzpěry motoru a párkrát se rozsvítila, ale po chvíli zase zhasla kontrola motoru, servis nic nezjistil.
Že jsou tříválce slepou uličkou? Ten ve Fiestě se dá bez problému naladit na výkon atakující 250 koní.
Velkou výhodou může být, že toto auto dobře snáší úpravy. Motor lze snadno upravit na výkon blížící se 250 koním, a to jen přehráním softwaru. Na prodej je i nespočet brzdových kitů, podvozků atd. Jednoduše řečeno, z Fiesty ST uděláte nejen okreskovou střelu, ale i auto, s nímž párkrát do roka můžete vyrazit na track days.
Jednu krásnou Fiestu ST MkVIII prodává můj kamarád, a další druhou.
Dobrá zpráva ke konci? Můj dobrý kamarád prodává bílou Fiestu ST Performance. Je z roku 2020 a najezdila 82 000 kilometrů. Servisově jí bylo opravdu dopřáváno, ale to není tou nejlepší zprávou. Obrovskou předností tohoto kusu je, že má zbrusu nový motor, který byl vyměněn v záruce (zřejmě unikátní výrobní vada, podle některých neověřených zdrojů se špatně chladí prostřední válec, více prozradí prodávající). Teď má natočeno jen 1 300 kilometrů, s dalšími čeká na nového majitele. Mimochodem, zánovní je spojka, má 1 500 kilometrů. K tomu se můžete těšit na krásně zachovalý nejen exteriér, ale i interiér, o čemž se můžete přesvědčit na fotkách – auto je po detailingu. Takže pokud chcete skvělý ojetý hot-hatch za rozumné peníze, navíc s novým motorem, nebouraný, nelakovaný, po prvním majiteli, s českým původem a ještě třemi roky záruky (06/2027), neváhal bych. Cena je 380 000 Kč bez DPH, takže ano, jde o jednu z mála odpočtových Fiest ST – inzerát ZDE. A kdo by toužil po modrém třídvířku, taktéž ve verzi Performance, další kamarád prodává kousek z roku 2018 a s 82 000 kilometry, stojí 405 000 Kč – inzerát ZDE.
Ford Fiesta ST Performance 1.5 EcoBoost patří k těm nejlepším ojetým hot-hatchům.
Sečteno podtrženo, Ford Fiesta ST Performance 1.5 EcoBoost (Mk8) je skvělou ojetinou. Je to zábavně jezdící, praktický a úsporný hot-hatch, u kterého se zdá, že bude i nadprůměrně spolehlivý. Navíc jde o poslední sportovní Fiestu, výroba byla ukončena 7. července roku 2023, což by mohlo prospět při schopnosti držet si cenu. Toto je prostě desetihvězdičkové auto, jedno z mých oblíbených.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1498 ccm L3 Turbo |
Výkon: | 200 koní při 6000 ot./min. |
Točivý moment: | 290 Nm při 1600-4000 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1262 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 232 km/h |
Spotřeba: | 6-10 l/100 km |
Objem kufru: | 292 litrů |