Sportovní Fordy Fiesta opanovávají silnice už od roku 1980

Sportovní Fordy Fiesta svou cestu započaly už v roce 1980 s verzí XR2. Následovaly modely XR2i, RS Turbo, RS1800, Zetec S, ST 2.0, ST180, ST200 a ST 1.5 EcoBoost. Nejnovější Fiesta ST Performance je posledním malým hot-hatchem od Fordu, jaký jste si mohli koupit. Proč minulý čas? Protože dnes, 7. července 2023, nadobro končí jeho výroba. Hold legendám od Fordu jsem vzdal už ve srovnávacím testu Focus RS Mk1 vs Fiesta ST Performance Mk8, ale jelikož jde o opravdové velikány, každému věnuji ještě jednu recenzi. Rozlučte se s autem, které patří mezi ta nejlepší dnešního světa.

„Žabí hněv“, to je Fiesta ST v zeleném laku Mean

Ford si na závěr mimo jiné přichystal jednu specialitku – zelený lak Mean. Díky němu Fiesta působí opravdu divoce, klidně si může přezdívat „Žabí hněv“. 18″ kola svým designem odkazují na pětiválcový Focus ST Mk2. Od běžné verze se odlišuje i nárazníky, prahy, difuzorem, křídlem a dvojitou koncovkou výfuku. V noci zaujmou dobrá Matrix LED světla.

Další specialitou jsou sedadla Ford Performance

V Mk8 před faceliftem byla sedadla Recaro, která patřila k těm lepším na trhu, ovšem Ford Performance v modernizované verzi se řadí k těm úplně nejlepším. Mají dlouhý podsedák a výrazné boční vedení, takže jsou jako stvořená pro sportovní jízdu, avšak potěší i na delších cestách. Jak už bývá u ostrých Fordů zvykem, ukotvena by mohla být trochu níž. Každého musí potěšit pohádková výbava, která zahrnuje audio Bang & Olufsen, vyhřívání sedadel, volantu i čelního skla, navigaci, tempomat nebo Keyless. Vpředu je místa dostatek a sednout se dá i dozadu, ale je to auto spíše pro dva, nikoliv celou rodinu. Kufr má objem 292 litrů. Za výrazný mínus považuji absenci bezdrátového Android Auto.

Použitá technika napovídá, že to není jen Fiesta se sportovními nárazníky

Pod kapotou bije tříválcové srdce o objemu 1.5-litrů, které má přímé vstřikování a turbodmychadlo Continental s variabilní geometrií lopatek. Motor produkuje výkon 200 koní při 6000 ot./min. a točivý moment 320 Nm od 1600 ot./min. O přenos síly se stará šestistupňová manuální převodovka a samosvorný diferenciál Quaife. 18″ kola obouvají pneumatiky o rozměru 205/40 (v našem případě 215/40). Brzdění zajišťují dvoupístkové brzdy s kotouči o průměru 278 milimetrů vpředu a jednopístkové s 253 milimetrovými kotouči vzadu. Hmotnost čítá pouze 1307 kilogramů. Zrychlit z 0 na 100 km/h zvládne za 6.5 sekund a maximální rychlost je 230 km/h.

Není to jen rychlé auto a dobré daily, ale hlavně parťák, se kterým je sranda

Pohrdáte tím, že pod kapotou je pouze tříválec? Pokud mi následující řádky nebudete věřit, tak jděte a svezte se sami, protože 1.5 EcoBoost je pořádná divočina. Na síle nabírá už od 1600 ot./min. a od 2000 tahá takovým způsobem, že pro předjíždění ani nemusíte podřazovat. Dalo by se čekat, že po takto silném spodku přijde ještě silnější střed, ale závěr bude spíše uvadající. Žádné vadnutí však nepřichází a motor táhne až do omezovače v 6500 ot./min., kde navíc krásně štěká. V kombinaci s nízkou hmotností se můžete těšit na působivou dynamiku. Ze 100 na 200 km/h dokáže zrychlit za 18.82 sekund, čímž o 43 setin překonává verzi před faceliftem, která má nižší točivý moment 290 Nm. Navíc má sympatický zvukový projev – slyšet je výrazné vrčení tříválce, syčení turba a prskání výfuku. Líbí se mi rychlé reakce na plynový pedál, díky kterým se dají trefovat poměrně přesné meziplyny při brzdění. Tomu napomáhá i krátká a přesná kulisa řazení.

Zatím to zní slibně, ale působivým motorem to nekončí, protože podvozek je na tom minimálně stejně skvěle. Fiesta nezná nedotáčivost, díky samosvornému diferenciálu stačí v zatáčce zabořit plyn do podlahy a poctivá mechanika se o zbytek postará. Samosvor krásně tahá čenich k apexu, přičemž zadek s každým ubráním efektivně utahuje stopu. Při prudším odstavení plynu předvádí smyky pod takovým úhlem, že by mu mohly závidět i mnohé zadokolky. Když po ubrání ťuknete do brzdy, do smyku pocitově doslova skočí. Vezmete-li zatáčku na limitu, vnitřní zadní kolo zvedá tak moc, že byste si pod něho mohli lehnout. Tomu všemu skvěle sekunduje krátké, přesné a na dnešní poměry i komunikativní řízení.

Díky bohaté výbavě a poměrně slušnému odhlučnění se jedná o příjemného společníka pro každodenní jezdění. Zvyknout si musíte jen na tužší naladění podvozku, který o sobě dává vědět na každém výmolu. Tužší naladění není vhodné ani pro rychlou jízdu na rozbitém asfaltu, kde Fiesta začíná působit nervózně. Motor krom dynamiky potěší spotřebou. Po celém dni, kdy jsem mu neustále šlapal po krku, se průměrná spotřeba usadila na 10 l/100 km. Při předpisové jízdě se pohybuje mezi 6 a 8 litry v závislosti na podmínkách.

Nedostatky, které se dají snadno vyřešit

Mezi nejpodstatnější nedostatky se řadí wheel hop (kopání od předních kol při prudké akceleraci z místa), což se dá vyřešit tvrdším silentblokem na motoru, ale poté počítejte s většími vibracemi, které budou přenášeny do interiéru. Nejtrvanlivější nejsou ani brzdy, obzvláště, když s Fiestou vyrazíte na okruh. Někomu budou stačit lepší kotouče, desky a případně pancéřové hadičky. Pro náročnější jsou tady brzdové kity, jako například EBC Balanced Big Brake Kit 330mm. Tyto brzdy má předfaceliftová Fiesta, kterou můžete vidět na fotografiích. Otestoval jsem je na několika okruzích včetně Mostu a Salzburgringu, kde se nedají utahat. Tento kousek má navíc snížené pružiny Eibach, které byly k dispozici přímo v originálním příslušenství u dealera Fordu. ST je s nimi o trochu stabilnější v rychlých zatáčkách. K tomu si přidejte software motoru REVO Stage 1 (95), díky kterému produkuje změřené hodnoty 239 koní při 6000 ot./min. a 369 Nm při 2850 ot./min. Takto upravený kus zajede disciplínu 100-200 km/h za 16.77 sekund, čímž se dotahuje například na Lotus Elise Sport 220.

Je to poslední auto svého druhu, pokud jste na vážkách, dejte na mě a kupte si ho, zamilujete se

Pokud váháte, jestli si Ford Fiesta ST Mk8 facelift koupit, vezměte peníze a vyrazte pro něho. Je to úžasné auto, které má jen pár drobných chyb, ty lze navíc snadno napravit. Proč ho dlouhodobě označuji za jedno z nejlepších aut na světě? Protože za cenu lehce překračující 700 000 Kč dostanete stroj, který je schopný jako daily, okruhová hračka, ale i extrémně zábavné auto na okresky. Usmívat se v něm budete víc než v mnohonásobně dražších a silnějších supersportech. 10 z 10 hvězdiček a jedna zamáčknutá slza pro konec nezapomenutelné éry.

Plusy a mínusy

 • Síla motoru v širokém spektru otáček

 • Sympatický zvukový projev

 • Přetáčivé tendence

 • Krátké, přesné a komunikativní řízení

 • Krátká a přesná kulisa řazení

 • Nízká spotřeba

 • Bohatá výbava včetně Matrix LED světel

 • Wheel hop (kopání od předních kol při prudké akceleraci z místa)

 • Při dlouhodobější zátěži vadnoucí brzdy

 • Nervozita na silnici s rozbitým asfaltem

 • Nemá bezdrátové Android Auto

Technické parametry

Motor: 1498 ccm L3 Turbo
Výkon: 200 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 320 Nm při 1600 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1307 kilogramů
0-100 km/h: 6.5 sekund
Maximální rychlost: 230 km/h
Spotřeba: 8 l/100 km
Objem kufru: 292 litrů

Fotogalerie: Ford Fiesta ST Performance Mk8 facelift