Ford Fiesta ST Performance 1.5 EcoBoost Mk8 je všestranně nadané auto
Pokud web WikiCars.cz sledujete pravidelně, určitě víte, že sportovní Fiesty mám vážně rád. Sám jsem si kdysi koupil ST180 REVO Stage 2, což je možná nejzábavnější předokolka, jakou jsem řídil. Nedávno testovaný 1.5 EcoBoost Performance jsem označil za jedno z nejlepších aut na světě. Proto jsem nemohl odmítnout, když mě kamarád s lehce upraveným kouskem pozval na polský okruh Silesia Ring. V této recenzi se pokusím zjistit, jestli se dá Fiesta využívat nejen jako daily a okreskový společník, ale i okruhové náčiní. Pokud by vás zajímalo, jak se s ST žije denně, nebo jaký je na okreskách, můžete si přečíst srovnání s legendárním Focusem RS Mk1. Dnes se zaměříme hlavně na okruhové jezdění.
Dva cestující, šest kol v kufru a spotřeba 6.5 l/100 km
Je sobota poledne a vyrážíme z Prahy směr Kamień Śląski, kde se nachází závodní okruh Silesia Ring. Je to 330 kilometrů po dálnicích, okreskách i přes města. Jedeme dva a vzadu je naložených šest kol s obutými semislicky. Cesta to byla docela pohodová, předpisovým tempem. Podvozek je tuhý, ale delší cesty se dají vydržet bez problému, v čemž hrají velkou roli povedená sedadla Recaro. Při jezdění se sklopenými sedadly je však potřeba počítat se zvýšeným hlukem na palubě, ale stále je to více než přijatelné. Do hotelu Aviator jsme dojeli se spotřebou 6.5 l/100 km.
Nejdelší rovinka Silesia Ringu má 730 metrů
Město Kamień Śląski je kouzelné, chvílemi si připadám jako v Anglii. A ještě magičtější je probuzení s výhledem na okruh Silesia Ring. Ten je z části postavený na letišti Lotnisko Opole – Kamień Śląski. Jde o druhý nejdelší okruh v Polsku, který byl v aktuální konfiguraci otevřen roku 2017. Měří 3 636 metrů, přičemž cílová rovinka má 560 metrů, ta nejdelší 730 metrů. Okruh zahrnuje 15 zatáček, z toho 9 pravých a 6 levých.
Ford Fiesta ST funguje skvěle, ale nechutnají mu vysoké teploty
Auto už je přezuté na semislicky Nankang AR-1 o rozměru 215/40 ZR17, takže se stačí zaregistrovat a vyrazit na trať. Hned po prvním kole je mi jasné, že to nebude žádná sranda, protože stopa na Silesia Ringu patří mezi ty nejnáročnější. Trať je totiž plochá, bez převýšení, tudíž do zatáček není dobře vidět. Taky je zvláštní pocit chodit pozdě na brzdy a zatáčky pocitově trochu přejíždět kvůli pozdním apexům. Avšak s každým dalším kolem si okruh zamilovávám víc a víc. Jsou zde dlouhé únikové zóny a promyšlené kačírky, takže trať je poměrně bezpečná. Nechybí technické, ale ani rychlé pasáže, kde je potřeba mít obří koule. Obzvláště v šikaně složené ze zatáček 10 a 11, která se s mnohými auty jede pod plným plynem. A Fiesta patří mezi ně. Lehce doprava, přehodit to doleva a hlavně neubírat plyn. Auto zaklekne na vnější přední kolo a o zbytek se postará lepivý semislick. Brzdy, pravá a pak trojice ostřejších zatáček ústících na cílovou rovinku. Na té se tlačím úplně doleva, ale v závěru směřuji předek na druhou stranu a u cedule 50 jdu na plné brzdy. V dlouhém vracáku pracuji se samosvorem a Fiesta se hezky stačí okolo obrubníku. Bohužel na lepivých gumách je zadek stabilnější a nepomáhá zatáčet tak jak umí na Michelin Pilot Sport 4, což má za následek mírnou nedotáčivost.
Ocenil bych větší odklony a tužší uložení. Na limitu se totiž trochu rozkydne a zavlní. To se rozhodně nedá říct o třech i20 N, které jsem se snažil stíhat. Hezky jde vidět, že zatímco Ford postavil auto hlavně na okreskovou zábavu, Hyundai počítal s okruhovým využitím. Sice není tak hravý, ale je stabilnější u limitu. Ale zpět na trať. Zatáčka číslo 2 má zřejmě nejpozdější apex. Když se vše udělá správně, což se mi povedlo asi jen jednou, krásně auto vynese na krátkou rovinku stáčející se do prudké vracečky, z níž se vyjíždí na nejdelší rovinku. Na té Fiesta díky softwaru REVO Stage 1 atakuje 190 km/h. Spolujezdci v té rychlosti doslova lezou oči z důlků a křečovitě chytá madlo, protože na brzdy jdu až těsně před ostrým vracákem, který se projíždí na dvojku. Naštěstí se není čeho bát, protože je tady čtyřpístkový EBC Big Brake Kit s kotouči o průměru 330 milimetrů. Brzdy jsou největší předností tohoto auta. Díky nim dokáže zastavit na pár metrech, přičemž se doslova staví na přední kola. Navíc jsou k neutahání. Po 8 ostrých kolech, kdy se jel závod na čas, vůbec nevadly. Snesou totiž víc než zbytek techniky. Jelikož venkovní teplota byla 29°C, počítač párkrát upozornil na vysokou teplotu chladící kapaliny, která se šplhala nad 115°C. Olej vylezl nad 130°C. Po několika kolech už se začaly přehřívat i pneumatiky.
Ford Fiesta ST zvládl 1500 kilometrů na různých okruzích bez jediné závady
Když Ford Fiesta ST Performance Mk8 osadíte lepšími brzdami a pneumatikami, je to nejen dobré daily a sportovní hračka na okresky, ale i slušný okruhový společník. Líbí se mi síla motoru ve všech otáčkách, rychlé reakce na plyn, přesné řazení i strmé řízení. Tento kousek má nejeto okolo 80 000 kilometrů, přičemž navštívil už 14 Track Days. To znamená, že na okruhu najezdil zhruba 1500 kilometrů. Jen v Polsku jich padlo přes 100. To se mimochodem projevilo na pneumatikách a brzdových deskách, které Silesia Ring likviduje rychleji než ostatní okruhy. Gumy se dostaly na půlku životnosti a destičky skoro na konec. Nejlepší na tom všem je, že auto nejeví žádné známky únavy, taky se na něm za celou dobu nic nepokazilo. V záruce se řešila jen klimatizace a špatně uchycená hadice chladícího systému, která se prodřela o kladku s řemenem. Jinak žádný problém, navíc má záruku na 7 let a 200 000 kilometrů. Spotřeba za celý výlet byla necelých 12 l/100 km. Vysluhuje si 9 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1598 ccm L4 + elektromotor |
Výkon: | 239 koní při 6000 ot./min. |
Točivý moment: | 369 Nm při 2850 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1262 kilogramů |
0-100 km/h: | 6 sekund |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Průměrná spotřeba: | 8 l/100 km |
Objem kufru: | 292 litrů |