Ford Fiesta ST

Fiesta ST je jasným důkazem toho, že hot-hatche stále žijí. Je to auto, které dělá vše tak, jak se očekává. A vlastně ještě mnohem lépe.

Pod pojmem sportovní auto si každý představí něco jiného. Pro někoho je to monstrum, které nabídne alespoň 600 koní a má zvuk, že se v blízkém okolí třesou okna. Někdo zase preferuje méně výkonu a pohon zadních kol, protože tak to má přece být. A s tím vlastně naprosto souhlasím, ale… pak jsou tu auta, která nenabídnou přehnaně moc výkonu, nemají pohon zadních kol a jsou to vlastně rychlé nákupní tašky. Jako právě třeba Fiesta ST.

Skvělé tři válce

Ta má 200 koní, které produkuje benzínový tříválec. Ano, čtete správně, válce jsou tři. Ale jedním dechem je potřeba dodat, že je to tříválec od Fordu, který je opravdu umí. A navíc má tak dobrý zvuk, že vám to ani nepřijde. Poháněná jsou přední kola, mezi kterými za příplatek ale může být samosvor. Zvuk není agresivní, ale když uberete plyn, tak si auto hezky práskne do výfuku. A s rostoucími otáčkami je akustický projev lepší a lepší, takže vás auto tak trochu nutí jezdit ve vyšších otáčkách. A to je naprosto správně.

I když je pravda, že to není tak moc potřeba. Motor je sice malý, má jen jeden a půl litru, ale točivého momentu má dost už od nízkých otáček. Konkrétně 300 newtonmetrů. Takže klidně můžete nechat čtyřku, dát plný plyn a nestačíte se divit, jak auto letí vpřed. Ale stejně si radši podřadíte na trojku, protože ta už bude dobře vytočená a dopřeje vám trochu té výfukové radosti.

Ford Fiesta ST

Vzhled spíše rodinný, než sportovní

Ačkoliv je jízda to hlavní, o co tu jde, dovolím si malou odbočku ke vzhledu. Ten je totiž… vlastně dost nezáživný. Fiesta vypadá jako malé MPV a to prostě není synonymum pro sportovní vůz. Ani když má velká kola. Taková karoserie ale přináší jasné výhody – prostornost. Dobře, kufr není velký jako u nějakého kombi, ale i tak nabídne slušných 311 litrů.

A navíc se na zadní řadu celkem pohodlně vejde i dospělý člověk. Nenastupuje se tam sice úplně pohodlně, ale to je daň za to, že se jedná o třídveřovou verzi. Na výběr je ale i pětidveřová, takže problém je snadné vyřešit. Pokud potřebujete trochu praktičnosti a dozadu dát třeba dětské sedačky, tak zadní pár dveří rozhodně oceníte.

Test Ford Fiesta ST

Lehce ponurý interiér

Interiér je až trochu depresivně tmavý, což se tak nějak u sportovních aut nosí. Infotainment je pro Ford naprosto typický a stejně jako v ostatních modelech je rychlý, intuitivní a působí trochu zastarale. To jsou všechno ale detaily, co je uvnitř už trochu více důležitý nedostatek, to je řadicí páka, která je trochu daleko od volantu. Řidičova ruka tak musí urazit větší vzdálenost, když je potřeba řadit.

Samotné řazení je ale naprosto skvělé. Dráhy jsou přesné, chod je krásně mechanický a kulatá hlavice se výborně drží. Stejně tak zaslouží pochvalu i sportovní sedadla Recaro, které perfektně obepnou tělo a ani v největší zatáčce skvěle podrží. Což se hodí, protože do zatáček se budete radostně a rychle vrhat, to je úděl tohoto auta.

Ford Fiesta ST

Vše důležité funguje skvěle

Fiesta ST nabídne totiž fantastickou kombinaci dobrý vlastností. Konkrétně řízení, řazení, podvozku a motoru. Dvě stovky koní nejsou málo, řízení je naprosto přesné a rychlé, o řazení jsem již mluvil a ten podvozek… to je oáza. Někdo by možná čekal, že bude tvrdý, protože je to sportovní auto a má velká kola. Není tomu tak. A to je výhoda, protože tvrdý podvozek pomůže na silnici se skvělým povrchem. My ale v našich podmínkách potřebujeme spíše takový podvozek, který kola udrží v kontaktu se silnicí i v zatáčkách, kde jsou různé hrboly. A přesně tak funguje tento.

Nemusíte se tak vůbec bát vjet do zatáčky rychle, podřadit a přidat plný plyn. Samosvor vás nádherně vytáhne. Jeho účinek není tak silný, že by vás tahal za ruce. Pomáhá, ale nevnucuje se.

Ne vždy je ale potřeba jezdit sportovně, navíc pokud bude Fiesta vaše jediné auto, tak občas budete potřebovat jet třeba po dálnici. Ani tam nezklame, hlučnost je na šestku při vyšší rychlosti naprosto pohodová, podvozek pohodlný a jediným limitem na delších trasách tak bude menší nádrž, která má 42 litrů a pak sedačky, které sice skvěle podrží, nejsou ale z nejpohodlnějších. Skvělého parťáka vám ale bude dělat audiosystém B&O, který u ST dostanete v základu.

Test vozu Ford Fiesta ST

Spotřeba vyšší než udávaná a menší než očekávaná

Spotřeba není důležitý parametr u auta pro zábavu. Já se bavil královsky vlastně celou dobu a na spotřebu jsem nekoukal. Byl jsem smířený s nějakými deseti litry, ačkoliv výrobce udává šest a půl. To mi bylo jasné, že není reálné. Můj průměr ale byl osm na sto. Jistě, je to více, než udává Ford, ale… bylo to méně, než jsem čekal.

Fiesta ST aktuálně není na stránkách Fordu. Když tam ale ještě byla, tak cena třídveřové vycházela na 622 900 Kč a pětidveřové na 637 900 Kč. Je možných pár příplatků, osobně bych rozhodně doporučil za sadu Performace, která obsahuje samosvorný diferenciál a vyjde na 26 tisíc. A je to. Není to nejlevnější auto, vypadá jako bonbón a v interiéru na vás jde trochu deprese, ale stojí to za to.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Ford Fiesta ST