Ford Fiesta ST180 REVO Stage 2

Začala mě honit myšlenka, že bych prodal své auto a pořídil něco jiného. Koukal jsem po BMW 335i E92 a Renaultu Mégane R.S. 265 Trophy. Auta s cenovkou okolo 350 000 Kč, takže bych ani nemusel moc přidávat. Oběma jsem se už několikrát svezl a mám je rád. Chtěl jsem však čerstvou zkušenost a domluvil si projížďky po kamarádech. Obě se mi líbila, moc… Už jsem měl dokonce i kupce na Fiestu. Ten chtěl přijet po víkendu. Tak jsem si dal poslední projížďku na rozloučenou. Hádáte správně. Prodej jsem si rozmyslel, protože koupě zmíněných aut mi začala připadat nelogická.

Proč? Na Megana bych musel přidat 100 000 Kč. Taky je na něho vše dražší. Od dílů, přes palivo až po pneumatiky a pojistku. Rychlostně je na tom s moji Fiestou docela podobně, akorát působí přesněji, ostřeji. Možná zvládne o chlup vyšší rychlosti v zatáčkách. Naopak ale není tak agresivní a vybavený, taky je snazší na řízení. Tato možnost byla prozatím zavrhnuta. Na 335i E92 DKG po faceliftu bych musel přidat asi 50 000 Kč. Zadní pohon, drifty, pecka. Taky více pohodlí při běžném jezdění. Jenže znatelně dražší servis, těžkopádnost při rychlé jízdě a strach, že se něco rozsype.

Ford Fiesta ST180 REVO Stage 2

Fiesta je navíc nově rozleštěná, dostala kotouče Tarox místo nekvalitních MDc a desky Tarox Corsa. Hlavně je nahraný nový software motoru REVO Stage 2 od RSR-Performance. A mě to auto na poslední projížďce tak bavilo, že si ho ještě chvíli nechám a zase o něm napíšu pár odstavců.

Oturbená šestnáctistovka EcoBoost nyní dává 225 koní při 5410 otáčkách a 353 Nm při 3120 otáčkách. Zbytek úprav zůstal stejný – intercooler R-Sport, airbox z Fiesty ST200, KN filtr, hadice Mishimoto, catback a katalizátor od Milltek Sport, spojka z ST200, samosvorný diferenciál Quaife, silentbloky Powerflex – motor, převodovka a výfuk, pružiny a zadní dorazy Mountune, brzdový kit Tarox (6 pístků), pancéřové hadice, závodní brzdová kapalina, chladící kanály místo mlhovek, shortshift a jiné drobnosti v podobě hlavy řadící páky Mountune, rádio s Android 8, reproduktory Hertz + vytlumení od Ahifi.

Interiér a vzhled už asi nemusím příliš rozebírat. Pro nové čtenáře alespoň krátce + pár nových poznatků po roce jezdění. Příjemná jsou sedadla Recaro, která bych ovšem uvítal ukotvená o kousek níž. Mezi hot-hatchi jde o průměrnou pozici za volantem. Nepříliš vzhledná je změť tlačítek na palubní desce. Naštěstí nový displej jde ovládat dotykově a funguje skvěle, tak je nemusím využívat. Lze si pustit třeba film, YouTube, cokoliv. Jako na mobilu. Kupodivu se dá bez problému vydržet i jízda vzadu a do kufru se z mého osamoceného pohledu vše vejde. Taky je zde dostatek objemných odkládacích prostorů. Lacině působí výplň dveří, která se prohýbá a při silnějším zatlačení vrže. Při běžném jezdění by pak člověk uvítal lepší odhlučnění.

Posledních X měsíců mě hrozně štvala jedna věc. Auto kvůli pevnějšímu uložení motoru více vibruje. V určitých otáčkách se tak začaly ozývat otřesné pazvuky z palubní desky. Jako dva o sebe klepající plasty. Nemohl jsem přijít na to, o co jde. Když jsem ale nedávno dojel na benzinku se staženým oknem, zrovna byly slyšet. Už jsem je ale nevnímal, normálka. Vystoupím z auta a vidím listí za stěračem. Vytahuji ho a u toho omylem stlačím lištu pod sklem, zevnitř auta se přestane ozývat ten nenáviděný zvuk. Záhada vyřešena. Do okna klepala plastová lišta. Což uvnitř znělo jako rozvrzaná palubka.

Ford Fiesta ST180 interior

Po nahrání nového softwaru se úplně změnil projev motoru. Výkon nastupuje lineárněji a neuvadá ve vyšších otáčkách. Taky možná o chlup rychleji reaguje na plyn a má lepší zvuk – občas střílí a dobublává. Nyní drží výkon 220+ koní od 4800 do 6800 otáček. Točivý moment přes 340 Nm je dostupný od 2250 do 4400 otáček. Akcelerace na spodní rychlostní stupně je až překvapivá. Nejenže u toho působí pěkně agresivně – tahá za volant a zmítá se, ale i stopky ukazují slušná čísla. Napadla mě disciplína, ve které se dá zkusit celková pružnost motoru. Zařadit trojku a změřit čas zrychlení z 50 na 120 km/h. Čas Fiesty je 5.21 sekundy. Pro porovnání jsem vzal úplně nový Focus ST 2.3 EcoBoost (280 koní) a Peugeot RCZ R Stage 1 (290 koní). První zmíněný to dal za 5.48 a druhý 5.52. Ze 100 na 200 km/h to pak trvá něco málo přes 16 sekund. Což je +/- sekundu v teritoriu Hyundai i30 N, Lotus Elise 220 Sport a Renault Mégane R.S. 275 Trophy. Výrazná dynamika je znát hlavně na okreskách do nějakých 170 km/h, kde hraje prim nízká hmotnost. Naopak ve vyšších rychlostech na dálnici už síla na prorážení vzduchu není taková, jako u téměř 300 koňových hot-hatchů vyšší kategorie. To lze vidět i na videu níže, kde Méganu R.S. 275 Trophy zpočátku lehce odskočím, ale on mě nakonec začne dotahovat.

Mám rád tu krátkou a přesnou kulisu řazení, které to ovšem kazí příliš dlouhý chod spojkového pedálu. Řízení patří k těm povedenějším v kategorii, co se „upovídanosti“ a rychlosti týče. Sice jsem z majitelů ST180 jediný, ale bral bych menší volant. Připadá mi v tom malém interiéru jako lodní kormidlo. S menším by se taky mohla zvýšit tuhost řízení.

Na okreskách je to splašený angličák. Díky malým rozměrům ho do zatáčky poskládáte i na té nejužší okresce. Ovšem ještě předtím je potřeba ohřát brzdy. Ty jsou za studena tupé. Jakmile začnou hvízdat, mají ideální teplotu. Najednou jsou ostré a k neutahání. Auto se dá na brzdách krásně nasměrovat do zatáčky, poté jen povolíte, předek se zakousne a před apexem můžete jít po plynu, aby zabral samosvor a vytáhl vás vstříc další rovince. Nestačí tu však jen zatočit a jet. Podvozek je hravý a je vyžaduje pozornost – dávkovat plyn, korigovat směr volantem, kombinovat brzdu s plynem a podobně. Taky je dost tail happy, takže rychlé ruce na kontra po ubrání plynu v zatáčce jsou potřeba. S trochou zvyku se s ním dají lítat dost výrazné lift off smyky. Někdy, když se podělám v rychlé zatáčce a uberu (základní chyba), zadek si odpochoduje kamsi pryč. A to je věc, co mě na této Fiestě baví. Když za volantem udělám chybu, neodpustí mi ji. Sice mě nezabije jako některá starší auta (naštěstí), ale bolestivě sekne přes prsty a řekne ty ty ty!

Baví mě, že můžu jezdit do práce za 7 litrů benzinu. Pak jedu Praha-Zlín po dálnici za obdobnou spotřebu a ještě si u toho pustím YouTube. Nakonec se dá zablbnout na okruhu nebo předvést drtivé rychlosti na okreskách. Do toho jde o auto s rošťáckou povahou, které se snaží bavit řidiče i v normálnějších rychlostech. Za bonus lze považovat docela nízké náklady na provoz. A proto ho zatím neprodám, mám to auto rád. 9 z 10 hvězdiček. Dál musím počkat, až mi něco opravdu padne do oka a budu to nutně potřebovat. Tím by mohl být Ford Focus Mk3 RS nebo BMW M135/140i v zadokolce s manuálem. Časem uvidíme.

  • obratnost
  • hravost
  • silné a nevadnoucí brzdy
  • agresivní chování

  • spotřeba
  • nenáročný provoz

  • uvítal bych trochu komfortu navíc a lepší odhlučnění

  • vibrace od motoru občas rozvrže nějaký plast

  • kvalita zpracování

  • slabá světla

Technické parametry

Auto: Ford Fiesta ST180 REVO Stage 2
Motor: 1596 ccm L4 Turbo
Výkon: 225 koní při 5410 ot./min.
Točivý moment: 353 Nm při 3120 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1163 kilogramů
0-100 km/h: 5.7 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 6-9 litrů
Objem kufru: 294 litrů