Málokteré auto mě po těch letech překvapí a nadchne, Fiestě se to povedlo
Za svou kariéru automobilového „novináře“ už jsem řídil přes 1000 aut. Běžná auta, sporťáky, supersporty, offroady, vše nač si vzpomenete. Naříkám to kvůli tomu, abych zapůsobil, ale proto, že mě málokteré auto překvapí a nadchne. A světe div se, dokázalo to jedno z nejlevnějších, jaké jsem v tomto roce řídil. Přivítejte Ford Fiesta Mk5 ST150, který si vzal do parády můj kamarád Jiří Honěk. Ten je specialistou na motory Ford. Věnuje se jejich opravám i úpravám, přičemž v Česku moc znalejších nenajdete. Motor Fiesty však neupravoval. On ho totiž vzal, zahodil a na jeho místo namontoval trošku ostřejší techniku.
Úpravy
Pod kapotu se nastěhoval atmosférický čtyřválec 2.5 Duratec, který můžeme znát například z Fordu Fusion (Americké Mondeo). V Evropě se tento motor objevil v Mazdě 6. Samozřejmě i tuto větší jednotku Jirka upravil – vačky Newman fast road (Stage 2) bez VVT, zvýšená komprese, odstraněné vyvažovací hřídele, svody 4-1, catback 60 milimetrů a Vibra-Technics uložení motoru. Dále proběhla relokace serva a převodovka dostala kratší stálý převod (z 3.82 na 4.02). Podvozek je sériový, nižší jsou pouze Eibach pružiny. Patnáctipalcová kola obouvají pneumatiky Federal 595 RS-R o rozměru 195/50. Za nimi jsou sériové brzdy s deskami DS3000 a přídavným chlazením (vzduch je vedený od mlhovek). Sbohem udělal i interiér, respektive zadní sedadla, obložení kufru a rádio. Původní sedadla byla nahrazena poctivými skořepinami a lepší je i sportovní volant. Pro snazší řazení je zde delší řadící páka a shorshifter. Výkon je 232 koní při 6444 otáčkách a točivý moment 270 Nm při 5184 otáčkách. Na sériové řídící jednotce. Jestli ji někdo zvládne naladit, ať se určitě ozve! Pokud byste tuto úpravu chtěli, vyjde na něco málo přes 100 tisíc Kč. Závisí to na více faktorech, nejvíce na tom, za kolik se podaří sehnat motor. Fiestu ST v horším stavu pořídíte za 40 až 50 tisíc Kč.
Vypadá jako první auto 18-letého puberťáka, který se chce cítit jako závodník
Závodní polepy, okousaná kola, šrámy na karoserii, zašlé světlo a ošoupaný lak. K tomu pořádně hlučný výfuk a… A máte popelnici, kterou zákonitě musí řídit 18-letý puberťák s čerstvým řidičákem, přičemž se cítí jako Colin McRae. Nikdo nemá sebemenší tušení, že s tímto autem by se skvěle svezl právě i legendární Colin.
„Závodní auto“ jako malá dodávka
Líbí se mi, že když z hot-hatche vyházíte zadní sedačky a obložení, vznikne nejen „závoďák“, ale taky docela praktická malá dodávka. Namísto běžných 268/945 litrů je pak k dispozici hodně přes 1000 litrů prostoru.
Velmi se zlepšila i pozice za volantem. Skořepiny jsou ukotveny nízko a volant je nyní blíže. Pedály jsou kousek od sebe. Řadící páka je hned vedle volantu. Interiér jako na míru ušitý pro rychlou jízdu.
Působí jako kříženec Clia R.S. a 106 Rallye s rychlostí 308 GTi
Hned při prvním sešlápnutí plynu mě překvapilo, v jak širokém spektru otáček motor tahá. Stačí na to šlápnout ve 3000 a ST230 doslova letí k omezovači před 7000. Reakce na plyn jsou bleskové a skvěle se dají trefovat i meziplyny. Kulisa řazení je přesná, přičemž převodové stupně jsou krátké. Čtyřka se řadí před 125 km/h a pětka okolo 160 km/h. Z 0 na 160 km/h akceleruje rychleji než Peugeot 308 GTi. Ze 100 na 200 km/h mu to pak trvá pouze 15.89 sekundy, čímž překonává třeba i své mladší sourozence – Fiestu ST180 Revo Stage 2 a Fiestu ST 1.5 EcoBoost Revo Stage 1.
Potěšil mě podvozek, který je původní a dostal jen nižší pružiny. Člověk by čekal, že po 170 000 kilometrech a více než 15 letech na tom bude bídně, ale omyl. Je dost tuhý, ale na nerovnostech neodskakuje a auto drží přilepené k silnici, čemuž napomáhají i semislicky. Díky podvozku, přesnému a tuhému řízení a skořepinovým sedadlům, se dá krásně číst, co se zrovna děje pod autem. Fiesta je díky tomu dobře čitelná a předvídatelná. Do zatáček se dá najíždět až děsivými rychlostmi a jejich rychlému projetí napomáhá zadek utahující stopu lehkým sklouznutím. K tomu stačí ubrat plyn nebo si lehce přibrzdit levou nohou. Na výjezdech je limitující absence samosvoru, kvůli čemuž prokluzuje vnitřní kolo a předek se pod plynem nestáčí do zatáčky. To však Jirka vyřeší v následujících zimních měsících, protože samosvorný diferenciál už má doma.
Při jízdě s ST230 jsem si vzpomněl na dva skvělé hot-hatche – Renault Clio R.S. 2.0 a Peugeot 106 Rallye 1.6 16V. Jako by si z každého vzal to nejlepší. Z Clia tu mechanickou jistotu a přesnost, ze 106 zase hravost. Vše pak podtrhuje zvuk, který se podobá závodním rally speciálům s atmosférickými motory. Dostačující jsou i brzdy s lepšími deskami, které jsou díky chlazení k neutahání.
Dává smysl do Fiesty ST takto zainvestovat?
Jestli má smysl Fiestu ST takto upravovat? Pokud to s jezděním myslíte vážně a rádi byste něco nejen na okresky, ale i na okruhy, určitě to smysl má. Za nějakých 150 tisíc Kč (i s pořízením auta) dostanete stroj, který se rychlostně vyrovná velkým hot-hatchům, poskytne neskutečnou porci zábavy a k tomu je levný na údržbu. Stačí se s mířit s tím, že to není reprezentativní auto. Ale o to tady přece vůbec nejde. 8 z 10 hvězdiček. Jakmile bude mezi předními koly svor, dostane jich 9. Je to dokonalý nesmysl.
Technické parametry
Motor: | 2488 ccm L4 |
Výkon: | 232 koní při 6444 ot./min. |
Točivý moment: | 270 Nm při 5184 ot./min. |
Převodovka: | 5-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1050 kilogramů |
0-100 km/h: | 6 sekund |
Maximální rychlost: | 210 km/h |
Spotřeba: | 10+ l/100 km |
Objem kufru: | 1000+ litrů |