Hot-hatche zažívají obrovský boom, zájem o ně rapidně roste a na silnicích jich potkáte den ode dne víc. Nezáleží na tom, jestli jde o moderní kousek za ¾ milionu nebo vyjetého důchodce za pár korun, o všechny je zájem. A já se vůbec nedivím, protože ta auta jsou praktická, pekelně rychlá a některá umí být i zábavná.

Přede mnou stojí možná jeden z nejošklivějších hot-hatchů na trhu – Ford Focus Mk3 ST před faceliftem. Má zvláštní přední světla, kvůli kterým vypadá vykuleně, jako nechápavý trouba, jehož celé dětství šikanovali. Radši připlatit a koupit krásnou verzi po modernizaci, toto je až moc velký úlet špatným směrem… Ale proti gustu žádný dišputát, třeba se někomu líbí.

Uvnitř jsou parádní sedadla Recaro, ale tím bohužel vyloženě veselé věci končí. Prostorem neoslní ani neurazí, což platí i o materiálech v interiéru, jenže nic moc je ergonomie/rozmístění ovládacích prvků. Z tohoto hlediska to není zrovna nejpřívětivější auto. Mírné zlepšení a zařazení k šedému průměru proběhlo až po faceliftu, ale ani u něho to není žádná velká sláva.

Při klidné jízdě nepotěší prkenný podvozek, jenž by se dal použít jako mučící nástroj. Slovo drncá tady dostává zcela nový význam. Jenže potom člověk zaútočí na klikatou okresku a všechno mu odpustí. Působí vyváženě a jistě drží stopu, kterou nepouští. Stačí alespoň částečně umět skandinávský švih, na jeho konci ubrat plyn a dá se krásně vodit smykem (ano, někdy je to nečekané a můžete tak vidět bourat třeba Mégany R.S. na Nurburgringu). Řízení je velice přesné a strmé, podvozek hezky komunikuje přes sedadlo a řidiči nezbývá nic jiného než si tuto jízdu užívat plnými doušky.

O slovo se hlásí i přeplňovaný čtyřválec 2.0 EcoBoost, jenž přes šestistupňový manuál zásobuje přední kola hodnotami 250 koní a 360 Nm. Na přidání plynu reaguje agresivně, oproti nudným rivalům má sympatický zvuk, volant se při akceleraci zmítá ze strany na stranu, kola chytají vyjeté koleje a vy si připadáte, že krotíte šílenou bestii (jak akceleruje zjistíte v žebříčku 100-200 km/h ZDE). Někdo by to bral jako chybu, ale mně se to líbí, musíte s ním pracovat, snažit se ho pořádně řídit, nepozornost totiž trestá. Avšak je tady věc, která hodně chybí, mít ji, může soupeřit o samotného krále zábavnosti v dané kategorii. Tou věcí je samosvorný diferenciál, bez něho nejde plně zrychlovat na výjezdu ze zatáčky, přitom hrabe vnitřní kolo, což způsobuje nedotáčivost. V pasážích s prudkými zatáčkami se tak musíte smířit s tím, že vám konkurenti se svorem ujedou.

Ford Focus ST 2.0 EcoBoost je skvělé auto, ale na kolena ho sráží absence samosvorného diferenciálu a příliš tvrdý podvozek. Dávám 8 z 10 hvězdiček, protože rychlá jízda s ním mě vážně baví, jenže jsou tady ta výrazná ALE, kvůli kterým bych si ho nekoupil. Tuhé nastavení bych ještě skousnul, ale ten diferák ne. Naštěstí nástupce, generace Mk4, se představila s výkonnějším motorem, samosvorem a adaptivním podvozkem. Že by konečně Focus ST bez chyb? To zjistíme časem. Na druhou stranu, Mk3 jezdí výjimečně a za ty peníze (+/- 300 000 Kč) moc podobně praktických a zároveň zábavných hot-hatchů nekoupíte, Volkswagen Golf GTI je nudnější, Renault Mégane R.S. míň praktický a zbytek o kus dražší. Že by přeci jen stál za hřích?

Za propůjčení Fordu Focus děkuji společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • agresivní projev

  • dobré řízení

  • hravý podvozek

  • skvělá sedadla Recaro

  • absence samosvorného diferenciálu

  • příliš tuhý podvozek

  • nepříliš povedený interiér

Technické parametry

Motor1999 ccm L4 Turbo
Výkon250 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment360 Nm při 2000-4500 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonFWD
Hmotnost1462 kilogramů
0-100 km/h6.5 sekundy
Maximální rychlost248 km/h
Průměrná spotřeba10 litrů
Objem kufru316 litrů