Ford Focus ST 2.3 EcoBoost

Mám rád hot-hatche. A ještě radši ostré Fordy. Nebývají nejrychlejší, nejkvalitnější ani nejhezčí. Ale při jízdně umí okouzlit. Chovají se rošťácky, stále by vyváděly neplechu. Nikdy se s nimi nenudíte. I proto jsem si koupil už druhé ST. Tím prvním byl Focus ST170. Nádherně komunikativní, přesné a hravé auto. Opouštěl jsem ho s těžkým srdcem. Teď mám ST180 REVO Stage 2 se svorem atd. A jsem nadšený z toho agresivního projevu a obratnosti. Takže vám asi nemusím říkat, že na test nejnovějšího Focusu ST jsem se opravdu těšil.

Nejde pouze o to, že přede mnou stojí další stroj z mých oblíbených řad. Tyto pocity umím upozadit. Ovšem nové ST má vše, co se mi na starších líbilo, a navíc přidává vše, co předešlým chybělo (hlavně samosvor). Alespoň na papíře to tak vypadá. To znamená, že očekávání jsou vážně velká. Což je pro našeho Forda špatné. Když mám očekávání, bývám většinou zklamaný a kritický.

Vzhled a interiér

Aaaa ten zadek je fakt sexy. Dvě mohutné koncovky výfuku, křídlo à la duck tail a vystouplý nárazník. Vypadá nebezpečně. Škoda, že nepokračovali i v přední části. Zepředu se „tváří“ trochu jako ňouma. Nepůsobí dravě.

Možná se mi to jen zdá, protože je nemám vedle sebe. Ale oproti nové Fiestě ST mi interiér nepřipadá o moc prostornější. I palubní deska je podobná. Kdybyste mi řekli, že sedím ve Fiestě, asi na okamžik uvěřím. Pochválit musím místo na nohy vzadu, pohodlně si sednu sám za sebe i se svými 185 centimetry. Trocha kritiky putuje na použité materiály a zpracování. Zároveň jsem měl půjčenou čtyřkovou Octavii RS, jejíž vnitřek je vedle ST doslova prémiový. A jelikož jde o auto, které s výbavou hravě překročí 900 tisíc, chtělo by to zlepšení. Za mě největší mínus celého auta.

Každodenní jezdění

Hned po pár set metrech jízdy jsem mile překvapen. Je úžasné, kam se moderní hot-hatche posunuly. ST je pohodlné a příjemně tiché. Určitě překonává rivaly v podobě i30 N nebo Mégane R.S. Trophy a je v těsném závěsu za Golfem GTI. Oproti Focusu Mk3 ST jde o vítanou změnu a důležitý krok vpřed. Ten totiž drncal, skákal… Při běžné jízdě uměl být docela otravný. Ale tady? Není si nač stěžovat.

Dobývání okresek

Vyjíždím z města na svoji oblíbenou okresku, kde se jezdí i známé Barum Rally Zlín. S meziplynem podřazuji na dvojku a pedál plynu protláčím do motorového prostoru. Tam se začínají dít věci. Objemný čtyřválec s turbem táhne defacto od volnoběhu a s přibývajícími otáčkami roste jeho chuť. Po chvíli jsem se nachytal, že řadím okolo 5000, protože víc ani není potřeba. Už v tomto spektru vás dokáže katapultovat do nebezpečných rychlostí. Ale podržíte-li ho až za hranici 6000, můžete si ten jadrný motor vychutnat plnými doušky. Škoda, že zvuk dobarvuje softwarově, protože výfuk se umí hezky rozeznít sám o sobě. Kdo říká, že 280 koní je vedle 300 koňového Trophy a 320 koňového Type-R málo, je na omylu. Výkon je absolutně dostačující a už tak jsem si občas říkal, že na té klikatici mezi stromy letím až moc rychle.

Povedený motor doplňuje přesná kulisa řazení, ostré brzdy (na rychlé okresce v zimě jsem je neutahal) a hlavně samosvorný diferenciál. Ten se zakousne a vykrouží s autem ukázkový oblouk. Když v zatáčce odstavíte plyn, stopu zase hezky utáhne rozevlátý zadek. Dá se krásně nasměrovat na brzdách a potom si jen hrajete s plynem, svorujete, povolujete uzdu zadku a pořád dokola. Nové ST je úžasně poddajný stroj. Díky měkčímu podvozku neodskakuje na nerovnostech a drží stopu i na horší silnici. Tam, kde Trophy nebo i30 N neposlušně skáče, se dá ST vodit na limitu. Jasně, na okruhu to může být nevýhoda, ale na okresce nikoli. Jak už bývá u Fordu zvykem, strmé a hutné je řízení. Skvěle naladěné auto.

Verdikt

To auto je z jízdního hlediska skvělé. Z nových hot-hatchů patří rozhodně na špičku a jednoznačně mezi ty nejřidičtější. Ale i tak bych uvítal trochu agresivnější chování při jízdě na limitu. Na druhou stranu, alespoň se v něm nezabijete. Za sebe můžu říct, že jde o jednoho z králů kategorie. Ideální stroj na denní používání i dobývání klikatých okresek. A jaká je jeho největší chyba? Existuje Fiesta ST 1.5 EcoBoost. Ta jezdí velice podobně, není zas o tolik menší a krom rovinek určitě nebude pomalejší. A Focus mi nepřipadá o toho čtvrt milionu lepší. Moje rada? Pokud chcete ostrý hatchback, kupte si Fiestu ST. Budete stejně nadšení a ušetříte. Jestli vám jde o praktičnost, jděte do Focusu ST, ale ve verzi kombi. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

  • Kvalitní odhlučnění

  • Komfortní podvozek

  • Dokonale vyvážené chování při rychlé jízdě

  • Hutný motor

  • Poddajnost při rychlé jízdě

  • Lacině působící interiér

  • Uvítal bych větší náročnost na řidiče, více agrese

  • Existuje stejně dobrá a levnější Fiesta ST

Technické parametry

Motor:2261 ccm L4 Turbo
Výkon:280 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment:420 Nm při 3000-4000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:FWD
Hmotnost:1508 kilogramů
0-100 km/h:5.7 sekundy
Maximální rychlost:250 km/h
Spotřeba:9 litrů
Objem kufru:375 litrů