Hot-hatchů v karosářském provedení kombi je jako šafránu.

Ačkoliv klasické hot-hatche z trhu pomalu mizí, ještě před pár lety zažívaly obrovský boom. Avšak z nich odvozených kombíků bylo jako šafránu vždy, vzpomenout si zaslouží třeba Seat Leon ST Cupra, Škoda Octavia Combi RS nebo Ford Focus ST Kombi. Právě poslední zmíněný je brán za to nejagresivnější hot-kombi svojí doby, takže jsem nemohl odolat, když se objevil na ploše autobazaru Auto ESA. V dnešní recenzi přivítejte ojetý Ford Focus ST Kombi 2.0 EcoBoost Mk3 po modernizaci.

Focus ST vypadá dravě i jako kombík, obzvláště v jedinečném modrém laku.

Z dobových prospektů si ho můžete pamatovat hlavně ve výrazném oranžovém laku, který se na hatchback sice hodí, avšak na kombi působí možná až moc vyzývavě. Tomu sluší modrý lak, ve kterém vynikne, ale zbytečně nekřičí do světa. Maska vypadá dravě a členitá kola jsou sexy (přítelkyně říká, že se nehodí pro chlapy, protože vypadají jako kytičky), dost možná nejzajímavějším detailem je středová koncovka výfuku.

Uvnitř jsou skvělá Recara a na palubce stylové budíky, ale jinak je interiér spíše slabší.

Dvě osoby o výšce 185 centimetrů si za sebe sednou, ale vzadu to s prostorem žádná sláva není. Kufr se zdá být slušný, má objem 490 litrů, po sklopení sedadel 1516, avšak Leon s 587/1470 a Octavii s 610/1740 litry překonat nedokáže. Posádku naopak potěší kvalitní audio a řidiče vyhřívaný volant. Dále se mi líbí trojice budíků na palubní desce, které ukazují teplotu oleje, plnící tlak turbodmychadla a tlak mazací soustavy. Ergonomicky chvalitebně jsou rozloženy různé ovládací prvky. V neposlední řadě musím vyzdvihnout sedadla Recaro, z těch nebolí záda a skvěle drží tělo v zatáčkách, ehm… pokud nejste tlusťoch, navíc jsou ukotvena poměrně vysoko. Infotainment s dotykovou obrazovkou není nejlepší, ale dá se na něho zvyknout, horší je to s ospalým palubním počítačem. Pomalu, ale jistě se dostáváme k největšímu problému Mk3, tím je zpracování. Tvrdé plasty občas vržou a dveře při zavření vydávají zvuky, jako byste zabouchli plechovou popelnici. Konkurenční Leon Cupra třetí generace nebo Octavia RS sice nemají interiéry z nejkvalitnějších materiálů, ale Focus ST překonávají.

Při každodenním jezdění mě neštve jen příliš prkenný podvozek, ale i neustálé chytání se kolejí.

Nejnovější Focus ST Mk4 je skvělým daily, je poměrně komfortní a dobře odhlučněný, což však neplatí pro jeho předchůdce. V tomto směru na dvojici Cupra a RS ztrácí hlavně podvozkem, který sice funguje excelentně při rychlé jízdě, ale při normálním přemisťování leze na nervy svou tvrdostí. Posádku neustále natřásá a kolejí se chytá víc než je zdrávo. Já nad tím přimhouřit oko dokážu, ale zároveň si myslím, že mnoho potenciálních zájemců tím odradí, ještě více asi spotřeba. Okresky jezdí za 7-8, dálnice za 8-9 a města za 8.5-12 l/100 km. Mírně svižnější jízda znamená spotřebu přes 10. Já týden zakončil s hodnotou 11 l/100 km, a to jsem se opravdu rychle projel jen párkrát, protože skoro celý týden pršelo.

Milovníky řízení potěší přetáčivé tendence, přesné řízení i rychle reagující motor, ale bude chybět samosvor.

Stojím na hladkém asfaltu a přede mnou je asi kilometrová rovinka. Lehce prošlapávám plyn, přičemž si říkám, že zvuk dvoulitrového EcoBoostu je až moc utlumený, od té mohutné středové koncovky bych si představoval působivější divadlo. Řadím jedničku a s velmi opatrným přidáváním se dostávám až na dvojku do 4000 ot./min., kdy přední kola konečně přestávají hrabat. Motor se až s nečekanou chutí točí k hranici 6300 ot./min., kde mírně polevuje a za dalších asi 450 otáček zasahuje omezovač. Přesnou kulisou řazení tam házím trojku a posléze čtyřku i pětku, díky čemuž lížu hranici 200 km/h. Mimochodem, ze 100 na 200 km/h jsem se rozjel za 16.87 sekundy, což sice není oslnivé, ale stále docela slušné (Focus ST Mk3 hatchback: 16.43 s, Octavia III RS Combi: 16.83 s, Leon ST Cupra 300: 12.38 s). Přede mnou je pravoúhlá zatáčka, takže poddimenzované brzdy dostávají na p*del, zároveň mě netěší rozmístění pedálů, kvůli čemuž se mi nedaří trefovat přesné meziplyny. Před apexem jdu po plynu, ale okamžitě zjišťuji, že na něho musím velmi opatrně, protože tady není samosvor, takže neustále hrabající vnitřní kolo zapříčiňuje nedotáčivost. Motor naštěstí reaguje pohotově, takže výkon se dá dobře dávkovat. Zatáčka se zavírá, trochu ji utahuji volantem a do toho ubírám plyn. ST-čko okamžitě přechází do výrazné přetáčivosti, kdy mám skoro plný kontra a úsměv od ucha k uchu. Wow! Jedna z nejpřetáčivějších předokolek, jakou jsem řídil. K tomu to strmé, přesné řízení a agresivní chování při následné akceleraci, kdy umí hezky potahat za volant… Jo, to mě baví!

Vjíždím do lesa, kde je cesta rozbitá a vlhká, což znamená jediné, Focus začíná trpět. Plasty uvnitř vržou, auto mě nepříjemně natřásá, kola se chytají vyjetých kolejí a pod plynem neustále hrabou. Sakra, kde je ten samosvor?! Pokud máte třetí generaci Focusu ST, okamžitě jděte a nechte si ho namontovat. A žádné výmluvy, všichni utrácíte desetitisíce za zvyšování výkonu, výfuky a designové hovadiny, ale takto podstatnou věc opomíjíte. I s prací to vyjde na nějakých 40 000 Kč a z ST to udělá násobně lepší stroj. Konkurence v podobě Octavie III RS a Leonu Cupra totiž má chytré diferenciály VAQ, díky kterým se lépe řídí na limitu, a to i navzdory tomu, že nemá tak dobré podvozky ani řízení. Zároveň bych hledal přinejmenším lepší brzdové desky.

Na co si dát pozor při koupi ojetého hot-kombi Focus ST 2.0 EcoBoost? Jak je na tom se spolehlivostí?

Ceny ojetých Focusů ST Mk3 vyráběných v letech 2012-2018 se dostávají na zajímavé částky. Stojí od necelých 250 000 Kč za ojetější kusy před faceliftem a od nějakých 350 000 Kč za facelifty. Testovaný exemplář z konce výroby (2018) a nájezdem 85 000 kilometrů vyjde na 448 000 Kč. Ceny jsou aktuální k lednu roku 2024.

Na co si dát u takového auta pozor? V kategorii hot-hatchů, chcete-li hot-kombíků, nejvíce záleží na pečlivosti majitele před vámi. Troufnu si však říct, že vylítané kousky pozná skoro každý po pár kilometrech jízdy. Můj známý, mechanik Jan Cajthaml, specialista na ST/RS Fordy z JC Auto, mě upozorňoval především na motor, který vyžaduje kvalitní palivo, brzké výměny oleje a hlavně pořádně protahovat, jinak trpí na výrazné zanášení karbonem. Budete-li ho dusit a jezdit pomalu, brzy ho pohřbíte. Jinak jde o nadprůměrně spolehlivá auta, která při správném zacházení a údržbě na výraznější problémy netrpí. Neobvyklou bolístkou je odpadávání gumových lišt dveří, což trápí i tento jinak zachovalý kousek.

Focus ST Kombi je vedle konkurence v podobě Octavie RS nebo Leonu Cupra jako americký muscle car vedle vyšší střední třídy z Německa.

Kdyby měl od výroby samosvorný diferenciál, šlo by o nejlepší sportovní kombi s pohonem předních kol svojí doby. Sice je otravně tvrdý, motor nemá hezký zvuk a je užraný, ale je sním opravdová zábava. Dělá přesně to, díky čemu mám ostré předokolky rád. Je agresivní pod plynem, na který sympaticky rychle reaguje a navíc má návykově přetáčivé tendence. Taky jde o poměrně praktické auto, které se dá za rozumné peníze nejen pořídit, ale i provozovat. Se samosvorem bych mu dal 9 z 10 hvězdiček, ale sériovému autu teď nedám více než 7, i kvůli tomu, že nemá odpovídající brzdy.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Přetáčivé tendence.

  • Rychlé a přesné řízení.

  • Dobré řazení.

  • Sympaticky naladěný motor.

  • Dobrá sedadla Recaro.

  • Praktičnost.

  • Absence samosvorného diferenciálu.

  • Příliš tvrdý podvozek.

  • Chytání se kolejí.

  • Vysoká spotřeba.

  • Zpracování interiéru.

Technické parametry

Motor: 1999 ccm L4 Turbo
Výkon: 250 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment: 340 Nm při 2000-4500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1462 kilogramů
0-100 km/h: 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 248 km/h
Spotřeba: 9-12 l/100 km
Objem kufru: 490/1516 litrů

Fotogalerie: Ford Focus ST Kombi 2.0 EcoBoost Mk3 facelift