Když jsem testoval Focus ST-Line X 1.0 EcoBoost, tušil jsem, že vrcholné ST bude úchvatné
Když jsem měl na test Ford Focus Kombi ST-Line X 1.0 EcoBoost Hybrid (114 kW), bylo mi jasné, že nové ST bude absolutní pecka, obzvláště v nejvyšší výbavě ST X s příplatkovým paketem Track Pack. Teď stojí přede mnou, a i když jsme spolu zatím ujeli jen pár kilometrů, vím, že se mi bude vracet stěží. V dnešní recenzi přivítejte pravděpodobně poslední hot-hatch se spalovacím motorem od Fordu.
Track Pack zahrnuje černě lakované díly, lehčí kola, podvozek KW V3 a brzdy Brembo
Zajímavé je, že stejně jako Mk3, tak i Mk4 vypadá po faceliftu mnohem lépe. Masivní maska je doplněná o LED světlomety s Matrix technologií, které svítí tak dobře, že zapalují zajíce okolo silnice. Snad ještě více umí zapůsobit nízká záď s horizontálně umístěnými světly. Mimochodem, mohutné výfuky nemají žádné fake koncovky. Nejvýraznější částí testovaného kousku je zelený lak Mean.
Track Pack lze poznat podle černě lakované masky, střechy, zrcátek a křídla. Nová 19″ kola snížila neodpruženou hmotnost, za nimi vykukují čtyřpístkové třmeny Brembo s kotouči o průměru 363 milimetrů, což je nárůst 33 milimetrů (má je i Mustang Mach-E GT). V neposlední řadě je tu o centimetr nižší podvozek KW Variant 3, pro který Ford vyvinul vlastní nastavení. Komu by se tovární konfigurace nelíbila, může si ho uzpůsobit svému gustu – 12 nastavení pro stlačení x roztažení a 16 pro odskok tlumičů, zároveň lze měnit výšku.
Sedadla Ford Performance patří k těm nejlepším na trhu
Uvnitř modernizovaného Focusu je nový infotainment SYNC 4 s dotykovou 13.2″ obrazovkou. Ten je přehledný a rychlý, otravné je akorát dotykové ovládání klimatizace. Velkému displeji sekunduje 12.3″ přístrojový štít s hezkou grafikou. Trochu zbytečný je zastaralý head-up displej s vyjíždějícím sklíčkem. Ten naštěstí lze nechat deaktivovaný. Kapitolu povedeného systému uzavírá skvělé audio Bang & Olufsen.
Poznávacím znamením pro ST jsou sedadla Ford Performance, která nahradila starší Recaro. Při představení jsem se trochu bál, že Ford renomovanou značku překonat nedokáže, ale povedlo se. Sedadla jsou doslova fantastická, patří mezi nejlepší na trhu. Nejenže skvěle drží tělo v zatáčkách, ale taky jsou pohodlná na dlouhých cestách. Zároveň zajišťují slušnou pozici za volantem, takže ve sportovním Focusu konečně nesedíte jako na bidýlku. Volant skvěle padne do rukou a sympatická je i hlavice řadící páky. Lepší by mohlo být akorát rozmístění pedálů, které není vhodné pro meziplyny.
Co se praktičnosti týče, není si nač stěžovat. Velké odkládací prostory, vzadu hromada místa a kufr o objemu 392 litrů, respektive 1354 po sklopení sedadel.
Překvapivě použitelný hot-hatch se spotřebou pod 8 litrů
Ford Focus ST X je standardně dodáván s adaptivním podvozkem CCD, který z něho dělá nejen okreskového dravce, ale i příjemného společníka pro každodenní jezdění. Kdo si myslí, že s podvozkem V3 od KW to bude jen sportovní kostitřas, je na omylu. Je sice dost tuhý, ale dobře tlumí nerovnosti a hlavně nepropouští rázy do karoserie. Motor je ve standardním režimu kultivovaný, ale podle mírných vibrací jde cítit, že je uložený v pevných silentblocích. Objemný motor většinou znamená vysokou spotřebu, ale to neplatí pro 2.3 EcoBoost, který umí jezdit za méně než 8 l/100 km, s ilegálně těžkou nohou jsem lítal za 12. Kdybych měl hodně rýpat, u denního používání bych uvítal lepší odhlučnění podběhů.
Podprůměrná dynamika, ale extrémně rychlé reakce na plyn
Stojím na začátku okresky a čekám, jak se udělá větší mezera. U toho lechtám plyn, přičemž motor sympaticky brumlá a při překročení 4000 ot./min. strašidelně střílí do výfuku. Jen bych si odpustil to umělé zvýrazňování zvuku v interiéru. Přede mnou volno, na displeji svítí aktivovaný launch control a já vyrážím kupředu. Po 5.7 sekundách jedu 100 km/h. Skok ze 100 na 200 km/h trvá 15.83 sekundy, což je na tomto autě jediné zklamání. Škoda Octavia RS 2.0 TSI je o 2 setiny rychlejší a Peugeot 308 GTI dokonce o 7 desetin, na Hyundai i30 N Fastback Performance ztrácí 2.3 sekundy a na Renault Mégane Trophy 300 2.32 sekundy. I Seat Leon Cupra 280 vyrobený před 10 lety je o 2.37 sekundy rychlejší. Motor to naštěstí vynahrazuje projevem. S neutuchající chutí po benzinu výrazně zabírá už u 2000 ot./min. a s každým dalším douškem jeho moc sílí. Při 3000 ot./min. už se dá svižně předjíždět a mezi 4000 a omezovačem v 6500 ot./min. je to slast pro pravou nohu. Na plyn totiž reaguje excelentně, čímž předčí kdejaký atmosféricky plněný motor.
Chybí režim Individual, automatické meziplyny v nejostřejším nastavení nelze deaktivovat
Rovinka končí, stlačuji přehnaně jedovatý brzdový pedál a čtveřice pístků na obou stranách zarývají desky do velkých kotoučů. Účinek nevadnoucích brzd je tak silný, že mám co dělat, abych stíhal podřazovat. Tomu napomáhá krátká a přesná kulisa. V druhém odstavci jsem sice vytýkal rozmístění pedálů pro meziplyny, ale jsou tady automatické. To mě přivádí k drobnému nedostatku. Meziplyny nejdou vypnout a lze vybírat pouze z předvolených jízdních režimů, není tady individuální.
Fordem nastavený podvozek KW V3 + elektronicky řízený diferenciál eLSD = jeden z nejlépe zatáčejících hot-hatchů všech dob
Doslova nalítávám do ostrého vracáku a gumy se lepí k asfaltu jako pijavice k žíle. Řízení s příjemným odporem je přesné, takže nemám problém na centimetry přesně trefit apex. Kus před ním dávám plný plyn, přičemž elektronicky řízený diferenciál eLSD posílá většinu výkonu na vnější kolo. V kombinaci se stabilním podvozkem, který se navíc skoro vůbec nenaklání, dosahuju neuvěřitelné výjezdové rychlosti. WOW.
Další zatáčka se utahuje. V klasickém ST bych si pomohl cuknutím volantem a ubráním plynu, což vysune zadek do strany. Tady nic takového není potřeba, protože ST Track Pack jede jako Shinkansen po kolejích. Ubrání nebo dokonce brzdění v zatáčce znamená jen velmi mírné sklouznutí zadku. A to mám obuty pneumatiky ContiSportContact 5 namísto lepivějších Pirelli P-Zero Corsa 235/35 R19, které standardně dostanete v balíčku Track Pack. Vsadím se, že na nich bude efektivnost v zatáčkách ještě úchvatnější. Jen počítejte s tím, že jedna stojí přes 16 000 Kč.
Blížím se místu, kde se ukazuje, které podvozky jsou opravdu skvělé. Asfalt už není tak kvalitní, vlní se a najdou se i díry. Mnoho dobrých aut tady znervózní, ale Focus s KW ne, stále můžu letět absolutní hranu. Podvozek vůbec neodskakuje, pneumatiky jsou neustále v kontaktu s vozovkou a díky chytrému diferenciálu mají dost trakce i v takto náročných podmínkách. U toho přes sedadlo s dostatečným předstihem cítím, co auto dělá, takže vím, jak mám na dané situace reagovat. Možná to není taková sranda jako v klasickém ST, jemuž vlaje zadek ze strany na stranu, ale ta rychlost, čitelnost a komunikativnost mě baví stejně, ne-li víc. V tuto chvíli mě vůbec nezajímá, že 2.3-litrový čtyřválec s turbem dynamicky zaostává za konkurencí, protože rychlost v přímce vynahrazuje jinak. Pro připomenutí, produkuje výkon 280 koní při 5500 ot./min. a točivý moment 420 Nm při 3000-4000 ot./min., přičemž musí rozhýbat auto o hmotnosti 1506 kilogramů.
Ford Focus ST Track Pack je tak dobrý, že s pár drobnými úpravami navíc by si klidně mohl říkat RS
Smutnou zprávou je, že modernizovaný Focus ST Mk4 je s pravděpodobností blížící se jistotě tím posledním hot-hatchem od Fordu, minimálně se spalovacím motorem. Vždyť Fiesta ST už má několik týdnů po pohřbu. Je to velká škoda, protože tyto hot-hatche patřily a patří mezi jedny z nejlepších. Taky mě udivuje, že Ford zůstal jen u balíčku Track Pack. Proč? S lepším podvozkem, většími brzdami a lehčími koly funguje tak dokonale, že už chybí jen pár drobností k tomu, aby si mohl říkat RS. Stačily by dravější nárazníky, agresivnější maska, zvučnější výfuk a 50 koní navíc. Sice by pár lidí fňukalo, že nemá čtyřkolku jako předchozí RS, ale po svezení by jistě změnili názor. Dám ruku do ohně za to, že by to prodeje sportovního Focusu zvýšilo.
Jaký je můj finální verdikt? Jde o nejlepší Focus s pohonem předních kol. Ideální pro ty, kteří rádi brutální efektivnost na okruhu, okreskách, ale i při běžném jezdění. Zadkem už sice nehází tak zábavně jako standardní provedení, ale i tak je to kouzelné svezení, protože má jeden z nejlepších podvozků, jaké kdy sériové hot-hatche měly. Track Pack za 86 000 Kč si rozhodně připlaťte, protože pokud byste díly kupovali samostatně, zaplatíte mnohem víc. Základní cena pro Focus ST X je 1 023 900 Kč, náš výbavou naložený exemplář stojí 1 193 500 Kč. Jediné, co bych po jeho koupi udělal, je navýšení výkonu, protože motor má na víc. 9 z 10 hvězdiček.
Za havarijní pojištění děkuji Michalovi Veselému, který se pojišťování vozidel věnuje už od roku 2005. Hledáte-li kvalitní pojištění za rozumné peníze, určitě se mu ozvěte. Třeba na facebooku, kde se s Vámi rád pobaví.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2261 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 280 koní při 5500 ot./min. |
Točivý moment: | 420 Nm při 3000-4000 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1506 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.7 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Průměrná spotřeba: | 8-12 l/100 km |
Objem kufru: | 392/1354 litrů |