Ford Kuga 2.5 Duratec Hybrid

Ford Kuga není auto, které by vás pobavilo v každé zatáčce. S hybridním pohonem vás ale tiše, úsporně a pohodlně odveze do cíle. To je hlavní určení.

Zábavu hledejte jinde 

Občas jsem slyšel reakce, že Kuga není vůbec zábavná a jak je to vlastně špatně. Ale proč by měla být? Dobře, to písmeno S v označení SUV je možná trochu zavádějící. Kuga sportovní ambice nemá. To taková Puma, která má i dravější název, dostala ostrou verzi ST. Tam se to hodí. Větší, a hodně podobný, sourozenec přikládá váhu spíše komfortu.

Vzhledem k tomu, že se jedná většího příbuzného, nabídne i více prostoru. Dalo by se říct, že rodinné požadavky zvládne naprosto s přehledem. Uznejte sami, i menší kufr v případě hybridu obsáhne 581 litrů nákladu a po sklopení zadních opěradel dokonce 1530. Zadní sedačky se navíc dají posouvat, takže si můžete vybrat mezi pohodlím pro posádku a velikostí zavazadelníku. A i pokud máte nastavení na co nejvíce litrů, tak se dozadu dospělý člověk vejde. Ne už tak komfortně, ale vejde.

Test vozu Ford Kuga 2.5 Duratec Hybrid

Výkonnější motory jen s vyšší výbavou

Z výbav máte na výběr klasicky Trend, který značí základ a v této výbavě lze mít jen motorizaci 1.5 EcoBoost se 120 koňmi. Pokud ale sáhnete po vyšší výbavě Titanium, už jsou na výběr jiné motorizace – benzínová 1.5 EcoBoost se 150 koňmi a naftový 1.5 EcoBlue se 120 koňmi. Zde přichází podle mě jedno negativum – proč nelze mít s výbavou Titanium hybridní pohon? Nebo dvoulitrovou naftu? Tyto motorizace jsou určené výbavám ST-Line, ST-Line X a luxusní Vignale. Podle mě je to škoda.

Kuga je pohodlné a tiché auto. Naprostý smysl mi dává ve výbavě Titanium s hybridní motorizací, kterou jsem zkoušel. Sportovnost stejně nenabídne – ani auto samotné, ani motor. Tak proč se tak snažit vypadat? Navíc menší kola, která výbava Titanium má, by pohodlí ještě pomohla. Ale je to prostě tak, třeba se v budoucnu situace změní.

test Ford Kuga 2.5 Duratec Hybrid

Výbava zní sportovně, ale pohodlí stále hraje prim

Testovaná výbava ST-Line X naštěstí nemá nijak výrazně sportovní, a tedy na delších cestách nepohodlná, sedadla. V autě se cestuje naprosto pohodově a tomu hodně pomáhá jak již zmíněné ticho, které je u ST-Line ještě větší díky akustickým sklům, tak audiosystém B&O, který tato výbava nabídne. Ten hraje moc dobře, jediné na co jsem narazil, tak při vyšších hlasitostech v basových částech trochu drnčí dveře. To však není vina audiosoustavy, ale výplní dveří.

Interiér moc velký odvaz nenabídne. Je tmavý, přístrojová deska pro Ford naprosto typická, stejně jako palubní systém. Někdo by řekl, že je to vše hezky přehledné. A někdo, že je to už celkem zastaralé. Já se přikláním k druhému táboru, nějaké omlazení jak systému, tak interiéru, by nebylo od věci. Je ale pravda, že milovníci tlačítek si přijdou na své, jimi se ovládá vlastně vše.

Třeba ale i přepínání jízdních režimů. A není to úplně nejlepší možnost. Protože je jich hodně a tlačítkem se přepínají, jinak to nejde. Může se tak stát, že se chcete dostat ze sportovního režimu na normální. Čeká vás asi pět zmáčknutí tlačítka. Pokud normální režim přejedete, tak vše ještě jednou. Toto přepínání doprovází změna grafiky budíků, která není úplně nejrychlejší.

Test Ford Kuga

Hybrid, který rozhodně dává smysl

Hlavní u tohoto auta je však pohonná jednotka. Jedná se o klasický hybrid, tedy žádné nabíjení, o vše se stará systém sám. Vy jen tankujete benzín do motoru o objemu 2,5 litru, což je slušný základ! Člověk by si tedy řekl, že toho benzínu bude tankovat hodně, když je to velký motor. A vůbec to tak není. Když jsem jezdil ve městě, neměl jsem problém se dostat hodně pod 4 litry na sto. V kombinovaném provozu jsem měl průměr 5,1 litru. Na motor, který má 190 koní a pohon všech kol je to parádní číslo a dokonce pod udávanou hodnotou.

Nabízí se tedy srovnání s naftovou motorizací, která je 2.0 EcoBlue AWD, takže vždy s pohonem všech kol. Ta nabídne shodných 190 koní. Není možné ji mít ve výbavě ST Line, zatímco hybrid v této výbavě mít můžete. Diesel lze mít až od ST-Line X a pak vyjde na 862 900 Kč. Benzínovo-elektrickou verzi získáte za 842 900 Kč. Navíc můžete i ušetřit, pokud oželíte pohon všech kol, pak vyjde v této výbavě na 792 900 Kč.

Diesel je tedy dražší. A tento rozdíl nedohání ani spotřebou, kterou má hybrid menší (ve městě výrazně), kultivovaností a ani servisní náročností, protože co může být jednoduššího, než velký benzínový motor a elektromotor. Neznamená to ale, že by naftový motor neměl využití – například na dálnici se bude jedna stále o výbornou volbu. Nebo pro tahání přívěsu, diesel jako jediný utáhne 2100 kg, hybrid jen 1500 kg.

Pak tu máme ještě plug-in hybrid. Taková verze je o 140 tisíc dražší, pohon všech kol nenabídne, zato má ale 225 koní a jedná se tak o nejvýkonnější verzi. Jak to však u plug-in hybridů bývá, vyžaduje specifický přístup. A pokud nemáte auto kde nabíjet, budete jezdit se spotřebou stejnou, jako u klasického hybridu. To je potřeba Fordu pochválit – u plug-in hybridu uvádí i spotřebu s vybitou baterií.

Má co nabídnout, sportovnost to ale není

Hybridní Ford Kuga není nástroj na rychlé zdolávání okresek. Je to hlavně pohodlné a tiché velké auto. S moc povedeným hybridem pod kapotou, který dokáže být úspornější, než naftový motor. Jedná se o ideálního univerzála – ve městě nabídne skvělou spotřebu, mimo město dostatek výkonu. A vždy plno pohodlí a prostoru.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Ford Kuga 2.5 Duratec Hybrid