Ford Kuga již od první generace rozděluje lidi na dva tábory

Ford Kuga je kontroverzní auto. Už první generaci někteří milovali, ale další nenáviděli. Přeneslo se to i do generace druhé. Tato auta měla přednosti především v podobě dobrých podvozků. Oproti jiným SUV šlo o nadprůměrně dobře ovladatelná auta. Na druhou stranu, ergonomie nebyla dokonalá, což platí i pro automatické převodovky a některé motory. V dnešní recenzi máme již třetí generaci Kugy, která se prý ve všech směrech výrazně zlepšila. Tak se pojďme podívat na ST-Line X s přeplňovaným tříválcem 1.5 EcoBoost, manuální převodovkou a pohonem předních kol.

Ford Kuga třetí generace je kus výrazného auta

Ford Kuga uměl zaujmout odjakživa. Vždy vypadal dravě a šmrncovně. V tom pokračuje i třetí generace, která navíc výrazně narostla ve všech směrech. Je to velké, dospělé auto, v červeném laku Lucid až extravagantní. Zepředu působí štíhle, zezadu mohutně a svalnatě.

Interiér nevypadá zrovna hodnotně, ale za tu cenu mu to odpustíte

Ford Kuga ve vysoké výbavě ST-Line X s 1.5-litrovým tříválcem EcoBoost a manuální převodovkou startuje na 748 900 Kč (zvýhodněná cena, kterou Ford dlouhodobě poskytuje). S příplatkovým lakem, sadou Winter Plus, bezdrátovým nabíjením, alarmem, tažným zařízením a sadou Technology vyjde na 846 600 Kč. To je krásná cena za velké vybavené SUV. Proto mu s radostí odpustíte pár chybiček. Jaké jsou? Informační systém je trochu zastaralý, co se rychlosti i zobrazení týče. Nejpůsobivější nejsou ani použité materiály. Nakonec tady máme sedadla, která sice jsou pohodlná, ale vysoko ukotvená a nepodrží v zatáčkách. Naštěstí jsou tu i velké přednosti. Líbivý displej místo budíků, dostatek odkládacích ploch, hromada místa ve všech směrech (obzvláště na nohy vzadu, opěradla zadních sedadel lze individuálně nastavovat), povedené audio Bang & Olufsen a velký kufr o objemu 590/1475 litrů.

Podvozek je tvrdý, ale Kuga díky němu skvěle zatáčí, navíc jezdí za 6 litrů

Pokud byste se chtěli smát, že pod kapotou je 1.5-litrový tříválec, stačí ujet pár stovek metrů k tomu, abyste zjistili, že je naprosto dostačující. Příjemně zabírá v širokém spektru otáček a na tříválec je velmi kultivovaný i dobře odhlučněný. Mírné škubání, které se projevuje hlavně v řízení, nastává ve chvíli, kdy motor odpojí jeden válec a jede pouze na dva. To však vynahradí spotřebou. Když budete ve městech a okreskách předvídat a na dálnicích pojedete do 120 km/h, dlouhodobý průměr se usadí pod 6 litry. To je na benzinové SUV se slušnou dynamikou vážně solidní výkon. Když se nebudete hlídat, tak ani v tomto případě se většinou nedostanete přes 7.5 litru. Před 14 dny jsem jezdil výkonnějším tříválcem 1.0 EcoBoost ve Fordu Puma, který sice byl zajímavý, ale kvalit 1.5 EcoBoost nedosahoval téměř v žádném směru. Motor si dobře rozumí s šestistupňovým manuálem disponujícím přesnou kulisou řazení. Řízení je přesné, rychlé a má dobře nastavený odpor posilovače. V kombinaci se sportovně nastaveným podvozkem dokáže dosahovat nadprůměrně vysokých rychlostí v zatáčkách. To si však bohužel vybírá daň v podobě komfortu. I na základních 18-palcových kolech (pro ST-Line X) je Kuga tvrdá a na rozbitých pražských cestách propouští rázy do karoserie. Na hezké silnici je to fajn, ale na těch ostatních vám občas poleze na nervy. Proto bych přemýšlel, jestli radši nezvolit základní výbavu Titanium nebo naopak vrcholnou Vignale (jen HEV a PHEV), které mají měkčí pružiny. Vyzdvihnout si zaslouží působivé odhlučnění.

Ford Kuga patří mezi špičku, když budete hledat to nejlepší poměr cena/výkon

Za cenu 846 600 Kč jde o doporučeníhodné SUV. Když mu odpustíte tvrdší podvozek, zastaralejší informační systém a sedadla bez bočního vedení, oblíbíte si ho. Ford Kuga nejenže skvěle zatáčí, je dobře odhlučněný a praktický, ale taky potěší velmi příjemnou spotřebou. Je to dobré rodinné SUV, které si může odvézt 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Kvalitní odhlučnění
  • Nízká spotřeba okolo 6 litrů
  • Jistota a ovladatelnost v zatáčkách
  • Prostorný interiér
  • Příznivé zvýhodněné ceny
  • Tříválec odpojuje jeden válec, což doprovází lehké škubání

  • Tvrdý podvozek na rozbitých městských silnicích

  • Informační systém působí zastarale

  • Vysoko ukotvená sedadla se slabším bočním vedením

Technické parametry

Motor: 1498 ccm L3 Turbo
Výkon: 150 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 240 Nm při 1600-4000 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1579 kilogramů
0-100 km/h: 9.7 sekundy
Maximální rychlost: 195 km/h
Spotřeba: 6 l/100 km
Objem kufru: 590/1475 litrů

Fotogalerie