Nejlevnější motorizace 1.5 EcoBoost si nedávno vysloužila kladné hodnocení, jak si povede nejdražší plug-in hybrid?

Ford Kuga už jsem tady měl v základní motorizaci 1.5 EcoBoost s výbavou ST-Line X. Za 846 600 Kč i s ostatními příplatky šlo o doporučeníhodné SUV, které si vysloužilo kladné hodnocení 8 z 10 hvězdiček. Do dnešní recenze přijel kousek ve stejné výbavě, ale s nejdražším plug-in hybridním pohonem a dalšími příplatky s konečnou cenou přesahující 1 060 000 Kč. Dává vedle levnějšího sourozence smysl? To se pokusíme zjistit.

Modrý lak Metallic není extravagantní, ale umí zaujmout

Zadek Fordu Kuga je svalnatý a mohutný, čímž budí respekt. V dnešní době neobvyklá je dvojice koncovek výfuku, za což dávám plusové body. Přední část už sice tak charismatická není, ale potěší parádní LED světlomety s technologií Matrix. Líbí se mi modro-šedý lak Metallic, který není extravagantní, ale umí zaujmout.

Nadprůměrná praktičnost, ale špatná pozice za volantem a obyčejné plasty

Interiér mezigeneračně razantně narostl, jako by Kuga vystoupala do kategorie větších SUV. Praktičnost je nadprůměrná – vzdušná kabina, vzadu hromada místa pro nohy i hlavu a kufr o slušném objemu 581 nebo 1530 litrů se sklopenými sedadly. Bohužel na autě je znát věk, obzvláště na infotainmentu a jeho malé obrazovce. Taky vyjíždějící head-up displej už je za zenitem, protože většina rivalů informace promítá přímo na okno. Nejkvalitnější nejsou ani použité materiály. Uvnitř sice nic nevrže, ale plasty jsou na pohled lacinější než u konkurence. A tím výčet nedostatků nekončí. Chtěl bych sedět níž, dál a volant si přisunout blíž k tělu. Uvítal bych i delší podsedák. Abych jen nehanil. Fajn je displej místo klasických budíků a potěší kvalitní audio Bang & Olufsen.

Kuga patří mezi nejlépe zatáčející SUV na trhu

Plug-in hybrid při pohledu do brožury zrovna nenadchne. Nejenže není k dispozici s pohonem všech kol, který lze mít pouze u klasického nenabíjecího hybridu HEV, ale taky disponuje mezi SUV mizernou světlou výškou 169 milimetrů, čímž se řadí jen kousek nad běžná auta. Ostatní Kugy mají až 194 milimetrů (výbavové stupně ST-Line mají trochu nižší a tužší odpružení). Oba hybridy mají o pár desítek litrů menší kufr než klasický 1.5 EcoBoost. A tím výčet negativ zase nekončí. Plug-in hybrid je s 1769 kilogramy nejtěžší, takže počítejte s rychlejším opotřebením pneumatik.

Konec teorie, pojďme se podívat, jak funguje v reálném světě. Nebudu vás dlouho napínat, skvěle. Právě se díváte na jedno z nejlépe zatáčejících SUV na trhu. Stopu drží s takovou jistou, že bude stíhat kdejaký sportovně střižený hatchback. Řízení je poměrně přesné a má docela příjemný odpor. Brzdy se sice špatně dávkují, ale umí za to vzít a hybridní ústrojí poskytuje dostatek dynamiky. Pokud rádi rychle lítáte po okreskách a z nějakého důvodu chcete SUV, Kuga vás mile překvapí. Nutno podotknout, že HEV a klasika 1.5 EcoBoost zatáčí ještě o trochu líp.

Jaká je spotřeba v porovnání s konkurencí? A jak rychle se nabíjí?

Skvělá je spotřeba plug-in hybridního ústrojí, a to i s vybitou baterií. Na dálnici si vezme méně lichotivých 8 l/100 km, ale všude jinde je to pohádka. Město umí projet do 5 l/100 km a okresky zvládá za hodnoty okolo 5 litrů. Kombinovanou spotřebu lze držet pod 6 l/100 km. Baterie o kapacitě 14.4 kWh (13 kWh využitelná) se umí dobít za 6 hodin z běžné zásuvky nebo za 3 a čtvrt hodiny při použití AC nabíjecí stanice. Na plně nabitou baterii zvládne ujet okolo 50 kilometrů. Spotřebou benzinu tak konkurenci doslova drtí. Vybitý Citroën C5 Aircross Plug-in hybrid 225 si v každé situaci kromě dálnice řekne o 2 litry více a na plné nabití ujede zhruba o 10 kilometrů méně. Volkswagen Tiguan 1.4 TSI eHybrid má elektrický dojezd taky zhruba o 10 kilometrů nižší a s vybitou baterií jezdí za podobnou spotřebu jako Citroën. Nedávno jsem testoval i MG EHS 1.5 TGI PHEV, které sice má větší baterii, ale nižší dojezd na elektřinu a po vybití o 3 litry vyšší spotřebu.

Skvělé plug-in hybridní SUV Kuga ST-Line X má jedno výrazné mínus, které se dá vyřešit vyšší výbavou Vignale

Oproti konkurenčním plug-in hybridům je za hezké peníze, patří mezi nejpraktičtější v kategorii, skvěle zatáčí a nad lacinějšími materiály v interiéru a zastaralým infotainmentem se dá přivřít oko. Navíc je tady jeden z nejlepších plug-in hybridních systému, který jezdí za hubičku. Jenže ani tak nemůžu dát víc než 7 z 10 hvězdiček. Proč? Podvozek je sice bezkonkurenční při rychlé jízdě, ale na poměry SUV je přehnaně prkenný. V kombinaci s 19″ koly bouchá a propouští rázy do karoserie. Nepomáhají tomu ani poměrně tvrdá sedadla s krátkým podsedákem. Dává smysl jen v případě, že jezdíte pouze po hladkém asfaltu nebo vyžaduje schopnost velmi rychle prolétat klikaté okresky. Pokud by byl snížený komfort nepřekonatelnou překážkou, mám pro vás řešení. Připlaťte si a místo ST-Line X za 914 900 Kč kupte Vignale za 974 900 Kč. To má nejen vyšší výbavu v základu, ale není osazeno sníženým a tužším podvozkem jako výbavové stupně ST-Line. Taky si nepřiplácejte 19″ a 20″ kola, ale zůstaňte u 18″.

Na závěr jedna malá rada. Nemáte-li v plánu Kugu pravidelně nabíjet, sáhněte po hybridním provedení HEV s menší 1.1 kWh baterii, která se dobíjí jen rekuperací. Ve městě a na okreskách jezdí skoro stejně úsporně jako vybité PHEV, na dálnici dokonce o 1 litr úsporněji. Navíc je lehčí, díky čemuž líp zatáčí, taky je k dispozici s pohonem všech kol. A pokud se spokojíte s manuálem, sáhněte po 1.5 EcoBoost, který má nejlepší jízdní vlastnosti a spotřebu pouze o 1-2 litry vyšší. Zatímco PHEV ve výbavě ST-Line X stojí 914 900 Kč a HEV 820 900 Kč, tak za 1.5 EcoBoost dáte krásných 718 900 Kč.

Plusy a mínusy

  • Prostorná kabina

  • Kvalitní odhlučnění

  • Kultivovaný hybridní pohon

  • Bezkonkurenční spotřeba i s vybitou baterií

  • Velmi dobře zatáčí

  • Obyčejné plasty v interiéru

  • Zastaralý infotainment s malou obrazovkou

  • Krátký podsedák

  • Kvůli baterii nižší světlá výška

  • Příliš tuhý podvozek

Technické parametry

Motor: 2490 ccm L4 + elektromotor
Výkon: 224 koní
Točivý moment: 200 Nm
Převodovka: variátor
Pohon: FWD
Hmotnost: 1769 kilogramů
0-100 km/h: 9.2 sekundy
Maximální rychlost: 200 km/h
Průměrná spotřeba: 5-7 l/100 km
Objem kufru: 581/1530 litrů

Fotogalerie: Ford Kuga ST-Line X 2.5 Duratec Hybrid (PHEV)