Je full-hybrid 2.5 Duratec s pohonem 4×4 tou nejlepší motorizací pro Ford Kuga třetí generace CX482?

Ford Kuga vyráběný od roku 2008 je stálicí mezi středně velkými neprémiovými SUV. Když jste chtěli šetřit na palivu, odjakživa jste sáhli po naftové motorizaci. Jenže ta už aktuálně v nabídce není, takže co teď? Řešením je 2.5 Duratec Hybrid (HEV), mimochodem jediná motorizace, která je dostupná se čtyřkolkou. Do dnešní recenze přijel kousek v nejnovějším výbavovém stupni ST-Line X Graphite Tech, díky němuž přiváží nejen bohatou výbavu za zajímavou cenu, ale i působivý design.

Výbavový stupeň ST-Line X Graphite Tech má sportovní doplňky, šedý lak a černá kola.

Kdo by před 20 lety čekal, že budeme oslavovat, když auto dostane dvě reálné koncovky výfuku? Asi nikdo, ale teď je to tady. Za to do Fordu posílám jedno malé, bezvýznamné plus. Velmi se mi líbí celá zadní část, vypadá svalnatě, budí respekt. To stejné se nedá říct o přídi, která je spíše roztomilejšího rázu. Nechybí ani dobře fungující LED světla s Matrix technologií. Nejnovější výbavový stupeň Graphite Tech Edition poznáte podle sportovních doplňků, šedého laku Matter, červených brzdových třmenů a černých kol o rozměru 19″, ta obouvají pneumatiky 225/55.

Interiér patří mezi nejpraktičtější v kategorii, ale nad zbytkem je potřeba přivřít obě oči.

Hybridy dojezdové kolo většinou nemají, ale tady je, což beru jako výrazné plus. Zachován zůstal i velký kufr o objemu 581 nebo 1530 litrů se sklopenými sedadly. To znamená, že interiér mezigeneračně značně narostl. Kabina je vzdušná, hromada místa je i vzadu. Nedokáže však zapřít svůj věk (CX482 se vyrábí od roku 2019), obzvláště, co se displeje informačního systému týče. I head-up displej už je za zenitem, v době, kdy konkurenti promítají přímo na sklo, je tu stále vyklápěcí sklíčko. A s kritikou nekončím, protože SUV této kategorie by si zasloužilo alespoň trochu kvalitnější plasty. Že už bych se měl uklidnit a začít chválit? Ještě ne, ačkoliv jde o mé oblíbené SUV, mám další výtku – pozice za volantem. Chtěl bych sedět níž a mít možnost více vysunout volant, sedadla navíc nemají boční vedení. Naopak fajn je displej místo klasických budíků a potěší i kvalitní audio Bang & Olufsen. Jednou z největších předností jsou zadní sedadla dělaná v poměru 60:40, lze je posouvat a nastavovat sklon opěredel. Zajímavostí je, že na tažné zařízení se dá zavěsit brzděný přívěs o hmotnosti až 1500 kilogramů, zatímco základní tříválec 1.5 EcoBoost zvládá o 100 kilogramů více.

Tato Kuga je velké SUV s 2.5-litrovým benzinovým motorem a pohonem všech kol, ale i navzdory tomu umí jezdit za 6 litrů.

Je zajímavé, že v době downsizingu a elektrifikace si hybridy od Fordu zachovávají velké benzinové motory s atmosférickým plněním. Pod kapotou bije čtyřválcové srdce o objemu 2.5-litru, které pracuje v Atkinsonově cyklu a produkuje výkon 152 koní při 5500 ot./min. a točivý moment 200 Nm při 4500 ot./min. K tomu se za pomocí bezestupňové převodovky e-CVT připojuje vodou chlazený elektromotor o stádu 125 koní a krouťáku 230 Nm. Elektromotor napájí baterie o kapacitě 1.1 kWh. Kombinované hodnoty jsou 190 koní a 250 Nm. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 9.5 sekundy a maximální rychlost je 196 km/h.

Zrychlení udávané výrobcem sice působivé není, ale v reálném světě hybridní ústrojí tahá naprosto dostatečně. Pocitově to zlepšuje především okamžitý záběr elektromotoru, který zajišťuje dobrou pružnost. Realita je však taková, že rychlejší než 1.5 EcoBoost (150 koní, 240 Nm) s manuálem a pohonem předních kol není. Naštěstí to vynahrazuje hospodárností, kde základní motor 1.5 EcoBoost bere 7 l/100 km, hybrid si žádá méně než 6 l/100 km, což byl i můj týdenní průměr. Spotřeba je srovnatelná s plug-in hybridní variantou, tedy město za necelých 5 až 6 l/100 km, stejně tak okresky. Na dálnici je dokonce úspornější, spokojí se zhruba se 7 l/100 km. A to jsou nádherné hodnoty na takto velké SUV. Týden před Kugou jsem testoval Corollu Cross, hybrid od Toyoty, která má ty nejúspornější hybridní systémy na trhu. Má taktéž full-hybrid s benzinovým motorem o podobném výkonu, pohon všech kol, ale je menší a lehčí, a i navzdory tomu je úspornější pouze o nějakého půl litru na sto kilometrů. Zajímá vás, jak tento konkurent jezdí? To se dozvíte v testu Corolly Cross Premiere Edition 2.0 hybrid e-CVT 4×4. Teď zpět k modrému oválu. Velmi mě potěšila převodovka, pracuje hladce a skvěle se hodí ke kultivovanému motoru. Tento hybridní systém se díky skvělému naladění řadí mezi ty nejlepší v dané kategorii.

ST-Line má tužší podvozek, který je v kombinaci s 19″ koly až moc tvrdý, ale vynahradí to skvělými schopnostmi při rychlé jízdě.

Máte-li rádi svižný styl jízdy, Kugu si zamilujete. Drží jako o polovinu lehčí hatchbacky, skvěle maskuje hmotnost a nenaklání se jako 20-letá ojetina s mrtvým podvozkem. Díky nižší hmotnosti 1698 kilogramů zatáčí lépe než 1769-kilový plug-in hybrid, ale o trochu hůře než 1.5 EcoBoost s váhou 1579 kilogramů. Avšak jakmile se zhorší podmínky nebo se přitlačí na pilu na sněhu či šotolině, díky pohonu všech kol je nejlepší variantou právě HEV. S autem se dobře pracuje nejen díky povedenému podvozku, který je u výbavových stupňů ST-Line trochu tužší a nižší, ale i díky strmému a přesnému řízení.

Bohužel, skvělé schopnosti v zatáčkách přiváží i stinnou stránku. V kombinaci s 19″ koly je podvozek dost tvrdý, dává vědět i o těch nerovnostech, kterých si v jiných SUV skoro nevšimnete. A to jsou k dispozici ještě příplatková kola o průměru 20″, takže na ty okamžitě zapomeňte. To mě přivádí k myšlence, že ačkoliv je ST-Line X Graphite Tech tou nejhezčí Kugou, zřejmě bych sáhl po trochu dražším, ale v základu ještě vybavenějším stupni Vignale. Ten má trochu pohodlněji naladěný podvozek a menší 18″ kola s pneumatikami 225/60, což komfort ještě umocňuje. V kombinaci s kvalitním odhlučněním je právě Vignale tou nejpříjemněji jezdící Kugou. Skvělou volbou je i základní Titanium (od 622 900 Kč), avšak tady je k dispozici pouze jediná motorizace 1.5 EcoBoost.

Hybridní Kuga s pohonem všech kol se nebojí ani lehkého terénu.

Světla výška je dle specifikace až 194 milimetrů, čímž výrazně překonává plug-in hybridní provedení, které se kvůli v podlaze umístěné baterii dostává na 169 milimetrů (výbavové stupně ST-Line mají mírně snížený a tužší odpružení). To znamená, že v kombinaci s pohonem všech kol se nezalekne ani lehkého terénu. Zatímco ostatní výrobci čtyřkolky dělají tak, že zadní kola pohání výhradně elektromotor, tady je to stará škola, takže klasické diferenciály a kardan vedoucí dozadu. A že to funguje parádně. Pohon si poradí s většinou nástrah běžného světa, i v místech, kde už to mnoho konkurentů vzdává.

Skvělý hybridní systém, praktičnost a dobrý podvozek z Kugy dělají jedno z nejlepších aut v kategorii.

Z těchto neprémiových rodinných SUV mám na vrcholu stále Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE. Je komfortní, dobře zatáčí, disponuje úžasnou čtyřkolkou a krásným interiérem. Jenže má vyšší spotřebu a cena této motorizace startuje na 1 234 990 Kč, což je mnohem více než u Kugy. ST-Line X Graphite Tech s ústrojím 2.5 Duratec Hybrid (HEV) a pohonem AWD začíná na 940 900 Kč. S několika dalšími příplatky se dostane k 1 000 000 Kč, což je dobrá cena za auto, které bezkonkurenčně zatáčí, má kvalitní pohon všech kol, parádně nízkou spotřebu a praktický interiér. Odvézt si může 8 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Kultivovanost hybridního pohonu

  • Spotřebou překonává i naftové motorizace

  • Dobré odhlučnění

  • Velmi schopně zatáčí

  • Vnitřní prostor

  • Laciné plasty v interiéru

  • Malá obrazovka informačního systému

  • Posed za volantem

  • Tuhý podvozek

Technické parametry

Motor: 2488 ccm L4 + elektromotor (baterie 1.1 kWh)
Výkon: 190 koní (152 při 5500 ot./min. + 125 el.)
Točivý moment: 250 Nm (200 při 4500 ot./min. + 230 el.)
Převodovka:
Pohon: AWD
Hmotnost: 1698 kilogramů
0-100 km/h: 9.5 sekundy
Maximální rychlost: 196 km/h
Průměrná spotřeba: 5-7 l/100 km
Objem kufru: 581/1530 litrů

Fotogalerie: Ford Kuga ST-Line X Graphite Tech 2.5 Duratec Hybrid (HEV) AWD