Ford Mondeo je známý tím, že se řadí mezi nejobratnější kombíky střední třídy. Odjakživa měl pod kapotou zajímavé motory, které z něho ve vrcholných verzích dělaly jedinečné stroje. Mondeo ST200 Mk II má atmosférický šestiválec, v čemž ho následovalo i Mondeo ST220 Mk III. Jsou to kouzelná auta, která se umí vrýt pod kůži. O nic hůř na tom není ani novější Mondeo 2.5 Duratec Mk IV, které pod kapotou ukrývá přeplňovaný pětiválec z Focusu ST. Jenže s faceliftem pětiválec utichl a přišel přeplňovaný čtyřválec EcoBoost. Otázkou zůstává, zda-li může být Mondeo s “obyčejným“ čtyřválcem hrdým nástupcem předešlých vůdců výjimečné rodiny, nebo jestli je pouze cizoložným bastardem.

Design Mondea IV mám rád. Je svěží, má spoustu zajímavých detailů a působí dravě. Není tak nudný jako Volkswagen Passat ani tak zavalitý jako Opel Insignia. Je to zlatý střed, ideál, který umí zaujmout.

Podobně na tom je i interiér. Ten až na pár lacinějších plastů působí kvalitně a honosně. Je široký, sedadla jsou příjemná a celkově je to velmi útulné místo k posezení. Na prostor si nebudou stěžovat ani cestující na zadních sedadlech a kufr má objemu na rozdávání. Jedinou větší výtku mám k informačnímu systému, který je složitý a nepřehledný.

Stačí stisknout tlačítko a přeplňované srdce z vrcholu nabídky tiše naskočí. Motor je kultivovaný a má dostatek točivého momentu v nízkých otáčkách. Převodovka řadí většinu času hladce, ale občas si neodepře mírné cuknutí. Přívětivá je spotřeba, kterou lze bez problému srazit pod 10 litrů. Nicméně podobně se v běžném provozu uměl chovat i šestiválec z předchozího modelu a turbo pětiválec, který byl při faceliftu nahrazen právě naším dvoulitrem. Oba tyto motory měly velké kouzlo a spolu se skvěle odladěnými podvozky tvořily páry, které si mnozí zamilovali. A tady je kámen úrazu. EcoBoost sice poskytuje solidní dynamiku, ale je nudný, mdlý a nemá žádné charisma. Sbírá se už od nízkých otáček, ale razantní záběr je v úzkém rozmezí mezi 3000-5000 otáčkami. Potom už se nic výrazného neděje a zcela mu schází výkonnostní špička. Bohužel ani reakce na plyn nejsou rychlé, nýbrž opožděné. Představte si, že zkřížíte buldoga a chrta. Narodí se jedinec, který nebude mít sílu ani výdrž. Prostě pes, který nikoho nezaujme a bude se bez povšimnutí protloukat životem. A tento čtyřválec na mě působí podobně, takovým dojmem, že někdo nesvéprávný nechal oplodnit benzínový motor tím naftovým. Vznikl mix, který si vzal z obou to horší. Obyčejní lidé mě možná nepochopí a kritika podle nich není na místě. A vlastně mají pravdu, protože pro běžného ne-autaře je to příjemně svižné svezení, průměrný motor. Ale fanoušci aut, kteří se svezli s nějakým starším kouskem, určitě ví, o čem píšu.

Výborný je adaptivní podvozek, který bleskurychle reaguje na změny směru, skvěle drží stopu a je komfortní. Tomu všemu sekunduje kvalitní odhlučnění a z Mondea se stává solidní dálniční křižník. Na okresce si vychutnáte ostrou jízdu zatáčkami, ve kterých je Mondeo na tuto neprémiovou kategorii střední třídy vynikající. Škoda Superb oproti němu jezdí jako neohrabaný mastodont a rovnat se mu dokáže akorát Mazda 6. Jen řízení by mohlo být tužší a mít alespoň minimální zpětnou vazbu, bez které působí moc uměle.

Ford Mondeo čtvrté generace je vážně povedené auto. Zatáčí líp než většina konkurentů, je hezký, praktický a poměrně rychlý. Bohužel čtyřválec 2.0 EcoBoost je zklamáním. Dynamiku zajišťuje slušnou, ale když si vzpomenu, jaký úsměv mi vytvořil pětiválec nebo šestiválec, tak je mi smutno. Nedokáže poskytnout ten blažený pocit při prudké akceleraci a tím pádem se z tohoto auta stává úplně obyčejné spotřební zboží. Takže jestli chcete vrcholné Mondeo s nějakým faktorem X, pořiďte si 2.5 Duratec před modernizací. A pokud je na vás moc staré, tak si radši kupte Volkswagen Passat 3.6. Ten trochu hůř zatáčí, ale z praktického hlediska je ve všem o něco lepší a ten motor je vážně něco. Ford Mondeo IV je 8 hvězdičkové auto, ale 2.0 EcoBoost je z petrolheadského hlediska pouze 3 hvězdičkový motor. Výsledek je 6 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Ford Mondeo děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • komfortní, obratný a jistý podvozek

  • kvalitní odhlučnění

  • až na pár detailů kvalitní a zároveň prostorný interiér

  • nezajímavý a mdlý motor

  • převodovka občas cuká

  •  přeposilované řízení

Technické parametry

Motor1999 ccm L4 Turbo
Výkon240 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment340 Nm při 1750-4500 ot./min.
Převodovka6-st. automatická
PohonFWD
Hmotnost1588 kilogramů
0-100 km/h7.4 sekundy
Maximální rychlost241 km/h
Průměrná spotřeba9-10 litrů
Objem kufru552 litrů