Bullitt se 100% stane vyhledávanou klasikou

Dnes už se vyrábí málo aut, která by o sobě mohla říct, že jsou 100% oldschool. Jedním z nich je Mustang šesté generace. Je to velké kupé s obřím atmosférickým osmiválcem, poctivým manuálem a samosvorem mezi zadními koly. Skvělou zprávou je, že obdobnou techniku si zachovala i aktuálně představená sedmá generace. Proto si myslím, že pokud si Mustang VI pořídíte, nemůžete šlápnout vedle. Do budoucna to bude vyhledávaná klasika, obzvláště v edici Bullitt, která odkazuje na legendární film Bullittův případ (1968), na jehož 50. výročí byl tento model představen.

Úsměvy kolemjdoucích a palce nahoře

Když jedete ve sportovním autě, například v BMW M2 Competition, u kolemjdoucích jste většinou za bohatého pitomce, který si koupil auto na machrování. To však neplatí u Mustanga, obzvláště u Bullitta. Je to filmová legenda, kterou má téměř každý rád. Dravě vyhlížející karoserii skvěle doplňuje tmavě zelený lak a černá 19 palcová kola se stříbrným límcem. Ta obouvají pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S 255/40 vpředu, respektive 275/40 R19 vzadu. Líbí se mi i absence všech znaků, pouze na víku kufru je nápis Bullitt.

Zpracování lepší než u předchůdce, ale horší než u Evropanů

Uvnitř je to klasický Mustang s příplatkovými sedadly Recaro, ve kterých se sedí skvěle. Nový je nápis Bullitt na volantu a plaketka s výrobním číslem před spolujezdcem. Příjemnou změnou je i kulatá hlavice řadící páky. Jinak žádná změna. Zpracování už není tak tragické jako u předchůdce, ale vedle evropských aut je to stále trochu podprůměr. Fajn je digitální přístrojový štít s širokou škálou různých nastavení. Zajímavé jsou i různé hračky v systému – měření přetížení, časů kol na okruzích, akcelerace i decelerace. S trochou snahy cestujících se dají použít i zadní sedadla a kufr má slušný objem 408 litrů.

Příjemný společník na běžné jezdění

Skvěle nastavený je adaptivní podvozek MagneRide, který z Mustanga dělá auto mnoha tváří. V komfortním nastavení je to pohodlné auto, ve kterém můžete bez problém jezdit denně. Město, dálnice, rozbité okresky, vše zvládá s přehledem. Po přesednutí ze Superba III jsem byl mile překvapen. Trochu lepší by však mohlo být aerodynamické odhlučnění ve vyšších rychlostech. Motor v tichém režimu výfuku nijak nevyrušuje a jen se převaluje kousek nad volnoběhem. Spotřeba se hodně odvíjí od stylu jízdy. Mimo město se dá jezdit pod 10 litrů, ve městě se číslo blíží k 15. Kombinovaně s nějakou rychlejší jízdou to bude necelých 15 litrů. Mínusem pro běžné jezdění může být, že jinak parádní Recara nemají vyhřívání a odvětrávání jako běžná sedadla v Mustangu. Navíc mají otřesný držák na pásy, který je vůbec nedrží. Naopak super je audio B&O PLAY o výkonu 1000 wattů.

Atmosférický V8, manuál a samosvor mezi zadními koly

Na papíře to vypadá dokonale. Atmosférický V8 s výkonem 460 koní při 7250 otáčkách a točivým momentem 529 Nm při 4600 otáčkách. Oproti standardnímu Mustangu má Bullitt vylepšené otevřené sání, 87 milimetrů škrticí klapky a řídící jednotku z okruhově zaměřeného modelu Shelby GT350. Motor spolupracuje s šestistupňovým manuálem, který sílu posílá na zadní kola, mezi nimiž se nachází samosvorný diferenciál. A paráda to je i v reálném světě. Motor se s chutí vytáčí až k 7500 otáčkám, má hbité reakce na plyn a úchvatný zvuk, ze kterého se ježí chlupy po těle. Trochu mu to bohužel kazí příliš dlouhé převody, které trochu snižují agresivní projev motoru. Taky člověk ne v každé zatáčce najde ideální otáčky. Dvojka je do 135 km/h a trojka zvládá neuvěřitelných 198 km/h. Maximální rychlosti 263 km/h dosahuje na čtvrtý rychlostní stupeň. Na druhou stranu je to velké GT, takže to tolik nevadí. Alespoň člověk nemusí tolik řadit. Naopak plusové body převodovka dostává za přesné a krátké dráhy řazení a automatické meziplyny.

Díky samosvoru mezi zadními koly ho není problém poslat dveřmi napřed pouhým přidáním plynu. Bullitt je při tom dobře řiditelný, ale je potřeba hodně místa, protože má délku skoro 4.8 metru a široký je přes 1.9 metru. Navíc váží nemalých 1746 kilogramů. Hmotnost poměrně dobře maskuje a je až překvapivě lehký na předku. Nedotáčivost se dostaví jen zřídka. Nejvíc mě zaujal na okruhu v Sosnové, kde se kupodivu vůbec neztrácel. Podvozek je v režimu Track hodně tvrdý a využitelný pouze na hezkém asfaltu, tam funguje dokonale. Na klasické české okresce v tomto nastavení Bullitt nepříjemně odskakuje. Nejlepší tak je Sport, kdy je příjemně tuhý, ale zároveň není tak nervózní. Za skvělé jízdní vlastnosti mimo jiné může i použití nezávislého zavěšení, kterému se pevná náprava minulých generací zdaleka nemůže rovnat. Řízení je mezi sportovně střiženými auty těchto rozměrů takový průměr. O zastavení se starají brzdy Brembo, které jsou poměrně trvanlivé a mají slušný účinek.

Je to teda rychlé GT nebo sportovní auto?

Ačkoliv se honosí titulem, že jde o nejprodávanější sportovní auto na světě, úplně čistokrevný sporťák to není. Je to úžasné GT, které svými schopnostmi umí vykouzlit úsměv na tváří. A je úplně jedno, jestli zrovna jedete na výlet do Francouzské Riviéry nebo dovádíte na okreskách za barákem. Je to úžasné auto, navíc s cenovkou nového pod 1.5 milionu Kč. Za to mu odpustíte i těch pár drobných chyb. Jestli nad Mustangem přemýšlíte a máte volné peníze, jděte a kupte si ho. Dostanete skvěle vypadající, znějící i jezdící auto, které vás navíc nezruinuje servisově. A když vám přestane stačit jeho výkon, můžete do něho zainvestovat a vznikne naprostá šílenost, o které se dočtete v dalším článku: Test – Ford Mustang ROUSH Stage 3 (UNITESTA MUST750R). Při jízdě s ním jsem si vzpomněl na Lexus LC 500. Mustang se mu v mnohem podobá, jen není tak luxusní, za to stojí méně než polovinu. Zřejmě byste mi neodpustili, kdybych neudělal krátké srovnání s hlavními konkurenty Chevrolet Camaro 6.2 V8 a Challenger SRT 392. Camaro je méně praktické, ale celkově ostřejší, sportovnější. Naopak Challenger je stylová coffee kára, obří GT s pořádně zvučným motorem. Ford Mustang Bullitt si zaslouží 9 z 10 hvězdiček.

Plusy

Skvělý zvuk
Reakce na plyn
Komfortní a zároveň  jistý podvozek
Dravý design a krásný zelený lak
Sedadla Recaro

Mínusy

Zpracování interiéru
Příliš dlouhé převody
Špatný držák na pásy
Sedadla nemají vyhřívání

Technické parametry

Motor: 4951 ccm V8
Výkon: 460 koní při 7250 ot./min.
Točivý moment: 529 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: RWD
Hmotnost: 1746 kilogramů
0-100 km/h: 4.6 sekundy
Maximální rychlost: 263 km/h
Spotřeba: 13 l/100 km
Objem kufru: 408 litrů