Recenzovaný Ford Mustang GT Black Fastback (S650) sice využívá dinosauří techniku, ale je to komplexní GT, které si zamilujete
Ford Mustang je nechvalně proslulý tím, že často bourá. Respektive nemalá část jeho majitelů ho neumí řídit, takže nezřídka kdy zaparkují ve škarpě. Vždy, když si jedu půjčit Ford, před servisem stojí nějaký rozstřelený Mustang. Určitě je to tím, že jde o nejprodávanější sportovní auto světa, a to dokonce za posledních 10 let (dle dat S&P Global Mobility), takže jich jezdí opravdu hodně, ale taky zůstává faktem, že nejde o nikterak drahý vůz, takže ho řídí i méně zkušení řidiči. Do Mustangu tak vždy sedám s respektem, abych nebyl jedním z těch nešťastníků, kteří ho očešou v kukuřičném poli. S Mustangem jsem naštěstí nikdy nehodu neměl (musím zaklepat), ale jeden menší trapas se mi hned po převzetí posledního auta nevyhnul. Když jsem chtěl zařadit „D“, místo brzdy jsem do země zašlápl plyn, načež se po hromovém zahřmění osmiválce (jasně, že jsem před tím otevřel klapky výfuku) otočili všichni tamní zaměstnanci, kteří si zrovna v klidu pálili svoji cigaretku. Jak já se styděl, prostě „mladý“ jouda v modrém Mustangu, pardon.
Jaké auto do dnešní recenze přijelo? Sedmá generace (S650) jednoho z nejlegendárnějších vozů – Ford Mustang. Jde o verzi GT Fastback v edici Black, tedy stroj s ikonickým 5.0 V8 Coyote, který je spárovaný s desetistupňovou automatickou převodovkou. A proč zrovna toto auto? Původně jsem měl mít do příchodu GTD na tuzemském trhu vrcholnou verzi Dark Horse, ale jak už u Mustangů bývá zvykem, mojí zápůjčky se nedožil (tady za to nemohl řidič, ale zvíře). Nový kus Dark Horse by měl dorazit příští rok, takže o jeho recenzi vás doufám neoželím.
Testovaný Mustang GT stojí 1 727 800 Kč, což není málo, ale za své peníze dostanete opravdu hodně
Cena nového Fordu Mustang GT generace S650? Základní GT Fastback s šestistupňovým manuálem pořídíte od 1 591 900 Kč, s automatem 1 666 900 Kč. Sada Black stojí 31 000 Kč, lak Grabber je za 29 900 Kč. Cena testovaného kusu tedy čítá 1 727 800 Kč, což je mimochodem podobně, jako dáte za BMW 430i xDrive Coupe M Sport, které rozhodně není lepší než Ford Mustang GT, možná i naopak. Kdo by chtěl, může si připlatit ještě skořepinová sedadla Recaro za 51 000 Kč, adaptivní odpružení MagneRide za 55 000 Kč a červeně lakované brzdové třmeny za 11 000 Kč. Připlatit se dají i kola Tarnished Dark za 34 000 Kč, která dle mého bezvýznamného názoru nevypadají tak dobře jako ta základní. Standardní záruka je na 5 let/100 000 km, za 59 400 Kč ji můžete prodloužit o 2 roky a 100 000 km.
Kdo by chtěl Dark Horse, musí si připravit 1 871 900 Kč za manuál nebo 1 946 900 Kč za automat. U toho je výhodou, že má podvozek MagneRide v základu, navíc disponuje lepším chlazení motoru, převodovky i diferenciálu, odolnější manuální převodovkou Tremec a přepracovaným sáním, takže se dá využívat i na okruhu. Sedadla Recaro si u něho musíte taktéž připlatit.
GT Black vypadá agresivněji díky černým doplňkům
Verze GT Black se vyznačuje hliníkovými 19″ koly v barvě Ebony Black (255/40 vpředu a 275/40 vzadu), černé jsou i další díly – kryty zpětných zrcátek, rámeček světel a dokonce i střecha. V kombinaci s šmoulově modrým lakem Grabber, který měl i Focus ST Edition, jen pod jiným názvem Azura, vypadá parádně. Je to svalnatý dravec, který budí rozruch. Myslel jsem si, že designově mě klasické GT nebude bavit, protože existuje agresivnější Dark Horse, ale opak je pravdou. Mnozí tvrdí, že nevypadá tak dobře jako předchozí generace, ale já si to nemyslím. Možná příď faceliftované šesté generace působí dravěji, ale záď má hezčí rozhodně sedmá, je štíhlejší, vypracovanější, jako zadek atletky.
Jen málo aut má tak pozitivní ohlas jako Mustang
Auto jsem si užíval nejen já, ale i ostatní řidiči a kolemjdoucí. Dle prodejních čísel to vypadá, že je Mustang tuctovým autem, ale i navzdory tomu jsem za ten týden viděl víc zdvižených palců než třeba s Porsche 718 Spyder. Letos krky kroutil více snad akorát Chevrolet Corvette Stingray Convertible C8, ale reakce byly pozitivnější na Mustang. Holt je to legendární filmová hvězda, která se zaryla do paměti nejen automobilových fanoušků.
Interiér Mustangu GT je útulný, má jen drobné mouchy
Hned po prvních metrech mě nemile překvapilo, jak přeposilované a nekomunikativní je řízení, ale zároveň jsem byl potěšen jeho přesností. Trochu škoda, protože Ford byl donedávna proslulý svými komunikativními, hravě, mnohdy až agresivně nastavenámi řízeními. Mezigeneračně se zlepšil komfort, a to jak v podobě podvozku, tak odhlučnění.
Co se kvality materiálů a zpracování týče, je to americký Ford plný tvrdých plastů. Nicméně, ergonomicky je docela dobře promyšlený, dokonce mi nevadí ani infotainment s dvojicí velkých obrazovek včetně té hlavní dotykové. Nevyhovuje mi akorát dotykové nastavování teploty klimatizace. Na displeje místo klasických budíků už jsem si zvykl, takže to příliš neřeším, ale digitální ukazatele (tachometr/otáčkoměr) snažící se navodit retro atmosféru, jsou úsměvné.
Pozice za volantem je hezky nízká a nohy mám příjemně natažené, vyzdvihnout si zaslouží i komfort sedadel. Boční vedení se však tomu v nových sedadlech Ford Performance (Focus ST a Fiesta ST) nevyrovná. Škoda, že sem nejdou objednat, ale jak jsem zjistil u minulé generace, i příplatková Recara jsou moc fajn. Zadní sedadla jsou spíše nouzová nebo pro odkládání věcí, kufr potěší slušným objemem 381 litrů, čímž o 1 litr překonává například VW Golf GTI Clubsport.
Mustang je s každou novou generací lepším sportovním autem, na okreskách funguje fantasticky
Nejen na mokru jsem byl velmi potěšen, jak snadno se dá Mustang vodit driftem. Časem jsem si zvykl i na nekomunikativní řízení, ale naopak uvítal jeho strmost a přesnost, díky čemuž se dá krásně rychle dávat kontra. Díky bleskovým reakcím motoru se dá hezky řídit plynem, dokonce ani převodovka v manuálním režimu samovolně nepřeřadí (při kick downu podřadí). Nemalý podíl na vynikající ovladatelnosti má i samosvorný diferenciál.
Trochu horší to bylo, když jsem se vydal na suchou okresku, kde byl Mustang mírně nedotáčivý. Do zatáček je potřeba najíždět tak, aby byl prostor pro přidávání plynu a utahování stopy klouzajícím zadkem. Nemyslím si však, že je to chyba auta, nýbrž pneumatik Pirelli P Zero 275/40 R19 101 Y vzadu, ale hlavně 255/40 R19 96Y vpředu. Vedle konkurenčních Michelin Pilot Sport 4 S, které má obuty kamarádův Mustang Bullitt předchozí generace, více kloužou. Naštěstí se to zlepší po jejich zahřátí. Poté je Mustang až nečekaně přesný, rychlá stopa bez driftíků mu problém nedělá, zatáčkami se proplétá jako mnohem menší auto, ale i tak stále cítím, že v gumách je rezerva.
Je zajímavé sledovat, jak se Mustang s každou novou generací stává lepším sportovním autem. Už od minulé generace S550 jde o velmi schopné auto, co se projíždění zatáček týče. V tomto případě mě navíc mile překvapilo, jak schopný je standardní podvozek, protože testovaný kus nemá připlacený aktivní MagneRide. Do karoserie nepropouští rázy, kola na nerovnostech nenechá odskakovat, vážně dobrá práce!
Spotřeba Mustangu 5.0 GT není vyloženě vysoká, alespoň dokud nezačnete pořádně šlapat na plyn
Pokaždé, když testuji auto s osmiválcem, mám chuť si takové koupit. Osmiválce jsou úžasné motory, protože mají hromadu výkonu, krásný zvuk a s lehkou nohou umí jezdit za slušnou spotřebu. Předpisové tempo znamená 9 až 12 l/100 km, ovšem v hustém pražském provozu se přehoupne přes 15. Dálnice? Do 11 l/100 km. Jakmile se tomuto divokému koni povolí uzda, začne zuřit a pálit i přes 30 litrů benzinu na 100 kilometrů.
Štěstí je, že litry benzinu mění na úctyhodné zrychlení, kdy ze 100 na 200 km/h zrychlí za 9.64 sekundy, takže je pouze 36 setin za dražším, výkonnějším a lehčím Chevroletem Corvette Stingray Convertible C8. Zajímavostí je, že Mustang má i mnohem lepší zvuk (platí pro EU specifikaci). Po nastartování 5.0litrového V8 s atmosférickým plněním se ozve respekt budící dunění, s postupným přidáváním se mění ve zlostné vytí starého chraplavého vlka, neodpustí si ani hlasité štěkání při podřazování. V roce 2024 nekoupíte moc aut, která jsou takto hlasitá, tady si Ford zaslouží pochvalu. A tím to nekončí, protože osmiválec potěší rychlými reakcemi na plyn. Hromadu síly má i ve spodním spektru otáček, takže přeplňování mi vážně nechybí. Je to 446 koňmi napěchovaná továrna, která se s chutí točí za hranici 7500 ot./min. Maximální výkon je dostupný při při 7250 ot./min., točivý moment 540 Nm při 5100 ot./min.
Stále nemůžu přijít na chuť desetistupňovému automatu, bohužel ani s manuálem to není úplně ideální
U posledních generací Mustangů mi trochu vadí převodovky. Ty manuální na mě mají příliš dlouhé převody, třeba Bullittovi pak pocitově chybí výkon, což ukázalo i měření 100-200 km/h, kdy zklamal výsledkem 11.09 sekundy. S automatem je Mustang sice výrazně rychlejší, ale taky trochu otravný. 10 stupňů je prostě moc, takže auto neustále řadí a drží motor v nejvyšších otáčkách, až mám pocit, že síly přenáší variátorová převodovka. Automat občas trochu zmatkuje, někdy na pádla řazení reaguje okamžitě, jindy ospale. Ačkoliv při drsném zacházení to není ono, při běžné a svižné jízdě je automat docela fajn, řadí poměrně hladce. Vybral bych si Mustang s manuálem nebo automatem? Asi s manuálem, ale nainstaloval bych kratší stály převod.
Nebudu lhát, nový Ford Mustang GT jsem si zamiloval, a to jsem nikdy nebyl jeho fanouškem
Pominu-li pár laciných plastů v interiéru, nekomunikativní řízení a občas trochu zmatený, na pádla ospale reagující desetistupňový automat, tak Ford Mustang GT v 7. generaci je velmi dobrým autem. Avšak jinak, než si zřejmě myslíte. Nejde vyloženě o povedený víkendový sporťák, za jaký ho mnozí považují, ale o charismatické auto pro každodenní jezdění. Je to docela komfortní coupé milující dálnice, jeho podvozku kupodivu nevadí ani rozbitá města. Budete-li si užívat ten parádní zvuk, smířit se musíte jen s vysokou spotřebou. Parády udělá víc než mnohem dražší BMW M4 Competition, navíc se s ním vážně dobře driftuje, obzvláště na mokru. A i ta přesnost a jistota při okreskovém dovádění je nevídaná, podvozkáři si zaslouží poklonu.
Je to divoký kůň, jak napovídá jeho jméno? Sice už není tak nepředvídatelným agresorem, jako tomu bývalo v časech dávno minulých, ale stále jde o velkou výkonnou zadokolku, která řidiče bez zkušeností pokouše raz dva, a to i navzdory tomu, že jde o řidičsky nejpřívětivější generaci Mustangu. Takže ano, je to pravý divoký kůň ze Severní Ameriky.
Výsledné hodnocení? Ford Mustang GT Black Fastback (S650) si z této recenze odváží 8 z 10 hvězdiček, ale věřím, že pro specifickou skupinu autíčkářů bude desetihvězdičkovým autem.
Malá rada na závěr: Máte-li zajímavou cenovou nabídku, klidně si kupte předchozí šestou generaci S550, ideálně ve verzích Bullitt nebo Mach 1, protože jízdně nejsou horší.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Historie Fordu Mustang – Živoucí dinosaurus se zrodil v roce 1964
Ford Mustang patří mezi největší automobilové legendy. Vyrábí se od března roku 1964, takže je skoro o půl roku starší než další ikona Porsche 911. Starší je snad akorát Chevrolet Corvette (od 1953) a pár dalších unikátů. Dnes je k dispozici jeho sedmá generace S650 (od 2023), ale i elektrické provedení Mach-E (od 2021). Mnozí Mustang považují za muscle car, což někdy říkám i já, ale správně jde o pony car. Za moderní muscle car je považovaný například konkurenční Dodge Challenger, tuto kategorii totiž definují velké rozměry a výkonné motory, dříve i vyšší cenovky. Pony car je chápaný jako sportovní automobil americké výroby. Tyto vozy mají mít dostupné cenovky a na americké poměry kompaktní rozměry, díky čemuž jsou orientované na mladé zákazníky. Sympatické je nedávné oznámení Fordu, kdy vedení řeklo, že dokud jim to vlády nezakážou, budou vyrábět osmiválcové verze s manuálními převodovkami.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 5038 ccm V8 |
Výkon: | 446 koní při 7250 ot./min. |
Točivý moment: | 540 Nm při 5100 ot./min. |
Převodovka: | 10-st. automatická |
Pohon: | RWD |
Hmotnost: | 1836 kilogramů |
0-100 km/h: | 4.9 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Průměrná spotřeba: | 9-17+ l/100 km |
Objem kufru: | 381 litrů |