Elektromobilita začíná vládnou světu

Kdo by ještě před 10 lety čekal, že to půjde tak rychle. Velké spalovací motory z nabídek automobilek mizí rychlostí světla. Místo nich se objevují futuristické hybridy a elektromobily. A tato budoucnost čeká i dnes testované auto, i když si ho naštěstí stále můžete koupit v benzinové verzi. Název napovídá, že půjde o adrenalinovou zbraň. Už jen u slova Mustang spousta lidí zpozorní. Znakem GT se odjakživa honosí výkonnější varianty a označení Mach si v historii vysloužily jen ty nejbrutálnější kousky. Je to opravdový muscle car z nové elektrické éry, který dostojí svému jménu? Nebo jen dobrý marketingový tah budící účelnou kontroverzi? To pojďme zjistit v dnešní recenzi Fordu Mustang Mach-E GT, do které si přizveme i poctivě mechanický Ford Mustang Bullitt.

Větší pozornost budí elektrická oranžáda

Když jsme jeli za sebou, mnohem větší pozornost budil oranžový Mach-E. Doslova vykrucuje krky kolemjdoucích, ti se u něho na parkovišti zastavují a fotí. Jelikož klasických Mustangů je všude plno, lidi si ho nevšímají. A že jde o vzácnější Bullitt nezasvěcení nepoznají. Všichni zpozorní až ve chvíli, kdy se rozburácí mocný osmiválec s husí kůži nahánějícím barytonem.

Uvnitř je to americká klasika proti vesmírné lodi

Bullitt samozřejmě nabídne lepší pozici za volantem a sedadla Recaro s výraznějším bočním vedením. Ale i u Mach-E je obojí slušné, jen se sedí výš a sedadla nemají tak širokou škálu nastavení. Kde naopak elektrika vládne, je zpracování interiéru a jeho celkový moderní design. Navíc má povedený informační systém, který by ale mohl nabídnout širší individualizaci. Místa je v něm hromada ve všech směrech. Vpředu, vzadu a velké jsou odkládací prostory ve středovém tunelu. Kufry má dokonce dva, první vpředu a druhý vzadu. Plytká je akorát přihrádka ve dveřích, do které se nevleze víc než 0.75l PET lahev. Futuristické řešení Mach-E zahrnuje otevírání dveří přes tlačítko a auto si můžete zakódovat, takže k jeho otevření nepotřebujete klíč. Bullitt vás pocitově více obepne, jako byste si ho oblíkli. Je to velké, sportovní kupé.

Mach-E GT je i v tom nejcivilnějším režimu příliš napjatý

Obě auta mají aktivní podvozek MagneRide, který dokáže změnit charakteristiku podvozku až 1000x během jedné sekundy. Proto je velmi zajímavé sledovat, jak rozdílně fungují. Mach-E má 2407 kilogramů, takže aby dobře fungoval i při rychlé jízdě, musí mít poměrně tuhé naladění. Na větších nerovnostech tak dupe (bouchá) a poskakuje. Na kvalitním asfaltu jsem žádný problém nezaznamenal, jde o komfortního a tichého společníka. Naneštěstí takových silnic u nás moc není. Špatné je sladění mechanických brzd s rekuperací, i v nejcivilizovanějším režimu jsou reakce na pedál přehnaně jedovaté. Proto je lepší využívat funkci řízení jedním pedálem, kdy se po ubrání spustí rekuperace. Pouze v tu chvíli se dá jet plynule.

Překvapivé je, že 1746 kilogramový Bullitt je podvozkově příjemnějším autem. Na nerovnostech neodskakuje a nepropouští rázy do karoserie. Trochu slabší je akorát odhlučnění při vyšších rychlostech. Osmiválec se při běžné jízdě jen převaluje a je příjemným parťákem.

A jaké jsou spotřeby? Mach-E v dlouhodobém průměru spálí 25-30 kWh na 100 kilometrů (převážně město, občas dálnice a jednou za čas svižná projížďka). Bullitt při stejném stylu jízdy vypije 12-15 litrů. Jaký to udělá finanční rozdíl při aktuálních cenách elektřiny a benzinu, si můžete spočítat v kalkulačce. Více o spotřebě a nabíjení Mach-E jsem se rozepsal ve srovnávacím testu Mach-E GT vs Enyaq Coupé RS iV.

*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%

Zní jako bouřka, lítají blesky a v okolí se rozléhají hromy, ale pak se probudíte

Pod plným plynem zní jako bouřka. Lítají blesky a v okolí se rozléhají hromy. K čemu burácející osmiválec, když můžete mít tento přírodní živel? Jenže pak se probudíte. Nebo stačí trocha fantazie. Pokud vás baví závodit na semaforech, na Bullitt rovnou zapomeňte. Do 100 km/h ho elektrika nemilosrdně popraví. WOW efekt pro kámoše z hospody bude impozantní. Bohužel v rychlostech nad 140 km/h už výrazně polevuje, 487 koní, jakoby se vytratilo. Maximální rychlost je omezena na 200 km/h, ale… 100-200 km/h mu trvá 54.78 sekundy, čímž prohrává i se Škodou Superb II 2.0 TDI. Skvělé jsou reakce na plynový pedál.

Osmiválcový Bullitt najednou působí uhlazenějším dojmem. V nižších otáčkách se pozvolna nadechuje a v celé své kráse se předvádí až ve vyšším spektru, kde nádherně burácí a rychle reaguje na plyn. Navíc má poctivý manuál. Štěkání při meziplynech musí vykouzlit úsměv na tváří i tomu největšímu ekoteroristovi, který si až posléze uvědomí, jaký hřích zrovna udělal. Přesně řadit a hrát si s otáčky atmosférického motoru je úplně něco jiného. Cítíte se jako řidič opravdového stroje, ne jako ajťák, který je za kormidlem vesmírné lodě.

Elektrický Mustang umí být velmi rychlý, ale taky trochu nepředvídatelný

Při rychlé jízdě na okreskách však musí ajťák na spolujezdce. Za volant by měl usednout zkušený řidič, protože na zakroucených silnicích je to jedno z náročnějších aut na řízení, jaké jsem za poslední dobu jezdil. A to podotýkám, že jsem tady měl 850-koňové BMW M5, 540-koňové BMW M2, 800-koňový Mustang Roush Stage 3, Panameru Turbo a další šílenosti. Bullitt je pak vedle Mach-E GT hodnou holčičkou. Proč? Je to poctivé mechanické auto. Atmosférický motor, manuál, pohon zadních kol a skvělý podvozek. Jeho chování je předvídatelné, na každou situaci se dá rychle a přesně reagovat. Ukažte mi zatáčku, kterou mám vzít bokem a nemám s tím problém. Blbnout s Bullittem je tak snadné, zábavné a návykové!

Když do stejné zatáčky přijedu elektrikou, musím se pečlivě soustředit na každý aspekt. Brzdy jsou silné a nevadnou, ale nedají se dávkovat a jejich nástup je od první chvíle abnormální. Navíc přehnaně brzo zasahuje ABS. Takto špatně naladěné brzdy jsem dlouho nezažil. Do zatáčky se vrhne ochotně a po přidání plynu se chová skoro jako zadokolka. Hodí působivé dveře, což ale vzápětí překazí řídící jednotka, která se rozhodne poslat více výkonu na přední kola. Ta auto vytáhnou, mnohdy až nedotáčivým způsobem. Otáčím se a stejnou zatáčku projíždím znova, úplně stejně, ale Mach-E se najednou chová jinak. Projede ji čistě, jako by více využil všechna čtyři kola. A to je problém, protože kvůli tomu se jeho chování nedá předvídat. Nikdy nevíte, jak se v zatáčce projeté blízko limitu zachová. Taky váží 2407 kilogramů, a fyziku za určitých situací nelze obelstít. Na utaženější okresce však Bullittovi ujede. Pružnost elektromotoru, dynamika do nějakých 120 km/h a efektivita pohonu všech kol dělají svoje. Za jeho volantem se ale nebudete bavit tolik, jako v zeleném dinosaurovi. Spíš budete vyděšení a extrémně soustředění, abyste to neposlali do první švestky. Bohužel znatelně horší je to na rozbité silnici. Přední kola se asfaltu drží jako pijavice žíly, ale ta zadní na nerovnostech nepříjemně odskakují. Smutné, že se to děje u jinak povedené vlajkové lodi za 2 156 900 Kč.

Mach-E GT je pravý muscle car, nejezdí nejlíp, ale stejně si ho určitým způsobem oblíbíte

Mach-E GT se vrací do doby, kdy muscle cars sice neměly zrovna nejlepší jízdní vlastnosti na okreskách, ale i tak jste je měli rádi kvůli jejich brutalitě a výjimečnosti. A přesně takový je elektrický Mustang GT. K tomu všemu je povedeným elektromobilem s praktickým interiérem. Mísí se ve mně různé pocity. Úplně v pohodě bych mu mohl dát 4 z 10 hvězdiček kvůli naladění podvozku a tragicky dávkovatelným brzdám. Naopak za design, dva zavazadlové prostory a dynamiku klidně 8. Udělám tedy kompromis a Ford Mustang Mach-E GT si odváží 6 z 10 hvězdiček. A pokud nad tímto elektromobilem přemýšlíte, svezte se i v klasické verzi. Ta je komfortnější, nemá tak jedovaté brzdy a dojede dál. Navíc elektrický Mustang je sportovní spíše na oko, takže verze Premium s velkou baterií (98.7 kWh) za mě dává největší smysl. A jestli chcete skvělé sportovní auto, jděte a kupte si Mustang s plnotučným V8, dokud ještě jsou. Bullittovi dávám 9 z 10 hvězdiček. Vadí mi na něm snad jen přehnaně dlouhé převody a trochu lacinější interiér.

Ford Mustang Mach-E GT

 • Dynamika z 0 na 120 km/h

 • Pružnost elektromotorů

 • Prostorný interiér

 • Hlavy otáčející design

 • Silné a nevadnoucí brzdy

 • Zadek při rychlé jízdě na horších okreskách nepříjemně odskakuje

 • Aktivní pohon všech kol se chová trochu nepředvídatelně

 • Extrémně jedovaté brzdy se velmi špatně dávkují

 • Dynamika v rychlostech nad 150 km/h

Ford Mustang Bullitt

 • Skvělý zvuk motoru

 • Rychlé reakce na pokyny plyny

 • Komfortní, jistý a dobře čitelný podvozek

 • Překvapivá lehkost na předku a rychlé reakce na řízení

 • Sedadla Recaro

 • Zpracování interiéru

 • Sedadlům chybí vyhřívání

 • Příliš dlouhé převody se nehodí na okresky a snižují dynamiku v přímce

Technické parametry

Auto: Ford Mustang Mach-E GT Ford Mustang Bullitt
Motor: 2x elektromotor 5038 ccm V8
Výkon: 487 koní 460 koní při 7250 ot./min.
Točivý moment: 860 Nm 529 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka: automatická 6-st. manuální
Pohon: AWD RWD
Hmotnost: 2407 kilogramů 1746 kilogramů
0-100 km/h: 4.4 sekundy 4.6 sekundy
Maximální rychlost: 200 km/h 263 km/h
Průměrná spotřeba: 27 kWh/100 km 13 l/100 km
Objem kufru: 402/1420 litrů vzadu + 100 litrů vpředu 408 litrů