Elektromobily jsou čím dál populárnější, elektrickým Mustangem jezdí už i policie v New Yorku.
Možná se s tím nechcete smířit, ale je to tak, elektromobily začínají „vládnout“ světu. Dokonce i policie v New Yorku dostala 184 elektrických Mustangů, což jim vůbec nezávidím. Proč? Dodány jim byly mnou „milované“ varianty Mach-E GT. Je to sice hezké, poměrně praktické a na kvalitním asfaltu i velmi dobře jezdící auto, ale jakmile se kvalita silnice trochu zhorší, je to takřka neovladatelný mastodont. Proto mě mnohem více zaujal klasický Premium RWD 98.7 kWh, ten byl pohodlnější, díky pohonu zadních kol zábavnější a navíc znatelně levnější. Jenže ten neduh nervózního zadku tady byl stále, sice méně, ale byl. Doneslo se ke mně, že Ford se v poslední době snažil podvozky Mach-E naladit trochu lépe, takže jsem velmi zvědavý, jak si úplně nový Mach-E povede. Do dnešní recenze přijel Premium AWD 98.7 kWh, tedy hlavním rozdílem oproti RWD je pohon všech kol, navíc má pár koní k dobru.
Modrý lak Vapor vypadá exkluzivně, základní kola působí lacině.
Design a interiér už jsem probíral nesčetněkrát v různých testech, ať už šlo o Mach-E GT, Mach-E RWD nebo srovnání se Škodou Enyaq RS. Pokud by vás tedy zajímalo, jaké přednosti a neduhy má v těchto směrech, proklikněte se prosím na jeden z testů. Tady zmíním jen pár poznatků. Zaujal mě jedinečný lak Vapor, v němž Mach-E vypadá jako hrošice Gloria z Madagaskaru. Fajn je i prosklená střecha, tu ocení hlavně děti. Naopak zklamáním jsou základní kola, která by neslušela ani autu za poloviční cenu.
Nejlepší podvozek, jaký jsem doposud u Mach-E zažil.
Rovnou přeskočím k tomu, proč jsem si Mach-E zase půjčil. Nejde mi ani tak o pohon všech kol, jako spíše o naladění podvozku, se kterým jsem byl u všech předešlých variant nespokojený. Nelíbilo se mi sladění přední a zadní nápravy, což se projevovalo při svižnější jízdě na rozbitých silnicích – přední kola nerovnosti docela dobře odtlumila, ale ta zadní nepříjemně odskakovala. Nejvíce mi to vadilo u GT, ale v přímém srovnávacím testu RWD s Enyaqem se tento neduh projevil i u klasického provedení, sice méně, ale projevil. A světe div se, aktuálně testované AWD je zase o kousek lepší. Na nedokonalém povrchu sice stále působí trochu napjatě, ale přijde mi komfortnější, kola méně odskakují. Jestli ve Fordu podvozek přeladili u všech variant, nebo ho má AWD nejlépe naladěný od začátku, netuším, ale doufám v první možnost. Mach-E je teď konečně schopným autem, které je pohodlné, tiché, ale i schopné při rychlé jízdě. Bohužel, dovádění brzy uklidní pneumatiky, protože jsou pro snížení valivého odporu úzké, mají rozměr 225/55 R19. Kvůli nedostatečné šířce a vysoké hmotnosti auta 2322 kilogramů se rychle dostanou na limit a nedokáží poskytnout dostatek přilnavosti. To vede k tomu, že Mach-E se začne hrnout ven. Lze s tím pracovat a tento neduh trochu eliminovat přidáním plynu, kdy výrazně zaberou zadní kola a pomůžou se stočením do zatáčky. Pomoct se snaží i elektronika citelně přibrzďující přední vnitřní kolo, čímž potlačuje nedotáčivost. Funguje to? Ano, ale ne dokonale. Samozřejmě, i s AWD se dá na mokru nebo sněhu sklouznout, ale rozhodně ne tak efektně a hlavně čitelně jako s RWD. Příjemně naladěné je řízení, naopak na nervy mi lezou příliš jedovaté brzdy, naštěstí jsou silné a poměrně trvanlivé.
Síly má na rozdávání, ale apetitu po elektrické energii nemá o moc méně.
Co se dynamiky v přímce týče, je to fajn, úlohu svalnatého Američana plní dobře. Z 0 na 100 km/h se dokáže odrazit za 5.8 sekundy, k tomu se pyšní skvělou pružností a ve světe elektromobilů obligátní maximální rychlostí 180 km/h. Dvojice elektromotorů čerpá energii z 98.7 kWh baterie s využitelnou kapacitou 91 kWh. Síla 580 Nm a stádo 351 koní nejenže poskytuje solidní dynamiku, ale je i poměrně žíznivé. Ve městě si vezme 18-20 kWh/100 km, na dálnici se blíží 25 kWh a při svižnějším stylu se vydá nad 30 kWh. Na okreskách se spokojí s podobným odběrem jako ve městě, ale hodně se to odvíjí od profilu trasy. Jde o hodnoty při teplotách pod 10 stupňů, takže počítejte s tím, že v teplejších měsících to bude o trochu lepší, v zimě naopak o něco horší (rozdíly bývají 15-30%). Na 50 kW DC nabíječce se na 80% dobije za hodinu a půl, na 100% to zabere o půl hodiny více. 150 kW nabíječka baterii doplní na 80% za 38 minut. AC nabíječka to zvládne do plna za 8 hodin.
Mustang Mach-E si musíte kupovat hlavně srdcem pro jedinečný design, ale naštěstí i ten zbytek už je konečně fajn.
Ford patří mezi mé nejoblíbenější značky, ale i navzdory tomu jsem se stal odpůrcem Mach-E GT. Nicméně, RWD mě přesvědčil o tom, že Mach-E je vlastně docela dobré auto, jen je potřeba sáhnout po té správné verzi. To mi ukázal i tento Mach-E Premium AWD 98.7 kWh. Ale stále si stojím za tím, že Mach-E nelze kupovat rozumem, ale musíte po něm jít hlavně srdcem, pro jeho design, avšak naštěstí už to není špatná volba ani zbytkem. Jde o rychlé auto obřích rozměrů, které rozhodně není ekologickým elektromobilem, ale příjemným dopravním prostředkem, jenž slouží jako módní doplněk. Odvézt si může hodnocení 7.5 z 10 hvězdiček.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2x elektromotor |
Výkon: | 351 koní |
Točivý moment: | 580 Nm |
Převodovka: | – |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2322 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.8 sekundy |
Maximální rychlost: | 180 km/h |
Spotřeba: | 21 kWh/100 km |
Objem kufru: | 402/1420 litrů + 100 litrů přední kufr |