Mustang Mach-E GT mě nedávno zklamal, změní to slabší brácha v zadokolce?

Svou pouť s elektrickým Mustangem jsem začal půjčením vrcholné verze Mach-E GT. Ten se pyšnil extrovertním zevnějškem a výraznou dynamikou v přímce. Bohužel to bylo vše, co mohl nabídnout. Za cenu hrubě překračující 2 miliony šlo o podvozkově velmi špatně naladěný elektromobil, který navíc s chutí a bez ostychu vycucával velké množství energie z baterie. Kvůli pohonu všech kol nešlo ani o akčního záporáka, který jezdí bokem. Co si budeme povídat, zklamal mě. Proto jsem byl velmi zvědavý na klasickou verzi s prodlouženým dojezdem. Má sice nižší výkon 300 koní, ale je znatelně levnější a pohoněna jsou zadní kola. Že by ta správná varianta? To zjistíme v dnešní recenzi, do které přijel Mustang Mach-E RWD Premium 98.7 kWh.

Mach-E RWD není tak výrazný jako sportovnější GT

Mustang v barvě Red Lucid nekřičí do světa, ale když už si ho lidé všimnou, jsou zvědaví, občas vytáhnou i foťák. Extrovertům sice můžou chybět sportovní doplňky z GT, ale já je u auta na běžné jezdění nepotřebuji. Nicméně, více práce si rozhodně mohli dát s koly, protože tyto stříbrné 19″ disky působí lacině. Navíc obouvají pneumatiky o rozměru 225/55 R19, které sice díky vyššímu profilu pomůžou s komfortem, ale kvůli šířce pouze 225 milimetrů jsou limitující při rychlé jízdě. To je bohužel neduh většiny elektromobilů, u kterých se výrobci snaží snížit spotřebu. Pro porovnání, o necelou tunu lehčí a 2x slabší Ford Focus, který jsem testoval následující týden, měl širší pneumatiky 235/40 R18.

Interiér je lepší než u standardního Mustangu, nenadchne, ale ani neurazí

Interiér nenadchne použitými materiály – nelíbí se mi oplastování A sloupků a zadní části palubní desky, ale ani dekor z rádoby karbonu. Na druhou stranu, možná jsem moc náročný, protože je to průměr mezi elektromobily v dané cenové relaci. Potěší měkká, velmi pohodlná sedadla, ale hned poté zklame vysoká pozice za volantem a nemožnost volit si sklon podsedáku. Taky zcela postrádají boční vedení. Informační systém není z těch nejpřehlednějších, ale má hezkou grafiku a je poměrně rychlý. Předností jsou odkládací prostory nejen na středovém tunelu, ale i v něm. Více promyšlené by mohly být přihrádky ve dveřích, které jsou mělké a nevleze se do nich pet-lahve větší než 0.5-litru. Kabina je nadprůměrně prostorná a slušný je i objem kufru 402 litrů, případně 1420 se sklopenými sedadly. Přední kufr má objem 100 litrů.

Mohl to být skvělý elektromobil na každý den, ale mnohým bude vadit příliš tvrdý a uskákaný podvozek

Jako první si všimnete sice silných a trvanlivých, ale jedovatých a špatně dávkovatelných brzd. Akcelerace do nějakých 130 km/h není tak oslnivá jako u GT, ale nad touto hranicí už se hra pocitově vyrovnává. Oproti jiným elektromobilům je jemnější reakce na plynový pedál, při přidávání a ubírání si tady nepřipadáte jako v pračce. Sice to nemá ten WOW efekt, ale v běžném životě je to příjemnější. Podvozek je jistý a auto krásně drží stopu, přičemž pod plynem si pomáhá decentně klouzajícím zadkem. Limitem začnou být úzké eko-friendly pneumatiky. Zábava přichází na mokru, kde se dá s trochou cviku prodriftovat kruhový objezd. To GT neumí a u Mustangu by to mělo být samozřejmostí. Avšak dávejte si pozor, protože řídíte něco, co má přes 2.2 tuny. Fyzika funguje, takže uřídit tento kolos v limitních, nedej bože krizových situacích, není úplně sranda. A legrace to přestává být na rozbité silnici, kde odskakují zadní kola, přičemž problém s přilnavostí mají i ta přední. Na takovém povrchu si rozbijete hubu snadněji než v čemkoliv jiném.

To mě přivádí k tomu, že Mach-E působí stále napjatě, na českých silnicích drncá a natřásá posádku víc než je zdrávo. Myslel jsem si, že standardní verze bude znatelně komfortnější než GT, ale není tomu tak. A to je škoda, za mě největší mínus celého auta. Naopak potěší spotřebou, která se v letních měsících pohybuje okolo 19 kWh/100 km. Ve městě se dá podívat na 17 kWh, na dálnici si vezme 22-25. V kombinaci s 98.7 kWh baterií (využitelná kapacita 91 kWh) to znamená reálný dojezd 300-500 kilometrů podle stylu jízdy. Samozřejmě v zimě to bude horší, u elektromobilů je mezi ročními obdobími léto/zima rozdíl ve spotřebě zhruba 15-30%. Líbí se mi poměrně silná rekuperace a schopnost využití one-pedal driving až do zastavení, což mnoho konkurentů neumí. A jak rychle se nabíjí? Pokud ho budete chtít dobít na 50 kW DC nabíječce, počítejte s 1.5 hodinami na 80%, 2 hodinami na 100%. 150 kW nabíječka natlačí 80% za 38 minut. Na AC nabíječce se dostanete na 100% za 8 hodin.

Cena Mach-E RWD je vysoká, ale mezi ostatními elektromobily poměrně příznivá

Ford Mustang Mach-E RWD Premium 98.7 kWh stojí 1 581 900 Kč. V téměř maximální výbavě zaplatíte 1 672 900 Kč. Pro porovnání, výkonnější Mach-E GT startuje na 2 123 900 Kč a od začátku je v plné výbavě. Za lak dáte 22 000 nebo 33 000 Kč. RWD je tak o 451 000 Kč levnější. Docela velký rozdíl na to, že Mach-E GT je lepší jen v akceleraci a při rychlé jízdě na silnici s kvalitní asfaltem, ale je méně zábavný a má vyšší spotřebu.

Mustang Mach-E RWD je rozporuplné auto

Mach-E RWD je neokoukaný, při jízdě dokáže vytáhnout esa z rukávu, kterými umí zaujmout – nízká spotřeba, schopnost jezdit bokem atd. Avšak hned posléze vás začne štvát několik detailů v podobě pozice za volantem nebo jedovatých brzd, ale hlavně příliš tvrdý a odskakující podvozek. Zatímco u GT jsem si říkal, že nejde doporučit z žádného úhlu pohledu, tady už převládají klady a doporučit ho lze. Vlastně je to docela zábavný elektromobil, který se může pyšnit solidním dojezdem. 7.5 z 10 hvězdiček.

Za havarijní pojištění Mach-E děkuji Michalovi Veselému, který se pojišťování vozidel věnuje už od roku 2005. Hledáte-li kvalitní pojištění za rozumné peníze, určitě se mu ozvěte. Třeba na facebooku, kde se s Vámi rád pobaví.

Plusy a mínusy

  • Neokoukaný design

  • Prostorný interiér

  • Dva kufry

  • Nízká spotřeba a vysoký dojezd

  • Umí jezdit bokem

  • Tvrdý a odskakující podvozek

  • Sedadla bez bočního vedení

  • Vysoká pozice za volantem

  • Pár lacinějších plastů v interiéru

Technické parametry

Motor: 1x elektromotor
Výkon: 300 koní
Točivý moment: 430 Nm
Převodovka:
Pohon: RWD
Hmotnost: 2238 kilogramů
0-100 km/h: 7 sekund
Maximální rychlost: 180 km/h
Spotřeba: 19 kWh/100 km
Objem kufru: 402/1420 litrů + 100 litrů přední kufr

Fotogalerie: Ford Mustang Mach-E Premium RWD 98.7 kWh