Ford Mustang ROUSH Stage 3 (UNITESTA MUST750R)
Ford Mustang GT je exoticky vyhlížející auto, které má hřmící V8 a příjemné jízdní vlastnosti. Dáte za něho mnohem méně peněz než za evropské deriváty typu BMW M4, Mercedes-AMG C 63 či Audi RS5. Ačkoliv by mnozí tipovali opak, Mustang je z těchto sportovně střižených aut tím nejcivilnějším. Vznikly tak ostřejší kousky typu Bullitt či Shelby GT350/GT350R. Aktuálně je v nabídce ještě Mach 1 a vrcholná bestie Shelby GT500. Pokud však chcete výjimečnější Mustang se zajímavým příběhem, můžete zvolit ještě jinou úpravu – ROUSH.
Příběh Jacka Roushe
Jack Roush je jméno, které mnoho Evropanů nezná. Přitom v americkém automobilovém, především závodním světě, jde o velice uznávaného člověka. Dle mnohých dokonce překonává známého Carolla Shelbyho. Svou kariéru začal u Fordu jako inženýr vývoje motorů v roce 1964. O 6 let později založil vlastní tým, který vyhrál několik dragsterových závodů. Od roku 1976 prodával pod značkou Roush Performance Engineering vlastní závodní díly. Zaměřoval se na okruhy a závody do vrchu. Od roku 1984 doslova drtil konkurenci v závodech SCCA a IMSA. Průlom přišel o 4 roky později, kdy se vrhl do světa NASCAR. A to velice úspěšně. 13 svých jezdců dovedl k ocenění NASCAR Rookie of the Year Awards. Dnes jde o jeden z nejdůležitějších týmů v tomto seriálu závodů, něco jako Ferrari ve Formuli 1. Jelikož má nepřeberné zkušenosti s Mustangy na závodních tratích, začal upravovat i silniční vozy, díky čemuž se stal ještě populárnějším. Jack Roush byl v roce 2017 zařazen do Automotive Hall of Fame.
Úpravy
Testovaný exemplář je na míru postavený kousek společností UNITESTA, a to kompletně ve spolupráci s již zmíněnou firmou ROUSH. Inspirací byla speciální edice Jack ROUSH Edition – ta bohužel nešla koupit v evropské verzi stejně jako Shelby GT500. Proto byl pořízen evropský Mustang 5.0 GT v plné výbavě a začalo se s upravováním. Nutno podotknout, že všechny úpravy jsou oficiální, tudíž zapsané v technickém průkazu a auto bez problému projde STK i emise.
Motor
Vyměněn byl blok motoru za odolnější Ford Performance Coyote. Dále byl namontován kompresor. Samozřejmostí je sání a intercooler. Vyměněno bylo olejové, vodní i palivové čerpadlo. Přibyl chladič oleje, jsou zde jiné svíčky a mnoho dalších drobností. Je tu i kardanova hřídel z karbonu, kterou nemá ani limitovaná edice Jack ROUSH. Nechybí chlazení diferenciálu nebo bouřlivý výfuk. Výsledkem je výkon 750 koní při 6800 a točivý moment 936 Nm při 4500 otáčkách. Díky tomu zvládne akceleraci z 0 na 100 km/h za 3.1 sekundy a jede přes 340 km/h.
Podvozek
Klasická úprava Stage 3 zahrnuje jen motor, ale tady se šlo dál po vzoru Jack ROUSH Edition. Byl použit kompletně nastavitelný podvozek Pederson Extreme. Dále jsou vyměněny poloosy a čepy. Nezapomnělo se ani na brzdy od značky BREMBO, které používá například Shelby GT350R.
Exteriér
Tento Mustang je jiný už od pohledu. Osvětlený nápis ROUSH na chladiči, spousta znáčků Stage 3 a ROUSH, výdechy na blatnících a kapotě, o 25% zvětšený průduch pro nasávání vzduchu v masce, masivní difuzor a mnoho dalšího. Zaujmou i odlehčená 20 palcová kola.
Interiér
Uvnitř je to klasický, pěkně vybavený Mustang s pár detaily navíc. Vyšité logo ROUSH na loketní opěrce a vyšitý nápis v alcantarové výplni dveří. Karbonový dekor v palubní desce s dvěma budíky (tlak oleje a kompresoru) namísto středového výdechu klimatizace. Nechybí ani plaketka naproti spolujezdce s informacemi o autě – název, výkon, točivý moment, zrychlení. Na řidičově sloupku se nachází budík s teplotou vody a oleje. Poté už jen drobnosti jako jiné pedály, hlavice řadící páky apod. Jinak jde o normální Mustang – výhřev a odvětrávání sedadel, navigace, slušné audio atd. Takže není problém v něm pohodlně jezdit denně nebo trávit hodiny na delších cestách. Málem bych zapomněl na ještě jednu drobnost – stylový box s originálním nářadím umístěný na víku kufru.
Každodenní jezdění
Šílený výkon, speciální podvozek, to asi nebude úplně auto na běžné jezdění. Ale opak je pravdou. Podvozek až překvapivě dobře žehlí nerovnosti a dokonce odskakuje méně než ten originální. Se zavřenými klapkami ve výfuku jde navíc o docela tichého společníka. Jízda ve městě, 130 km/h po dálnici nebo kochačka po okreskách? Žádný problém. Když pojedete klidně, spotřeba se dá srazit k 10 litrům. K tomu si přidejte kultivovanost benzínového osmiválce, kvalitní odhlučnění a není si nač stěžovat. Vážně příjemné GT, se kterým můžete bez nadsázky najezdit klidně 50 000 kilometrů ročně.
Dobývání okresek
Čekal jsem absolutní šílenost. Neřiditelnou věc, která bude hrát na WOW efekt a půjde o jediné – drtivou rychlost v přímce a bordel včele s hlukem a kouřem od pneumatik. O to víc jsem byl překvapen, když přišla řeč na klikatou okresku. Působí lehčím dojmem než klasické GT. Velice ochotně mění směr a naklání se minimálně. Stopu drží tak sebejistě, až jsem se bál dál zrychlovat. Rychlosti, kterých dosáhnete po výjezdech ze zatáček, jsou totiž z jiného světa. Tam kde v opravdu rychlém sporťáku jedete 200, tady tachometr klidně ukáže 250 km/h. I když jsou brzdy skvělé, z těchto rychlostí je třeba brzdit dřív než jste zvyklí. Deaktivujete-li elektroniku a trochu přitlačíte na pilu, promění se přesně v toho bláznivého šílence, jak jsem očekával. Plive, štěká, u toho se smýká bokem s kouřem od pneumatik a vy si buď naděláte do kalhot, nebo se budete smát od ucha k uchu. Na dlouhých rovinkách či dálnicích bez mrknutí oka atakuje rychlost 300 km/h. Fakt děsivé auto.
Řízení ani podvozek sice nepatří k těm nejupovídanějším, ale pořád je to fajn. Obzvláště, když vezmu v potaz hmotnost a rozměry auta. Váží téměř 1800 kilogramů a měří skoro 4.8 metru. Na zážitku navíc přidává manuální převodovka, což je u takto výkonného auta vzácnost.
Samozřejmě to není čistokrevný sporťák, který do zatáček hážete na centimetr přesně jako nějaké Porsche 911, ale v kategorii GT jde o skvělý výsledek. S tím množstvím úprav se nezalekne ani závodních tratí, na kterých díky brzdám, podvozku a hlavně brutálnímu výkonu stačí opravdu známým jménům ze sportovního světa.
Kapitola sama o sobě je motor. Mezi 4000-7000 otáčkami je to opravdové peklo. Za decentního kvičení kompresoru a burácení osmi válců ničí vše, co se mu postaví do cesty. K tomu rychle reaguje na pokyny plynu. Dá se říct, že nemá výkonnostní špičku. Jede stále stejně, dokud ho nezarazí omezovač. Zajímavostí je, že na třetí rychlostní stupeň jede téměř 200 km/h.
Verdikt
To auto je prostě nesmysl, ale zábavný nesmysl. Například oproti HellCatu opravdu funguje a nejde jen o věc na čtyřech kolech, která skvěle vypadá a umí být drtivě rychlá v přímce. Dokonce i v té přímce, například ve zrychlení ze 100 na 200 km/h, HellCata o pár desetin překonává. Je to výjimečné auto. Navíc, kde jinde si vyzkoušíte 750 koní s pořádnou manuální převodovkou?! Dnes už prakticky nikde. To auto musíte řídit, máte z něho respekt. Nestačí jen sednout a letět, jako tomu je u většiny moderních aut. Ještě vás bude určitě zajímat jedna věc. Jaká je cena úprav? Vysoká. Cena auta+úpravy atakuje hranici 2.5 milionu Kč. Nicméně stále je to míň než za BMW M4 nebo Audi RS5 ve slušné výbavě. A zaručuji vám, že s nimi na okruhu lepší čas nezajedete. 10 z 10 hvězdiček, hlavně za tu jedinečnost a šíleně bláznivý charakter.
Přečtěte si pokračování: Test – ROUSH Stage 3 Ford Mustang GT: 797 koní a 980 Nm v zadokolce s manuálem!
Tento Ford Mustang ROUSH Stage 3 s “krycím jménem” UNITESTA MUST750R už nejspíš znáte. V roce 2021 jsem o něm psal recenzi. Byl to děsivý a úchvatný stroj zároveň. S časem 6.65 sekundy si navíc dokázal utrhnout rekord mezi auty s manuálními převodovkami ve zrychlení 100-200 km/h. Proč je tady znova? Jeho majitel se po minulém testu nezastavil a dál vylepšoval. ROUSH dostal několik nových úprav, které z něho dělají ještě lepší auto. Pokračování…
Technické parametry
Motor: | 4951 ccm V8 Kompresor |
Výkon: | 750 koní při 6800 ot./min. |
Točivý moment: | 936 Nm při 4500 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | RWD |
Hmotnost: | 1792 kilogramů |
0-100 km/h: | 3.1 sekundy |
Maximální rychlost: | 343 km/h |
Spotřeba: | 15 litrů |
Objem kufru: | 408 litrů |