Původní Ford Puma byl malým sportovním kupé, které nebylo příliš úspěšné, novinka je populárním crossoverem

Všude brek, slzy a smutné obličeje. „Jak mohl Ford ukrást jméno legendárního sporťáku a dát ho crossoveru?! Hrůza!“ Ale, no tak. Nechte toho. Stará Puma sice jezdí zajímavě, ale jde o ošklivé káčátko, které Ford přestal vyrábět kvůli komerčnímu neúspěchu, takže žádná legenda to není. U nové Pumy to vypadá, že bude mnohem populárnějším autem. A od předchůdce si ponechává jednu důležitou vlastnost – skvěle jezdí. Více se dozvíte v dnešní recenzi.

V modrém laku Desert Island a výbavě ST-Line X umí zapůsobit

Ačkoliv od skalních fanoušků Fordu nová Puma schytala kritiku, já můžu jen chválit. Malé crossovery jsou často neforemné městské krabičky, které nezaujmou žádným designovým nápadem. To však neplatí pro Pumu. Ta má mohutnou masku, blízko kabině umístěné LED světlomety a dynamicky vyhlížející záď. Díky tomu nejde jen o přemisťovadlo, ale i o stylový doplněk se spoustou působivých detailů

Interiér je kvalitně zpracovaný a nečekaně praktický

Pochvalu si zaslouží i interiér. Ten v dané kategorii patří mezi ty praktičtější. Na místo si nebudou stěžovat ani cestující s výškou do 185 centimetrů na zadních sedadlech. Kufr pak poskytuje solidní objem 406 litrů. Pozice za volantem je sice vyšší, ale sedadla jsou pohodlná a dobře podrží tělo v zatáčkách. Tlustý věnem volantu skvěle padne do rukou a povedená je i kulatá hlavice řadící páky. Použité materiály jsou kvalitní, což platí i pro zpracování. Líbivým prvkem je červené prošívání. Lacinější tvrdý plast je akorát v části výplně dveří. Nejmoderněji nepůsobí pomalejší informační systém s dotykovou obrazovkou. Naopak futuristicky vypadá velká obrazovka namísto klasických budíků.

Malý tříválec je charismatickým motorem

Pod kapotou je malý tříválec o objemu 1.0-litru s poměrně velkým turbodmychadlem, který byl doplněn o mild-hybridní technologii. Jeho výkon je solidních 155 koní a točivý moment 240 Nm. O přenos sil se stará šestistupňový manuál a poháněna jsou přední kola. Zajímavý motor už na papíře, a v reálném světě je ještě působivější. Hlavně projevem, kterým dává vzpomenout na starší přeplňované jednotky. Do 2000 otáček sice nepříjemně vibruje a moc se mu nechce, ale jakmile se nafoukne turbodmychadlo, dech mu nedochází až do omezovače za hranicí 6000 otáček. Nicméně, i když je dynamika slušná, od 155 koní jsem čekal o chlup víc. Zajímavý je zvukový doprovod, který kombinuje zlé vrčení se zastrašujícím syčením. Vtipný motůrek, jako by byl ze zvířecí říše, ale zrovna nebezpečná puma to není. Naštěstí nemá ani apetit pumy. Ve městě si vezme 6 litrů, při dálničních 130 km/h tuto hranici lehce překročí a mimo město se spokojí s méně než 5 litry.

Jak bývá u Fordu zvykem, tak i Puma má úžasný podvozek a skvělé řízení

Nedávno mě trochu zklamalo naladění podvozku u elektrického Mustangu Mach-E GT. Může za to i fakt, že očekávání byla vysoká, protože automobilka Ford je mistrem, co se podvozků týče. Tato očekávání naštěstí naplnil crossover Puma. S trochou nadsázky v něm máte podobný pocit jako ve Fiestě ST. Řízení je docela tuhé a krásně přesné, což platí i pro kulisu řazení. Motor má řízný zvuk a podvozek je na kategorii crossoverů sportovně tuhý. To nemusí být ideální při jezdění po rozbitých pražských silnicích, ale karty se otáčí hned za městem. Na okreskách je Puma hravá, skvěle ovladatelná a slušně rychlá (zadek při ubrání plynu citelně pomáhá zatáčet). Tomu napomáhá i nízká hmotnost 1280 kilogramů. Je radost ji řídit, což je v kategorii neforemných městských aut velká pochvala. Na dálnici zase potěší dobré odhlučnění.

Ford Puma je nejlépe jezdícím autem v kategorii městských crossoverů, navíc za přijatelné peníze

Ford Puma s motorem 1.0 EcoBoost Hybrid (mHEV) 114 kW a s manuální převodovkou ve výbavě Titanium koupíte od 519 900 Kč. V naší nejvyšší výbavě ST-Line X to je 598 900 Kč. Přidáme-li lak, černou střechu, LED světlomety, asistenční sady, zimní sadu, KeyFree a bezdrátové nabíjení, dostaneme se na 694 300 Kč (jde o zvýhodněné ceny, které Ford dlouhodobě poskytuje). A to je velmi příjemná cena za tak dobře vypadající, praktické a skvěle jezdící auto. Pokud chcete crossover do města, na Pumu se určitě podívejte. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Jedinečný design

  • Dobrá sedadla

  • Skvělý podvozek

  • Přesné řízení s příjemným odporem

  • Informační systém působí trochu zastarale

  • Dynamika neodpovídá 155 koním

  • Vibrace motoru do 2000 otáček

Technické parametry

Motor: 999 ccm L3 Turbo
Výkon: 155 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 240 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1280 kilogramů
0-100 km/h: 9 sekund
Maximální rychlost: 200 km/h
Spotřeba: 6 l/100 km
Objem kufru: 406/1161 litrů