Z recenze modernizovaného hybridního Fordu Puma ST (125 kW, facelift) jsem měl strach. Proč?
S modernizací Ford Puma ST dostal Matrix LED světla, hezčí interiér a modernější infotainment, ale přišel o to nejdůležitější – motor 1.5 EcoBoost, manuální převodovku a samosvorný diferenciál. Nyní je k dispozici pouze jako mild-hybrid 1.0 EcoBoost. Jeho výkonnějšího předchůdce mám vážně rád, takže se bojím, že budu zklamaný. Jak testovací týden dopadl? To se dozvíte v dnešní recenzi Fordu Puma ST X 1.0 EcoBoost Hybrid.
Autor: Adam Václavek
Foto: WikiCars.cz/Adam Václavek
Budete-li si do klasické Pumy konfigurovat hodně příplatků, rovnou sáhněte po ST X
Ford Puma v nejdražším provedení ST X dává smysl hlavně v případě, konfigurujete-li si ho s co nejvyšší výbavou. Za cenu 749 900 Kč má takřka vše, za nic si nemusíte připlácet. A to zní docela fajn, protože za 125koňovou verzi 1.0 EcoBoost Hybrid MHEV ve stejné výbavě dáte 695 990 Kč, za 1.0 EcoBoost Hybrid MHEV o výkonu 155 koní zaplatíte 725 900 Kč. V tu chvíli je logické sáhnout po ST X, protože navíc dostanete více výkonu, sportovní sedadla a sportovněji naladěný podvozek. Pokud chcete Pumu jen pro stylovou karoserii, praktický kufr a výborný podvozek, klidně sáhněte po základním motoru s manuálem. Nedávno jsem testoval solidně vybavený kus za 640 900 Kč. Stačí-li vám základní výbava, dostanete se i pod půl milionu. Recenzovaný kus je lakovaný červenou Fantastic za 19 900 Kč a dostal i Sadu ST za 35 000 Kč. Ta zahrnuje podsvícené ozdobné lišty prahů, černě lakovanou střechu a spoiler, 19″ kola z lehkých slitin, sportovní tlumiče KW s modrými pružinami a kulatý tříramenný volant. Výsledná cena je 804 800 Kč. Za tažné zařízení a panoramatickou střechu si připlatíte dalších 14 000 a 24 000 Kč.
Interiér se s modernizací výrazně posunul k lepšímu
Po faceliftu se výrazně zlepšil interiér, nejenže působí prémiovějším a kvalitnějším dojmem, ale hlavně dostal nový infotainment. Ten využívá 12″ dotykovou obrazovku a je poměrně svižný a přehledný. Android Auto je bezdrátové. Potěšilo mě ozvučení B&O. Nelíbí se mi akorát ovládání klimatizace a vyhřívání sedadel přes malá dotyková tlačítka. Dobře rozmístěná jsou tlačítka na volantu, člověk okamžitě ví, kam sáhnout. Ještě větší je displej před řidičem, ten má úhlopříčku 12.8″. Chytře umístěný je odkládací prostor pro mobilní telefon. Líbí se mi, že ST má normální kulatý volant, ne ten otřesný hranatý jako klasická verze.
Puma potěší hlavně nadprůměrně praktickým kufrem
Vyzdvihnout musím i parádní sportovní sedadla, která výborně drží tělo v zatáčkách a jsou komfortní. Jen se v nich sedí nepatrně výše než u nižších hatchbacků. Zadní sedadla jsou pro lidi do 180, ideálně 175 centimetrů. Já se svými 185 se dotýkám hlavou stropu a koleny předního sedadla. Bezkonkurenční je obří kufr o objemu 456 litrů, který se skládá z klasického kufru, ale i pod ním uloženého 81 litrového Megaboxu. Po sklopení sedadel poskytne objem 1216 litrů.
Komfort je i na 19″ kolech dostačující
Mile mě potěšil komfort. Ne že by šlo o pohodlné auto, je tuhé, ale nerovnosti filtruje poměrně dobře, neodskakuje na nich. Po Pumě ST-Line na 18″ kolech, která je tvrdá tak na hranici snesitelnosti, jsem čekal, že ST X na 19″ bude teror, ale ono to vlastně horší vůbec není.
Ford Puma ST sice zeslábl, ale stále je to zábavný okreskový společník
Taky jsem se bál, že modernizovaná Puma ST už nebude hot crossover, ale jen načančaná Puma s výkonnějším motorem. Naštěstí jsem se mýlil. Motor sice nepálí pneumatiky a k apexu vás netahá samosvor, ale i tak je to velmi fajn. Podvozek je krásně čitelný, což se hodí, protože po ubrání plynu má přetáčivé tendence. Ano, oproti běžné Pumě lze deaktivovat ESP! V zatáčkách se tak umí sympaticky smýkat, přičemž malý tříválec vydává zvuky jako naštvané medvídě. Jelikož má pouze 160 koní, nezoufám ani pro absenci samosvorného diferenciálu. Motor prostě nemá tolik síly, aby dokázal rozhrabat vnitřní kolo, alespoň na suchu ne, navíc systém přibrzďující jednotlivá kola funguje docela dobře. Reakcemi na plyn nezklame, ale ani nepotěší. Baví mě řízení, které je tak akorát tuhé, rychlé a přesné. Tomu skvěle sekunduje sedmistupňová dvouspojková převodovka, ta pohotově reaguje na bohužel malá pádla pod volantem. Baví mě, že nepřeřadí ani v omezovači, což je docela vzácné.
Ford Puma ST 1.0 EcoBoost Hybrid je moc příjemný, ale musíte zapomenout na jeho předchůdce
K modernizovanému Fordu Puma ST jsem byl skeptický, ale přesvědčil mě, protože funguje vážně skvěle. Je to malý crossover s velkým kufrem, který se příjemně řídí, je rychlý, zábavný a jezdí za hubičku. Kdybych si měl koupit novou Pumu, i navzdory vyšší ceně by mě to táhlo právě k ST X s příplatkem Sada ST. Je několik úrovní nad ostatními verzemi. Jenže i navzdory tomu tuto recenzi nezakončím zrovna kladně. Proč? Před modernizací jste mohli mít nejen Pumu ST s 1.0litrovým mild-hybridem, ale i výkonnější 1.5 EcoBoost s poctivým manuálem a samosvorem. To byl návykový divoch, který na okreskách stíhal nižší hot hatche, což už jeho hybridní nástupce bohužel nedokáže. Mrzí mě, že Ford zaříznul tak skvělý model, který byl alespoň nějakou útěchou za vraždu Fiesty ST. Závěr? Puma ST X 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV je parádní auto, ale musíte zapomenout na jeho předchůdce, jinak má ten sladký bonbonek hořkou pachuť. 8.5 z 10 hvězdiček.
Přečtěte si také dlouhodobý test Fordu Puma ST-Line X 1.0 EcoBoost Hybrid MHEV.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 999 ccm L3 turbo |
Výkon: | 170 koní při 5750 ot./min. |
Točivý moment: | 248 Nm při 3000 ot./min. |
Převodovka: | 7st. automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1390 kilogramů |
0-100 km/h: | 7.4 sekundy |
Maximální rychlost: | 210 km/h |
Průměrná spotřeba: | 6.5 l/100 km |
Objem kufru: | 456/1216 litrů |