Jak všichni pravidelní čtenáři ví, jsem velkým fanouškem modrého oválu. Obzvláště jsem si oblíbil nový Ranger, který díky jeho komplexnosti označuji za krále dané kategorie. Raptor byl nejzábavnějším pick-upem, jaký jsem řídil, Wildtrak tím nejlepším svou multifunkčností a Tremor? Je to nejlepší pracovní verze? To zjistíme v dnešní recenzi.
Tremor vychází z druhé nejnižší výbavy XLT, ale k tomu přidává vylepšenou offroadovou techniku.
Tremor vychází z druhé nejnižší výbavy XLT, což sebou přiváží i pár mínusů. Dva z toho jsou velké, pro někoho možná až neakceptovatelné – nelze si připlatit za LED světla a šestiválec 3.0 EcoBlue (ten bohužel nemůže mít ani Wildtrak X). Ale jinak? Jinak je to správný pracovní pick-up, v naší specifikaci i hezky vybavený. Podle respekt budícího zevnějšku (má rozšíření blatníků) byste si mohli myslet, že půjde o baby Raptor, ale není tomu tak. Tremor není zábavná hračka, ale workoholik na plný úvazek. Ostatní verze (ano i oblíbený Wildtrak) překonává hlavně v terénu, kde mu pomáhá podvozek Bilstein zvyšující světlou výšku o 26 milimetrů. O 30 milimetrů byl rozšířen rozchod kol a změnilo se i naladění posilovače řízení. Samozřejmostí je redukční převodovka a uzávěrka zadního diferenciálu. Nechybí ani ochrana spodní části vozidla. Zajímavou novinkou je systém Trail Turn Assist, o kterém se rozepíšu níže. Málem bych zapomněl zmínit 17″ kola s pneumatikami All-terrain 265/70. Připomíná vám to něco? Ano, verzi Wildtrak X, jen levnější a trochu méně vybavenou.
Je to dělník, který se práce nebojí.
Korba má rozměry 1544 milimetrů na délku, 529 na výšku, 1224/1584 na šířku mezi/mimo podběhy. Navíc má zabudovaná oka s nosností až 400 kilogramů nebo ližiny na bocích korby. Praktické jsou zásuvky 12V/180W a 230V/400W. Lehké víko unese 150 kilogramů. Odvézt lze až 1090 kilogramů a utáhne brzděný přívěs o hmotnosti 3500 kilogramů (pro tyto případy má speciální režim určený pro těžký náklad/tažení přívěsu). Dlouhé předměty lze dát na střechu díky posuvnému nosiči (příplatek). Jednou z předností oproti konkurentům jsou schůdky po bocích korby (příplatek). Jaké jsou celkové rozměry auta? Ranger Double Cab v provedení Tremor má délku 5370, šířku 2208 (2028 se sklopenými zrcátky, 1910 bez nich) a výšku 1900 milimetrů, rozvor je 3270 a rozchod obou náprav 1650 milimetrů. Hmotnost čítá 2290 kilogramů.
V terénu patří mezi nejlepší pick-upy kategorie, na záda dýchá offroadovému vládci Toyotě Hilux.
Co se terénu týče, díky již zmíněným vylepšení dotahuje Toyotu Hilux, která doposud překážky v Hummer centru zvládla nejlépe, alespoň pomineme-li dodatečně upravená auta nebo Ranger Raptor, jenž hraje vlastní ligu. Světlá výška 255 milimetrů zvyšuje brodivost na 826 milimetrů, standardní nájezdové úhly jsou 28° vpředu, 25.6° (22° s tažným zařízením) vzadu a 20° přechodový, tady by hodnoty měly být ještě o něco lepší. K tomu zvládá boční náklon až 25°. Poloměr otáčení je 6.5 metrů, ten dokáže ještě snížit až o 25% přibrzděním zadního vnitřního kola (Trail Turn Assist), a není to jen marketingový kec, rozdíl je opravdu znát! Průjezdnost terénem je dechberoucí, jediným omezením bylo tažné zařízení, které zmenšuje zadní nájezdový úhel. Baví mě i citelné rozdíly v různých jízdních režimech. Co neprojedete v nastavení Normal, zvládne v Bláto/vyjeté koleje, Kluzký povrch, Písek nebo Jízda po skalách, a to i bez uzávěrky zadního diferenciálu. Tu jsem zapínal jen při výrazném křížení náprav. Líbí se mi, že uzávěrku lze aktivovat i v režimu zadokolky. Tady není o čem, už Wildtrak působil nezastavitelně, Tremor průjezdnost terénem posouvá ještě o kousek dál.
Lépe jezdící pick-up budete hledat stěží.
Jak funguje na běžných silnicích? S podvozkem Bilstein se chová podobně jako běžné dvoulitry, ale měl by lépe zvládat jízdu s těžkým nákladem, zároveň mi přijde trochu tužší než Wildtrak s třílitrem. Mile mě překvapil i dvojitě přeplňovaný čtyřválec 2.0 EcoBlue Bi-Turbo, který má kultivovanější chod a je lépe odhlučněný než v nedávno testovaném Volkswagenu Amarok Life 2.0 TDI (VW využívá techniku Fordu). Motor autu propůjčuje dostatečnou dynamiku, navíc si skvěle rozumí s 10-stupňovým automatem. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 10.5 sekundy a maximální rychlost činí 180 km/h. To jsou solidní hodnoty, obzvláště v kombinaci s příjemně naladěným a navíc přesným řízením i jistým podvozkem. Kultivovanosti a mohutného zátahu většího šestiválce však dosáhnout nedokáže. Oproti tomu potěší hlavně spotřebou, která je o 1-2 litry nižší, průměrně jsem se pohyboval mezi 9 a 11 l/100 km. Oproti nedávno testovanému Amaroku zhruba 1 litr přidávají offroadové pneumatiky. Okresky zvládá pod 8, dálnice do 10 a města dle provozu za 9-12 l/100 km.
Tremor není hračkou jako Raptor, ale i tak umí pobavit.
Už v nadpisu jsem psal, že to není žádný baby Raptor, ale poctivý dělník, nicméně i ten umí pobavit. Sice nezvládá několikametrové skoky s dopadem jako do peřinky, ale decentně skočit umí. Cizí mu díky skvělému podvozku není ani rychlá jízda po nezpevněných cestách. Dá se i sklouznout, ale u tohoto typu dovádění mi překáží manuální řazení za pomocí tlačítek na straně páky, stejně tak naftový čtyřválec nemá takovou páru jakou sourozenec 3.0 EcoBlue V6 nebo benzinový 3.0 EcoBoost V6 TwinTurbo. Oproti jiným pick-upům však jezdí bokem jedna báseň.
Jednou z předností je gumová podlaha, díky ní se dá s trochou nadsázky vytáhnout.
Lidé využívající jeho pracovní potenciál ocení gumovou podlahu, díky níž lze spodní část interiéru s trochou nadsázky vypláchnout. Vnitřek mě mile překvapil zpracováním, které je o trochu lepší než u konkurenčního VW Amarok v základních výbavách. Cením taky manuální ovládání klimatizace, které nevlastnímu sourozenci z Německa schází. Prostoru poskytuje dostatek vpředu i vzadu, pochválit si zaslouží i sedadla s vyšitými nápisy Tremor. Infotainment je svižný, neseká se a má hezkou grafiku. Nejintuitivnější sice není, ale po pár dnech jsem si na něho zvyknul, na nervy mi lezly hlavně malé ikony.
Cenovka sice není nejnižší, ale Ranger je nejlepší pick-up na trhu, takže si ji bez problému obhájí.
Sice mu to kazí absence LED světel (ta obyčejná svítí překvapivě dobře), ale i tak umí zapůsobit na okolí, obzvláště v modrém laku Lighting. Základní Tremor vyjde na 982 000 Kč (zvýhodněná cena, kterou Ford poskytuje). Přidejte lak a další výbavu, kterou má testovaný kus (je takřka maximálně vybavený) a dostanete se na 1 192 200 Kč bez DPH. Za tuto cenu máte skvěle jezdící pick-up, je výborný na běžných silnicích, velmi schopný v terénu, praktický při práci, navíc s útulným interiérem a stylovým zevnějškem. Tátu jsem sice přemluvil, aby koupil Wildtrak s šestiválcem, ale musím říct, že i dvoulitr je naprosto dostačujícím motorem.
Už jsem řídil nový Ranger Raptor, Wildtrak a teď i Tremor, každý z nich mi ukázal, že jde právem o nejlepší pick-up na trhu. Petře, nechceš mi dát nějaký Ranger na dlouhodobý test? :-))) Odvézt si může 9 z 10 hvězdiček.
Za umožnění vjezdu na offroad dráhu děkuji Hummer Centru, kde se můžete projet nejen se svým autem, ale třeba i s legendárním Hummerem H1.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1996 ccm L4 Bi-Turbo |
Výkon: | 205 koní |
Točivý moment: | 500 Nm |
Převodovka: | 10-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2290 kilogramů |
0-100 km/h: | 10.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 180 km/h |
Spotřeba: | 8-11 l/100 km |
Rozměry korby: | délka 1544, hloubka 529, šířka/mimo podběhy 1224/1584 mm |