Myslel jsem si, že po Raptoru budu zklamaný, Wildtrak přece nebude tak dechberoucí jako Baja speciál na značkách, ale jak jsem se mýlil!

Jelikož jsem byl nedočkavý, jako první jsem si letos objednal vrcholný Ranger Raptor s výkonným TwinTurbo 3.0 V6 a vyspělými tlumiči Fox. Bylo to tak úžasné auto, že ho řadím mezi to nejlepší, co jsem za svou kariéru řídil. Když jsem si jel pro „obyčejný“ Ranger Wildtrak 3.0 EcoBlue V6 e-4WD, přepadl mě strach. Čekal jsem, že budu zklamaný, běžná verze přece nebude tak dechberoucí jako Baja speciál na značkách, ale jak jsem se mýlil! Wildtrak s naftovým šestiválcem mě v této recenzi přesvědčil, jak moc úžasný je. Nedostatky se dají spočítat na prstech jedné ruky, přičemž jsou tak banální, až bych je označil za nepodstatné. Aktuální Ranger P703 je druhou generací Rangeru T6, čtvrtým celosvětovým Rangerem a pátým v Severní Americe.

Wildtrak 3.0 EcoBlue je lepším pracovním autem než Raptor, uveze 1 tunu a utáhne 3.5 tuny.

Je to pick-up, takže ačkoliv je hezkým autem, skvělým společníkem pro každodenní jezdění i schopným offroadem, většinu potenciálních zákazníků bude zajímat hlavně to, jak si vede při práci. Korba má délku 1544, šířku 1584, šířku mezi podběhy 1224 a hloubku 529 milimetrů, takže europaleta se vejde. Náklad lze uchytit k zabudovaným okům (nosnost až 400 kg) nebo ližinám na bocích korby. Lehké víko unese 150 kilogramů. Nosnost motorizace 3.0 EcoBlue V6 je v závislosti na specifikaci 980-1050 kilogramů a utáhne brzděný přívěs o hmotnosti 3.5 tuny (nebrzděný do 750 kilogramů). Praktické jsou zásuvky 12V/180W a 230V/400W. Ranger Double Cab má délku 5370, šířku 2208 (2028 se sklopenými zrcátky, 1910 bez nich) a výšku 1874 milimetrů, rozvor je 3270 milimetrů a rozchod obou náprav 1620 milimetrů.

Nejen pracovní stroj, ale i auto, které umí pobavit.

Druhou nejdůležitější vlastností v kategorii pick-up je průjezdnost terénem. V něm je Ranger skvělým parťákem. Světlá výška činí 229 milimetrů, nájezdový úhel 28°, přechodový 20°, odjezdový 25.6° (22° s tažným zařízením) a zvládá boční náklon 25°. Mezi rivaly to nejsou nadprůměrné hodnoty, ale takřka bezkonkurenční je brodivost 800 milimetrů. Nutno podotknout, že tyto údaje se liší v závislosti na motorizaci a výbavě. Poloměr otáčení 6.5 metru je takovou klasikou. Standardně pohon všech kol e-4WD roztáčí zadní kola (2H), další možností je režim 4A, který v případě nutnosti připojuje kola přední, 4H je stálou čtyřkolkou a 4L k tomu řadí redukci. Nechybí ani uzávěrka zadního diferenciálu. Na koho by to bylo složité, může si vybírat z přednastavených režimů, ty si vše nastavují automaticky. V reálném světě to funguje skvěle, přičemž Ranger projede víc, než si většina jeho majitelů dovolí, ostatně jako většina pick-upů. Problém nastane až ve chvílích, kdy přestane být dostačující světlá výška. Offroadovým maniakům může scházet přední uzávěrka diferenciálu, kterou má až vrcholný Raptor.

Nejvíce mě na nezpevněných silnicích překvapil podvozek. Pamatujete si, jak jsem nedokázal uvěřit tomu, že Raptor doslova lítá rychlostmi přes 100 km/h po rozbombardovaných polních cestách? Tak pomineme-li Raptor a jemu podobné „nesmysly“, Wildtrak rychlou jízdu po nezpevněných cestách zvládá snad nejlépe ze všech běžných pick-upů. Kola na nerovnostech skoro neodskakují, a když už se vznesou, dopady jsou hezky tlumené. Jasně, nedá se s ním pádit takový nesmysl, nebo skákat několik metrů daleko, to by byla poprava, ale dokáže zhruba 50% toho co Raptor, což je velká pochvala. Při rychlé jízdě po rallycrossové trati je to zábava, zadek rád utíká do stran, což se dá snadno kontrolovat příjemně naladěným řízením. Při takovém blbnutí je omezující akorát převodovka, respektive její manuální režim. Že tady nejsou pádla pod volantem, bych překousl, ale že tady není ani možnost řadit pohybem řadící páky, je k naštvání. Zbývají jen malá tlačítka + a – na kraji voliče převodovky, na která automat reaguje tak pomalu, že jsem to po chvíli vzdal.

Díky masivní přídi a výraznému laku Cyber se řadí k nejextravagantnějším pick-upům.

Než se vydáme na běžné silnice, pojďme se podívat na design exteriéru a interiér. Maska nového Rangera se podobá té z amerického F-150, díky čemuž budí respekt. Ford u nejnovější generace vsadil na hranaté křivky, což se ukázalo jako trefa do černého. Velmi se mi líbí tvar světel, avšak ta moc dobře nesvítí a nemají Matrix technologii jako výbavové stupně Platinum a Raptor, ani za příplatek, což je škoda. Na silnicích je to alfa, která na sebe strhává pozornost. Obzvláště v oranžovém laku Cyber. Pokud vám jde hlavně o styl, takto nakonfigurovaný Wildtrak vaše požadavky splní dokonale, vlastně ani není potřeba kupovat Raptor.

Interiér je dobře zpracovaný a praktický.

Kabina potěší vzdušností a hromadou místa nejen vpředu, ale i vzadu, kde se akorát sedí trochu výš a vzpřímeně. Vředu je posed na poměry pick-upů docela nízký, díky čemuž je Ranger při blbnutí čitelnější než ostatní zástupci kategorie. Přední části vévodí hezký volant s přehledně rozmístěnými tlačítky a velká dotyková obrazovka. Na infotainment jsem si zvykl rychle, ten zobrazuje 360° kameru, ovládá se přes něho uzávěrka diferenciálu, klimatizace, vyhřívání sedadel/volantu a další. Bohužel, některá dotyková tlačítka jsou tak malá, že za jízdy je takřka nemožné se do nich trefit. Naštěstí zde zůstalo nastavování teploty a hlasitosti otočnými ovladači. Oceňuji i velké množství odkládacích ploch, například do dveří se vejde 1.5 a 0.5 litrová láhev zároveň (do zadních dveří už se bohužel 1.5l nevejde). Praktická je 230V zásuvka a dvojice USB vzadu, ale ještě lepší vychytávkou je šestice předinstalovaných ovladačů na stropě, které lze využít například pro řízení aftermarket doplňků jako naviják, uzávěrka předního diferenciálu nebo světelná rampa. Výbavou potěší i ty náročnější z nás – adaptivní tempomat, vyhřívané čelní sklo, sedadla i volant, elektricky nastavitelná sedadla nebo ozvučení Bang & Olufsen. Velkou pochvalu si zaslouží zpracování, je na tak vysoké úrovni, že v autě nic nevrže ani v těch nejnáročnějších podmínkách.

Není to jen drsný pick-up, ale i komfortní společník na normální silnice.

Doby, kdy byly pick-upy jen drsným pracovním náčiním, jsou dávno pryč. Ranger se řídí tak snadno, že s ním můžou bez problému jezdit i naše něžné polovičky. Vznětový šestiválec je kultivovaný, zároveň autu propůjčuje slušnou dynamiku. Z pod kapoty se linou charismatické tóny naftové síly. Ačkoliv desetistupňový automat nepatří mezi mé oblíbené, tady mu není co vytknout, teda až na manuální řazení, které jsem zmiňoval výše, ale jinak je to v kategorii nadprůměr. Řadí chytře a hladce. Pohonnému ústrojí nejvíce sluší předpisová jízda, během níž se odvděčí parádně komfortním podvozkem a kvalitním odhlučněním, čímž se vyrovná kdejakému SUV. Únosná je i spotřeba. Ve městech je třeba počítat s 11 l/100 km, ale mimo ně umí jezdit pod 9 l/100 km, na dálnicích si vezme přes 11 l/100 km. Můj týdenní průměr i s terénem byl okolo 11 l/100 km. Výhodou je velká 80 litrová nádrž. Když člověk jezdí rychle nebo tráví většinu času v terénu, spotřeba se přehoupne přes 14 l/100 km. Ačkoliv se to k němu nehodí, svižná jízda mu není cizí, na dálnici předvádí ukázkovou směrovou stabilitu a v zatáčkách patří k těm nejovladatelnějším pick-upům.

Ford to zase dokázal, postavil jeden z nejlepších pick-upů na trhu.

Nedivím se, že Ford Ranger je nejprodávanějším pick-upem v Evropě, protože každá generace je něčím výjimečná. Nový Wildtrak 3.0 EcoBlue V6 e-4WD patří mezi nejlepší pick-upy na trhu. Nejenže je to drsný pracant, který se nezalekne těžkého terénu a pořádného nákladu, ale taky je to komfortní společník se silným motorem a hezkým interiérem, jenž s přehledem zastane funkci SUV. Po Raptoru jsem čekal zklamání, ale jen se ukázalo, proč ten je tak skvělý, má totiž parádní základ. A pokud nehledáte auto na zábavu, ale hlavně na běžné jezdění a k práci, Wildtrak s šestiválcem je dokonce lepší volbou, protože má výrazně vyšší užitečnou hmotnost a legálně utáhne mnohem těžší přívěs. Co mi vadí? Ovládání některých systémů přes titěrná tlačítka na displeji a ergonomicky tragické manuální řazení, ale nad tím se dá přimhouřit oko. Dokonce ani cena není přehnaná. Takřka plně vybavený Wildtrak 3.0 EcoBlue V6 stojí 1 285 800 Kč bez DPH. Základní Ranger 2.0 EcoBlue XL 790 000 Kč bez DPH, Wildtrak startuje na 1 192 000 Kč bez DPH. Odvézt si může hodnocení 9 z 10 hvězdiček.

Za umožnění vjezdu na offroad dráhu děkuji Hummer Centru, kde se můžete projet nejen se svým autem, ale třeba i s legendárním Hummerem H1.

Za havarijní pojištění děkuji Michalovi Veselému, který se pojišťování vozidel věnuje už od roku 2005. Hledáte-li kvalitní pojištění za rozumné peníze, určitě se mu ozvěte. Třeba na facebooku, kde se s Vámi rád pobaví.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Vypadá tak skvěle, že se neztratí ani vedle Raptora

  • Útulný, praktický a kvalitně zpracovaný interiér

  • Síla a projev vznětového šestiválce

  • Na poměry pick-upů skvělá automatická převodovka

  • Dokonale naladěný podvozek – komfort, jízda mimo zpevněné silnice

  • Matrix LED světlomety jsou k dispozici až od vyšší výbavy Platinum

  • Manuální řazení (tlačítka na voliči automatické převodovky)

  • Malá dotyková tlačítka na obrazovce

Technické parametry

Motor: 2956 ccm V6 Turbo
Výkon: 240 koní při 3250 ot./min
Točivý moment: 600 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 10-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2300 kilogramů
0-100 km/h: 8.7 sekundy
Maximální rychlost: 180 km/h
Spotřeba: 11 l/100 km
Rozměry korby: délka 1544, hloubka 529, šířka/mimo podběhy 1224/1584 mm

Fotogalerie: Ford Ranger Wildtrak 3.0 EcoBlue V6 e-4WD