Hodně redakcí Civic označilo za auto roku 2022, takže očekávání jsou vysoká, což ne vždy dopadá dobře

Mnoho českých redakcí Hondu Civic 2.0 e:HEV označilo za jedno z nejlepších aut roku 2022. Říkal jsem si, jestli té chvály není až moc. Nezdálo se mi, že by mělo jít o tak výjimečné auto. Teď se konečně dostává do rukou i mně, takže můžu zjistit, jestli je vážně tak daleko před konkurencí. Očekávání mám kvůli ostatním redaktorům opravdu vysoká.

V dnešní recenzi se podíváme na Hondu Civic 2.0 e:HEV v prostřední ze tří výbav Sport za 799 900 Kč (Elegance za 769 000 Kč a Advance za 879 900 Kč, připlatit lze jen lak za 15 900/19 900 Kč). Výbava Sport oproti Elegance přidává sportovní pedály, LED mlhovky, 18-palcová kola, čalounění látkou/umělou kůží a lesklé černé doplňky interiéru. Pokud tyto věci oželíte, můžete jít klidně pro základ, který už má vše potřebné – asistenční systémy, LED světlomety, dvouzónovou klimatizaci, adaptivní tempomat, navigaci a menší 17-palcová kola. Vrcholný Advance oproti Sportu přidává ještě panoramatickou střechu, adaptivní dálkové světlomety, digitální přístrojový štít, kožené čalounění, vyhřívání volantu a audio Bose.

Pokud máte rádi retro, bude se vám líbit zvenčí i uvnitř

Jestli jste fanouškem starších aut, nový Civic si zamilujete. Přední část vypadá dominantně, ale ne tak přehnaně jako u předchůdce. Z profilu nejde o tuctový hatchback, ale díky karoserii liftback připomíná spíše čtyřdveřové kupé. U zadní části byste si pak mohli myslet, že jde o auto představené 10 let zpět, ne v roce 2021. Je to takové moderní retro, fajn změna oproti futuristické desáté generaci.

Stejné retro je to i v interiéru. Ten je designově líbivý, přehledný, dobře zpracovaný a velmi praktický. Skvělá je i pozice za trochu větším volantem. Dost kritiky jsem slyšel na sedadla, ale mně vyhovují. Jsou měkká, pohodlná a v zatáčkách dostatečně podrží. Místa je hromada především v podélném směru. Na nohy vzadu je ho tolik, že ho nepřekoná žádný z konkurentů. Slušný je objem kufru 415/1220 litrů. Najdou se ale i drobné chybky. Třeba středový panel není z nejkvalitnějšího plastu. Kolem voliče převodovky je tlustá spára, ve které se bude usazovat špína a půjde špatně vyčistit. Nejštědřejší není prostor nad hlavou vzadu pro osoby nad 180 centimetrů. Výtku si zaslouží i ploše hrající audio a bouchající doraz elektrických oken.

Dokonalý podvozek, ale slabší odhlučnění od kol

Jednou z největších předností jedenácté generace Hondy Civic je podvozek. Ten funguje tak skvěle, že by se za něho nemuselo stydět kdejaké prémiové auto. Dobře filtruje nerovnosti a nepropouští žádné rázy do karoserie. Zároveň vůbec neodskakuje a v zatáčkách neobtěžuje naklánějící se karoserií. Můžete se nechat hýčkat pohodlím, ale taky jezdit velmi svižně. Podvozkově jde zřejmě o nejrychlejší auto v kategorii. Řízení sice dává nulovou zpětnou vazbu, ale má ideální odpor a je přesné. K jízdě mám jen dvě malé výtky. Tou první je odhlučnění od podběhů. Především v zimě na horších silnicích neustále slyšíte valící se pneumatiky a odletující kamínky od nich. Druhou jsou LED světlomety, které se na trhu v roce 2023 řadí k těm slabším.

Jeden z nejlepších hybridních systémů na trhu

Pod kapotou je 2.0-litrový čtyřválec s atmosférickým plněním. Ten však neslouží k pohánění kol, ale především jako generátor. O pohon se většinu času stará výhradně jeden z dvojice elektromotorů, který dává 184 koní výkonu a 315 Nm točivého momentu. Elektrickou energií ho zásobuje buď běžící motor nebo baterie o kapacitě 1.05 kWh, do které se energie ukládá hlavně rekuperací. V případě potřeby se ke kolům připojí benzinový motor přes bezestupňovou převodovku e-CVT. Motor pracuje v Atkinsonově cyklu a má výkon až 143 koní. V kombinaci s přímým a nepřímým vstřikováním bylo dosaženo tepelné účinnosti 41%.

Co to znamená v reálném světě? Absolutní kultivovanost, kdy skoro nezaznamenáte zapojení se benzinového motoru. Při zvýšené zátěži spalovacího motoru se bezestupňové e-CVT snaží imitovat řazení, takže otravně vytočeného motoru jako u sekačky se tady nedočkáte. A ta imitace mu jde vážně skvěle. Ve sportovním režimu zvuk navíc uměle zvýrazňuje (uvěřitelně), což dodává na pocitu, že jedete v autě s klasickým motorem. Jen s tím rozdílem, že Civic jede ve všech otáčkách stejně, takže potěší příjemným pružným zrychlením. Jak hybridní ústrojí pracuje, můžete sledovat na displeji informačního systému. Je hned několik režimů, ve kterých funguje. Při dostatku energie v baterii jede čistě na elektřinu. Většinu času běží benzinový motor jako generátor a auto pohání elektromotor. Při tom dokáže dodávat energii i do baterie nebo ji z ní může naopak čerpat. Ve vyšších rychlostech se pak motor připojuje ke kolům přes e-CVT (na animaci hybridního pohonu se objeví ozubené kolečko mezi koly). Tím nejlepším na celém systému je spotřeba. Ve městě umí jezdit za 5 litrů, na okreskách si vezme 4 a dálničních 130 km/h si vyžádá 6 litrů. Při 150 km/h to je okolo 8 litrů a rychlost 160-180 km/h znamená spotřebu 10 litrů.

Civic se může hrdě zařadit mezi nejlepší auta v kategorii

Nový Civic možná nevypadá nejlíp, nemá tak skvělý interiér jako Peugeot 308, velký kufr jako Octavia, ani tak kvalitní odhlučnění jako Golf nebo hravý podvozek Focusu. Ale kombinací všeho jde o jedno z nejlepších aut v kategorii. Může za to především úžasně naladěný podvozek a skvělé hybridní ústrojí, které vás nebude ničím obtěžovat. Navíc jde o velké, praktické auto. Těch pár drobných chybiček mu ještě rádi prominete. Nechcete zapadnout v každodenní šedi? Jděte a kupte si Civic 11. generace. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

  • Skvělý podvozek (obratnost, komfort)

  • Pružnost elektromotoru

  • Kultivovanost hybridního ústrojí

  • Nízká spotřeba

  • Podélný prostor

  • Slabé odhlučnění od podběhů

  • Podprůměrné audio

  • Dosvit LED světlometů

  • Laciné plasty na některých místech v interiéru

Technické parametry

Motor: 1993 ccm L4 + elektromotor
Výkon: 184 koní
Točivý moment: 315 Nm
Převodovka: e-CVT
Pohon: FWD
Hmotnost: 1517 kilogramů
0-100 km/h: 7.9 sekundy
Maximální rychlost: 180 km/h
Spotřeba: 5-6 litrů
Objem kufru: 415/1220 litrů