Honda e

Někdo říká, že je Honda e retro auto. Není ani tak retro, jako prostě jiné. A to opravdu hodně a z jakéhokoliv úhlu. Ale proč by ne? Proč by všechna auta měla vypadat stejně?

Jiná na první pohled

Honda e je vždy elektromobil, což je z názvu tak trochu jasné. A ačkoliv základ i u elektromobilu musí zůstat stejný (nebo by alespoň měl), tedy čtyři kola, okna, sedačky, kufr… tak to může být v naprosto jiném balení. U tohoto roztomilého auta se dá říct, že vypadá zepředu stejně, jako zezadu. A rozhodně budí emoce, z mého pozorování jen pozitivní.

I když – to, že máte výrazné a nezvyklé auto je občas trochu na škodu. Ano, musíte být trochu extrovert, s tím se počítá. Mně se však stávalo i to, že pokud jsem jel kolem policejní hlídky, byl jsem to já, koho zastavili. A ne snad, že by měli podezření, že jsem něco udělal, ale protože se prostě chtěli podívat. Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem vlastně nikdy neukazoval ani doklady.

Elektromobil Honda e

Kufr jen na to nejnutnější

Zato jsem ale ukazoval auto, místo vzadu a kufr. Tak to jdu rovnou sepsat. Pro zavazadla moc místa není, konkrétně 171 litrů. Takže jen na to nejnutnější. Dozadu se posadí jen dva pasažéři, ale zato až překvapivě komfortně. Když z tohoto auta vystoupí čtyři dospělí, tak to trochu působí jako cirkusové číslo. Ale je to naprosto v pohodě proveditelné a nikdo nebude trpět nedostatkem místa.

Elektromobil Honda e

Displeje v hlavní roli

V interiéru se posádce bude rozhodně líbit. Je totiž stejně tak jiný, jako exteriér. Palubní deska je plná displejů, což překvapivě není vůbec rušivé. Můžete si nastavit domovskou obrazovku, která jen dotváří atmosféru na palubě. Nebo na jednom displeji uprostřed zobrazit navigaci a na druhém údaje o autě. Pokud chce spolujezdec zadat cíl do navigace, nemusí se nahýbat doprostřed, prostě si jen navigaci hodí na svůj displej. Takže to není jen efektní, ale i efektivní!

Displejů je před řidičem celkem pět. Jeden klasický hlavní, který slouží jako budíky. Pak další dva, o kterých jsem psal v odstavci výše. A pak dva další po stranách, které slouží jako zpětná zrcátka. Ano, toto řešení jsem už zažil v Audi e-tron, kde to nebylo optimální. Z jednoduchého důvodu – displeje tam byly nízko na dveřích. Tady jsou ale na tak dobrém místě, že jsem si na to zvykl okamžitě a vlastně mi to přišlo i lepší, než klasická zrcátka. Vidíte v nich dobře i v noci, za deště se nezašpiní a očima nemusíte jet tak daleko, jelikož jsou v interiéru.

Není ale vše řešené jen pomocí displejů, klasické ovladače třeba pro audiosystém, nebo klimatizaci, zůstávají. Audio hraje moc dobře, ve vyšších výbavách nabídne 8 reproduktorů, subwoofer a výkon 376 wattů. Když už jsem u wattů, tak malá odbočka – na palubě najdete i zásuvku na 230 voltů. Což je už dnes taková téměř klasika. Jenže tady nabídne i 1500 wattů a to se jen tak nevidí!

Elektromobil Honda e interiér

Zábava výborná, dojezd horší

Častý dotaz nejen policistů byl ohledně výkonu a dojezdu. Tam mám pozitivní i negativní zprávy. Výkonové varianty jsou dvě, konkrétně 136 a 154 koní. Já měl silnější verzi, která slibuje dojezd až 222 kilometrů, zrychlení na stovku za 9 sekund a maximální rychlost 145 km/h. No a tím se dostávám k nedostatku – vše to působí dobře a dostatečně, ale to auto je prostě neprakticky zábavné! A když přepnete na režim sport a jedete se někam projet, tak dojezd nepříjemně rychle klesá. Vzhledem k tomu, že se jedná o zadokolku, tak dokáže velice snadno vykouzlit úsměv na tváři. Jenže pak začnete přemýšlet nad tím, kde je nejbližší nabíječka.

Nabíjení je naštěstí ale rychlé, pokud využijete rychlonabíjení, tak se na osmdesát procent dostanete za půlhodinu. Doma pak z wallboxu bude nabíjení do sta procent trvat nějaké čtyři hodiny, z klasické zásuvky pak téměř 19 hodin. Baterie má 35,5 kWh, takže její výhoda je rychlé nabíjení, nevýhoda zase ale rychlé vybíjení.

Test Honda e

Jen tak se neokouká

Honda e je roztomilé a sympatické malé auto. Pokud by byl dojezd ještě o 100 kilometrů větší, bylo by to praktičtější. Ne snad kvůli ježdění po městě, tam je to vlastně jedno, ale kvůli tomu, že se jedná o zábavné auto. A zábava bez neustálého hlídání dojezdu by byla ještě větší. Se základní cenou 919 900 Kč za slabší verzi se nebude jednat o auto, které na silnicích uvidíme často. O to více pozornosti si zaslouží ten, kdo si ho koupí!

Honda e

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Honda e