Když uvidíte Jazz na ulici, řekne si, že je to typické malé městské auto s roztomilým kukučem. Ale zdání klame. Uvnitř to není žádný drobek!

Honda zvládá kouzla. Třeba se zadními sedaly, které se jmenují příznačně Magic Seats. Ale k těm až později, teď je na řadě exteriér a hodně zajímavý pohon!

Exteriér hodně ovlivňuje to, zda si vyberete z nabídky klasický Jazz, nebo sáhnete po verzi Crosstar. Ta stojí na vrcholku stromu a tomu odpovídá i cena. Jazz ve své základní podobě vypadá jako naprostý sympaťák. Je to auto, od kterého nečekáte žádné naschvály, nebezpečné předjíždění a lepení se někomu na zadek. Jeho kukuč je možná takový trochu přihlouplý, ale roztomilý.

To Crosstar na to jde jinak. Jak je už z názvu patrné, jedná se o crossover. Pohon všech kol byste hledali marně, ale vyšší světlá výška je vám k dispozici! Zatímco Jazz nabídne 136 milimetrů, Crosstar 152 milimetrů. Není to závratný rozdíl, ale více to je. Hlavně ale vypadá jinak. To možná pro někoho bude to hlavní. Není tak roztomilý, působí více dospěle. Na pohled sice vypadá i trochu do terénu, nějaké větší výlety mimo silnice bych ale raději nedoporučoval.

Z motorů si dlouho vybírat nebudete. Je totiž jen jeden. Ale hodně zajímavý! Jedná se o hybrid, což není žádná novinka. Jenže tento, využívající technologii m:HEV, na to jde jinak. Zjednodušeně řečeno spalovací jednapětka vyrábí elektřinu. Ta pohání elektromotor a ten pohání auto.

Pak jsou tu samozřejmě baterie, takže Jazz může jet jen na ně. To se ale neděje po nastartování studeného auta, což na jednu stranu trochu zvyšuje spotřebu, na stranu druhou nemusíte mít výčitky, když potřebujete někoho předjet, že vytáčíte studený motor.

Pokud se rozjedete nad nějakých 70 kilometrů v hodině, spalovací motor se přímo propojí s koly. A to je jediná situace, kdy motor pohání auto přímo. Převodovka k tomu však není vůbec potřeba.

Možná to zní složitě. Ve výsledku o tom ale vůbec nevíte. Auto se chová naprosto normálně, motor se vytáčí při zrychlování, protože musí vyrábět více energie. Dokonce i mění otáčky, aby to působilo, že převodovka řadí. To je příjemný detail, nemusíte tak při akceleraci poslouchat motor ve stabilních vysokých otáčkách, jak to u CVT převodovek bývá.

Prostě jen jezdíte a tankujete. A tankujete opravdu málo. Při normálním ježdění bez využívání eko režimu jsem s Hondou Jazz Crosstar jezdil za 4,2 litru, což je ještě méně, než uvádí výrobce. A to jsem se nijak neloudal!

V interiéru najdete změny hlavně na sedadlech. Crosstar využívá voděodolný interiér. V praxi jsem to nezkoušel, ale zní to opravdu prakticky! I dekor na palubní desce je jiný, ale oba jsou si dost podobné. Sedačky samotné na první pohled vůbec nevypadají nějak zajímavě. Prostě klasické sedačky. Ale jakmile se do nich člověk usadí, tak zjistí, že jsou opravdu povedené. Mají dlouhé sedáky, dobré boční vedení a ideální tuhost.

Co mají společné obě verze, to je skvělý výhled a prostornost. Palubní deska je rovná, stěrače jsou skryté a díky menším oknům v A sloupcích máte skvělý výhled. Dlouho jsem nezažil takový pocit vzdušnosti a přehledu. Pocit vzdušnosti máte i vzadu. Zveční vypadá Jazz jako malá nákupní taška, ale dozadu si naprosto pohodlně sedne i dospělý a vysoký člověk. A ještě mu plno místa zbývá!

Teď někoho napadne, že ta prostornost musí být na úkor kufru. Ten sice nepatří na špičku třídy, ale nemá se za co stydět. Nabídne 304 litrů (u verze Crosstar 298) a po sklopení zadních sedadel až 1204 litrů. A právě zadní sedadla jsou zajímavá. Můžete totiž zvednout sedáky a díky tomu vznikne velká plocha, kam můžete dát třeba televizi. A pořád vám zůstane volný kufr. Nebo sklopit opěradla, která se díky posunutí sedáků sklopí do úplné roviny. Tohle auto prostě zvenčí nevypadá, že se do něj snad klidně vejde i lednice. Nějaká menší určitě.

Honda Jazz se cenově nijak moc nepodbízí. Cena začíná na 499 900 Kč. Za tu cenu ale získáte zajímavý a hlavně úsporný pohon, skvělý výhled, plno prostoru a promyšlené a kvalitní auto se slušnou výbavou, v základu dostanete třeba LED světla a adaptivní tempomat. Škoda, že kožený volant je až v nejvyšší výbavě. Pokud hledáte co nejlevnější auto, nebude to asi volba pro vás. Pokud ale hledáte auto, které vám vydrží opravdu hodně dlouho, tady je!

Fotogalerie Honda Jazz Crosstar

Fotogalerie Honda Jazz