Praktické sportovní auto za rozumné peníze, zní to skvěle, ale?

Hyundai i30 N, hot-hatch opěvovaný i nenáviděný, byl představen koncem roku 2017. O rok a půl později nabídku doplnil hot-lift Fastback, který by měl díky praktičnosti krást zákazníky i mladoboleslavské Octavii RS. Už v druhé polovině roku 2020 se ukázaly modernizované verze, které byly značně vylepšeny. Zapomenout nesmíme ani limitovanou 600-kusovou edici Project C (před faceliftem) a nejnovější Drive N. Facelift pak krom dvou karoserií a dvou výkonnostních verzí dostal navíc další stupně výbav a hlavně dvouspojkovou automatickou převodovku. Přede mnou tentokrát stojí i30 N Fastback Performance z roku 2020 (před faceliftem) s necelými 50 000 kilometry na tachometru. Tak pojďme zjistit, jestli tento dravec z Nošovic dokáže opravdu zaujmout.

Hyundai i30 N je líbivý drsňák

Jestli je hezčí hatchback nebo liftback, bychom mohli spekulovat donekonečna. Já jsem na straně hatchbacku, připadá mi o kousek agresivnější. Povedený je však i liftback, který si hraje na čtyřdveřové kupé. Decentní sportovní doplňky dělají z i30 N nebezpečně vyhlížející zbraň. Výraznější jsou nárazníky, prahy a nechybí ani malý spoiler, difuzor či dvojice koncovek výfuku. Vše podtrhují 19-palcová kola, podle kterých poznáte ostřejší verzi Performance.

Německá kvalita ani česká prostornost tu není, ale za tu cenu si stěžovat nebudete

Sedadla jsou příjemná, ergonomie slušná, ale srovnáme-li interiér například s Golfem od VW, kvalitou materiálů a zpracováním Hyundai značně zaostává. Pozici za volantem bych uvítal o kousek nižší, ale ve výsledku se řadí k těm lepším. Skvělý je volant. Co se praktičnosti týče, vpředu i vzadu je dostatek místa a kufr má objem 436 litrů (14 litrů oproti běžné verzi ubírá výztuha). Předfaceliftu trvořila konkurenci Octavia III RS 245, která však poskytne více místa v kabině a jednoznačně vítězí i v objemu kufru – 590 litrů.

Ceny dvouletých exemplářů s nájezdem do 50 000 kilometrů jsou pod 700 000 Kč. Nový i30 N Fastback ve verzi Performance pořídíte od 809 990 Kč. Cena je tak největší předností tohoto auta, protože jí doslova likviduje všechny konkurenty.

Pro někoho příliš tvrdé, ale dá se s ním žít každý den

Fastback má oproti hatchbacku trochu komfortnější naladění – tenčí stabilizátor a o 5% měkčí pružiny. A i když to zní jako drobnost, při jízdě je to znát. Liftback oproti hatchbacku opravdu působí civilizovanějším dojmem. Na komfort Golfu VII GTI nebo Octavie RS 245 se sice nechytá, ale stále je to v rámci únosných mezí i při každodenním jezdění. Pokud nejste pravidelně rozmazlováni komfortními auty, dokážete s ním bez problému žít. Mně osobně by v něm nevadilo trávit ani delší cesty. Kultivovaný a tichý umí být i motor, ale spotřeby konkurenčního 2.0 TSI nedosahuje. Pod 9 litrů se nepodíváte skoro nikdy a dlouhodobý průměr bude hodně přes 10 litrů.

Úspěšný dobyvatel okresek

Levým tlačítkem na volantu si můžete vybírat celkem ze tří přednastavených režimů – Eco, Normal a Sport. Tlačítkem na pravé straně pak lze zvolit nejostřejší režim N nebo Custom, ve kterém si vše nastavíte podle chuti. A možností je opravdu mnoho – motor, meziplyn, e-LSD (samosvorný diferenciál), zvuk výfuku, odpružení, řízení a ESC. Různých zajímavých kombinací existuje hned několik.

Když si auto správně nastavíte a vyrazíte na oblíbenou okresku, nestačíte se divit. Rychlosti jsou dechberoucí (na druhou stranu, u kterého hot-hatche ne). Dvoulitrový čtyřválec je přeplňovaný twinscroll turbodmychadlem a má až atmosférický projev. Výkon nastupuje lineárně a v žádných otáčkách není ten klasický turbo kopanec. Největší šťávu má v rozmezí 5000-6800 otáček. Reakce na plyn jsou solidní a příjemný je i zvukový projev. Výfuk má aktivní klapku, takže z tichého introverta se vmžiku stane uřvaný chuligán. Až děsivě působí prskání a střílení při ubrání plynu. Klasická verze má necelých 250 koní a schází jí samosvorný diferenciál. Testovaný kousek Performance disponuje hodnotami 270 koní při 6000 otáčkách a 353 Nm při 1450-4700 otáčkách. Krátkodobě je k dispozici overboost na 378 Nm. Motor je spárovaný s manuálem, který má přesnou a krátkou kulisu řazení. Mimochodem, synchrony by měly být z karbonu. Zajímavostí jsou i automatické meziplyny (lze deaktivovat), které mnohým hodně pomůžou při rychlé jízdě.

Všude se píše o tom, jak je podvozek stabilní. Mně však přijde, že Fastbacku trochu plave zadek. Nemám v něm 100% jistotu při projíždění rychlých táhlých zatáček. A to se mi u hatchbacku nestávalo. Jinak je to opravdu skvost. Často se řeší vysoká hmotnost 1494 kilogramů, ale v realitě ji příliš necítíte. ENko je pekelně rychlé a zároveň i zábavné. Zadek není tak hravý jako třeba u konkurentů Focus ST či Mégane R.S., ale krásně utahuje stopu. Rozhodně si s ním kvalitně zablbnete. Samosvorný diferenciál funguje skvěle, auto stačí zahodit do zatáčky, přidat plyn a on vás krásně vytáhne. Samotná dynamika v přímce se v dané kategorii řadí spíše k průměru. Povedlo se řízení, které je přesné a na dnešní dobu poskytuje dostatek zpětné vazby.

Hyundai i30 N je nejlepší ostrou předokolkou poměr cena/výkon

Hyundai i30 N Fastback Performance je skvělé auto, které sice není dotažené k dokonalosti, ale poměr cena/výkon jde o skvělý kup. Spousta otázek se točí okolo srovnání s Octavií RS 245. Ta je praktičtější, komfortnější a úspornější, ale taky dražší a ne tak sportovní. i30 N se rozhodně může řadit mezi nejlepší hot-hatche na trhu. Já osobně bych si vybral hatchback, ideálně po faceliftu a s manuální převodovkou (i automat je skvělý). Fastback si své kupce rozhodně taky najde a z určitého úhlu pohledu nemá konkurenci. Zaslouží si 9 z 10 hvězdiček.

Test – Hyundai i30 N Drive-N (facelift): Existuje vůbec důvod kupovat jiný hot-hatch?

Plusy

Cena
Zvuk
Atmosférický projev motoru
Řazení
Řízení
Široká škála nastavení auta
Skvělé jízdní vlastnosti

Mínusy

Použité materiály v interiéru
Liftbacku oproti hatchbacku více plave zadek
Vysoká spotřeba i při klidné jízdě

Technické parametry

Motor: 1998 ccm L4 Turbo
Výkon: 270 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 353 Nm při 1450-4700 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1494 kilogramů
0-100 km/h: 6.1 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 10 litrů
Objem kufru: 436/1337 litrů