Poslední dobou se představuje spousta “sportovních“ SUV a lidé jsou z nich naprosto paf. Všichni slintají nad Lamborghini Urus, Jaguarem F-Pace, Alfou Romeo Stelvio, BMW X6 nebo Mercedesem GLE Coupé… Jenže málokdo si vzpomene na zakladatele této kategorie extravagantních SUV. Těmi se v roce 2002 stala dvojice Porsche Cayenne a Infiniti FX, které vypadalo jako cestovatel z budoucnosti. Dnes se podíváme na jeho novější verzi, která stejný rozruch způsobila v roce 2008, přičemž takové BMW X6 se mohlo jít zahrabat, nic totiž nevypadalo zdaleka tak exoticky, vlastně ani dnes moc exotičtějších SUV není.

Jen se na něho podívejte. Vypadá jako boxer, který právě ztřískal světového šampiona. Agresivní příď doslova vyklízí levý pruh, z profilu je to dlouhý elegán a zadní část je dynamická tak, že už to víc nejde. Trochu mi připomíná skřetí beranidlo z filmu Pán prstenů: Dvě věže.

Uvnitř je útulno, zpracování je kvalitní, což se dá říct i o materiálech a dokonce i místa je dostatek, jen kufr zaostává. Výbavou doslova přetéká, přičemž za zmínku stojí spousta bezpečnostních systémů nebo parkovací kamera z ptačí perspektivy. Líbí se mi kamera v pravém zrcátku, která hlídá patníky, abyste si neodřeli ty drahé jedna-dvacítky. Trochu méně mě potěšilo pár tlačítek, především na volantu, která jsou stejná jako v levnějších Nissanech. Ani ovládání informačního systému není žádná sláva. Prostě japonské auto pro Američany, tam ergonomie nikdy nebude úplně vychytaná.

Největším překvapením je nastartování. Šestiválec z Nissanu 350Z štěkne, lehce zaprská do výfuku a i při jízdě má líbivý zvuk už od nejnižších otáček. Až si říkám, že toto přece nemůže být základní benzinová motorizace. S rostoucími otáčkami začíná ten pravý orchestr a celé okolí se otáčí. Sakra, to je řev. Nechybí praskání do výfuku ani klasické šestiválcové vytí. Nečekal jsem, že to řeknu, ale zní líp jak sportovní kupé Nissan 350Z. Příjemné jsou přiměřeně ostré reakce na plyn a chuť po otáčkách. Dynamika motoru je dostačující, ve zrychlení z nuly na stovku zesměšníte nejednu Octavii RS, ale dál už je to spíš uřvaný lenoch. Převodovka by sice mohla řadit a reagovat trochu rychleji, ale na druhou stranu řadí hladce a nemá problém nechat motor v omezovači.

Šikovně vyřešený je pohon. Sice se jedná o čtyřkolku, ale primárně je to zadokolka. Při běžné jízdě jde 100 % výkonu na zadní kola, přední se připojí až ta zadní začnou ztrácet trakci a dokážou přenést až 50 % síly. Díky tomu je FX při rychlejší jízdě na mokru mírně přetáčivé, což se o konkurenčních SUV říct nedá. Zadek decentně vybočí z dráhy, poté se připojí přední kola a ta auto hezky srovnají. Nic velkého, ale je to fajn. Řízení reaguje rychle, nicméně tomu v BMW X6 se nevyrovná. Při rychlé jízdě mi nejvíce připomíná asi Jaguar F-Pace S, což je velká pochvala. Samozřejmě pokud to budete tlačit za hranu, projeví se výrazná nedotáčivost, ale kdo by takto jezdil s dvoutunovým SUV. Nejvíce mu sluší svižná jízda.

Zatím to vypadá hodně dobře, že by se dokonce jednalo o nejlepší rádoby sportovní SUV svojí doby? Bohužel ne. A může za to jedna jediná věc. V Infiniti se tak soustředili na jízdní vlastnosti při rychlé jízdně, že úplně zapomněli na komfort. Auto je tvrdé, uskákané a projet s ním rozbité centrum Prahy není zrovna příjemnou záležitostí. Tady je BMW X6 jiný level, ale přeci jen může mít jednu výmluvu, dobové Porsche Cayenne je z tohoto hlediska ještě horší.

Takže ano, ve výsledku to jen další pózerské auto, ale víte co, mně se líbí, dal bych mu přednost před podobně drahým BMW X6 nebo Porsche Cayenne. “Sportovní“ SUV si totiž kupujete, abyste měli stylové a výrazné auto, což FX35 plní skvěle. Vypadá prestižněji a exkluzivněji než BMW X6, ale zároveň se s ním jezdí příjemněji než s Porsche Cayenne. Navíc šestiválcové X6 ani šestiválcový Cayenne nemají tak líbivý zvukový projev. Takže ano, ve výsledku je to naprosto zbytečné auto, stejně jako všechna ostatní z této kategorie, ale věřím, že zájemce o “sportovní“ SUV Infiniti FX35 oslní, a to i navzdory nepohodlnému podvozku. Nicméně i tak mu kvůli komfortu nemůžeme dát příliš kladné hodnocení, dostává 6 hvězdiček.

Za propůjčení Infiniti FX35 děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • mírně přetáčivé chování

  • rychlé řízení

  • skvělý zvuk a příjemné reakce motoru

  • bohatá výbava

  • exotický vzhled

  • přehnaně tvrdý podvozek

  • slabší ergonomie

  • některé části interiéru jsou z levných Nissanů

  • pomalejší reakce převodovky

Technické parametry

Motor3498 ccm V6
Výkon303 koní při 6800 ot./min.
Točivý moment355 Nm při 4800 ot./min.
Převodovka7-st. automatická
PohonAWD
Hmotnost2012 kilogramů
0-100 km/h7 sekund
Maximální rychlost233 km/h
Průměrná spotřeba15 litrů
Objem kufru410 litrů